Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
4 Μήνες 1 Εβδομάδα πριν #181021 από rofos
Απαντήθηκε από rofos στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

Εχει προσφορα στο Leroy Pellet Royal 6,79€


 
Καλησπέρα.
Το έχει δοκιμάσει κάποιος σε υδραυλική δουλεύει καλά?
11 Χρόνια έκαιγα σβαι άλλα απο πέρυσι που πήγε στο θεό δοκιμάζω διάφορα.
Μια χαρά πέλλετ είναι. Το έχω κάψει αρκετά. Πρόσεχε μόνο κάτι. Εχω δει παλέτες στο Leroy εκτεθειμένες σε εξωτερικό χώρο να βρέχονται. Σε περίπτωση που σου φέρουν παλέτα τσέκαρε την κατάσταση του πέλλετ. 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Μήνες 1 Εβδομάδα πριν #181023 από rofos
Απαντήθηκε από rofos στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

το rettenmeier pellet το έχει χρησιμοποιήσει κανείς?
Είναι καλό?
Ρωτάω γιατί μου έχει σπάσει τα νεύρα, με ίδιες ρυθμίσεις με swai φέτος μου αφήνει τέφρα στο ποτηράκι και θέλει κάθε μέρα καθάρισμα.
Παίζει να είναι μαϊμου?
Για καλό μου το πούλησαν...
Το μηχάνημα είναι mytherm thalia plus 27
Ευχαριστώ και καλές γιορτές σε όλους
Μπορεί να είναι πιο κοντό από το swai και με τις ίδιες ρυθμίσεις να ρίχνει περισσότερη ποσότητα. Μπορεί να καίγεται πιο αργά. Δοκίμασε να κατεβάζεις λίγο-λίγο τροφοδοσία πέλλετ, ανέβασε και λίγο αέρα και δες πως θα πάει. Το ότι είναι Α1 δεν σημαίνει ότι θα είναι και καλύτερο από ένα άλλο Α1 σε θέμα στάχτης. Υπάρχουν διαφορές μεταξύ των Α1. Κάποια αφήνουν περισσότερη στάχτη κάποια λιγότερη και κάποια αφήνουν και " φρυγανιά" στο τασάκι. Και ας έχουν πιστοποίηση Α1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Μήνες 1 Εβδομάδα πριν #181028 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Να πω τη μαύρη αλήθεια, οπτικά δεν με ενθουσίασε το καλύτερο pellet της Alfa Wood. Θαμπό και σκούρο, καμία σχέση με Schweighofer... Θα μάντευα ότι περιέχει φλοιό και ότι το <0.4% στάχτη στη σακούλα είναι ψέμα. Θα σας πω εντυπώσεις μόλις καεί.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Μήνες 5 Ημέρες πριν #181072 από dragonfly
Απαντήθηκε από dragonfly στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

Ελάτε παιδιά, δεν θα ανακαλύψουμε πάλι τον τροχό. Σε μια αντλία θερμότητας πληρώνουμε μόνο το κόστος της ηλεκτρικής ενέργειας, γι' αυτό μας νοιάζει το COP που είναι κατά κανόνα πάνω από 2. Δεν σημαίνει ότι γεννάμε ενέργεια από το πουθενά. Είναι δωρεάν θερμότητα που αντλείται από το περιβάλλον, εξ’ ου και το όνομα.

Τελικα ο Φρανκενσταιν ζει  ο πρωτος θερμοδυναμικος νομος σε...ελευθερη μεταφραση.Τι ευχαριστο που θα'τανε να ισχυει στην πραξη.🤔

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Μήνες 5 Ημέρες πριν - 4 Μήνες 5 Ημέρες πριν #181074 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Λοιπόν, αφήστε τις βλακείες με τα COP, ας πάμε πίσω στα πέλλετ. Το premium πέλλετ της Alfa Wood κάηκε τίμια. Δεν βρήκα κλίνκερ στο σχαράκι και η στάχτη που συνέλλεξα μετά βίας έφτασε το 0,2% στον πάτο του λέβητα. Η αλήθεια είναι ότι μου μπούκωσε ο κοχλίας μια-δυο φορές, αλλά αυτό έχει να κάνει με την αρχική ποσότητα ρίψης, γιατί μόλις κάηκαν αυτά που ήταν στο σχαράκι ξεφράκαρε.

Εν πάση περιπτώσει, πήραμε 2 παλέτες Pell Up της Ziegler που αγόρασε το εργοστάσιο της Schweighofer στην πόλη Sebes της Ρουμανίας. 800 € από Ευαγγέλου, Καρδίτσα, με παράδοση στην αυλή μας.





Είναι το παλιό γνωστό Schweighofer, το ξανθό με το ρετσίνι, χωρίς φλοιό.

ΥΓ: Εν τω μεταξύ, αν δείτε το εξελάκι στην υπογραφή μου, το φυσικό αέριο τον Ιανουάριο θα συμφέρει περισσότερο και από τις αντλίες θερμότητας. Τρομερή πτώση.
Last edit: 4 Μήνες 5 Ημέρες πριν by DOOM_NX.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": rofos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Μήνες 5 Ημέρες πριν #181075 από rofos
Απαντήθηκε από rofos στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Ευχάριστο αυτό για το Α1 της Alfa Wood. Παλιά το είχα κάψει αλλά δεν με άφησε ικανοποιημένο άφηνε αρκετή στάχτη στο σχαράκι. Ισως πάρω μερικά να ξαναδοκιμάσω. 
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.725 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ