Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #179530 από fanis83
Απαντήθηκε από fanis83 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Παιδες στην Αθηνα τον Ιουνιο για golden nuggets ο φθηνοτερος ηταν ο απατεωνοθερμικη με 560 τον τονο. Δεν υπηρχε φθηνοτερος εψαξα παντου. Οι μισοι δεν ειχαν και οι αλλοι ηταν ακριβοτεροι. Τον αναφερω απατεωνα γιατι ενω ζητησα χωρις αποδειξη αν γινεται, μου ειπε εννοειται και ΟΧΙ. Στην παραλαβή μόλις ζητησα την αποδειξη, ο οδηγός μου εδωσε μια 200 ευρω απο τον Μαιο και μια 350 ευρω απο 15 μερες πριν την παραλαβη. Δυστυχως βρηκανε ευκαιρια και βγαλανε τα σπασμενα ετων τα λαμογια. Κατι που διαβαζω για 400αρια το σβαι μεχρι και Αυγουστο ειναι αρλουμπες
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": rofos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #179531 από tzortzis
Απαντήθηκε από tzortzis στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

Όσοι αγόρασαν πέλλετ σε υψηλές τιμές έκαναν σωστή ανάλυση των δεδομένων. 

Το πετρέλαιο τον Αύγουστο για πρώτη φορά στα χρόνια ξεπέρασε την τιμή της βενζίνης.  

Το να φανταστεί κανείς ότι το κράτος θα δώσει πρώτη φορά 250€/επιδότηση στον τόνο στην αντλία και 70€/τόνο επιδότηση οι εταιρείες κατ εντολή του κράτους (φαντάσου τι παιχνίδια γίνονται) ήταν αδύνατο. Ούτε οι οπαδοί του πετρελαίου δεν το έλεγαν αυτό. 

Επίσης η τιμή έπεσε διεθνώς λόγω Λοκντ στην Κίνα που τραβάει όλο το πετρέλαιο. 

Και λόγω ήπιου χειμώνα Ευρώπη. 

Αν είχαν πιάσει τα κρύα σε Ελλάδα και Ευρώπη από νωρίς θα κλαιγαμε με μαύρο δάκρυ. 

Τώρα αν έχεις 2 σύστηματα θέρμανσης είναι προφανές πως μπορείς να παίζεις ανάλογα. 

Το ότι δεν υπήρχε πέλλετ δεν είναι μύθος. Η τιμή στην Γερμανία ήταν 800€ τον Σεπτέμβριο λόγω υψηλής ζήτησης και υπήρχαν λίστες αναμονής. Λίστες υπήρξαν και στην Ελλάδα. 

Ο καιρός τα κάνει όλα. 

Φέτος την βγάζουμε ζάχαρη. Πάλι καλά....

Αυτό που φοβάμαι είναι ότι όλες αυτές τις επιδοτήσεις θα τις πληρώσουμε διπλές και τριπλές στο μέλλον αλλά αυτό δεν αφορά το φόρουμ.
 
εννοειται ειχαν λιστες αναμονης. παραγγειλα πελλετ 1 αυγουστου (οταν ειχε τιμη 400 βορεια ελλαδα) και παρελαβα 23 οκτωβριου με τιμη 500.
οταν ειχα παρει τηλ σεπτεμβρη μηνα αφου ειχε περασει ενας μηνας απο την παραγγελια μου μου ειπαν οτι εχουν αλλες 6 σελιδες απο πελατες και μετα ειμαι εγω...
το καλο ειναι οτι μου βγηκαν καλα τα πελλετ ενω τα 500 εννοειται ηταν με τα μεταφορικα και το ξεφορτωμα δικο τους στο χωρο μου...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #179532 από john88s
Απαντήθηκε από john88s στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Τα έχουμε πει 100 φορες και εγώ και ο Πήχας και ο Χρήστος 8 και άλλοι χρήστες που δεν θυμάμαι τώρα. Τον Μάιο ήταν 5-6€ το τσουβαλι. Τον Ιούνιο 7€ και τον Ιούλιο 8€. Ο χρήστης zeus έλεγε θα πέσει και τσακωνόταν με τον thomas. Τον Αύγουστο πήγε 9€ και τον Σεπτέμβριο πήγε 10-11 έως τέλος Οκτωβρίου. Μετά ξεκίνησε η πτώση τώρα είναι 9€. 

Σε τιμές τόνου 350€+ ΦΠΑ Μάϊο και 600€+ ΦΠΑ Σεπτεμβρίο ανώτερη τιμή . Είχα στείλει σε εργοστάσιο μέιλ στην Βουλγαρία τόσο μου είχαν πει. Τα ελληνικά ήταν φτηνοτερα για αυτό σε κάποια φάση δεν σήκωναν τηλέφωνο το καλοκαίρι είχαν κλείσει όλες τις παραγγελίες. Κάθε μέρα έπαιρνα Αλφαγουντ δεν το σηκώνε κανεις.  Όλοι οι χρήστες ανέφεραν την μεγαλειώδη αύξηση των τιμών περίπου 20€ ανά βδομάδα. Στην Νότια Ελλάδα δεν πήγαν πωλήσεις πέλλετ και οι τοπικοί παραγωγοί αλλά και έμποροι τόσο πουλούσαν ώστε έφτασε μια περίοδος του χρόνου να είναι φτηνότερο σταθερα από Βόρεια Ελλάδα. 

Είχα αναφέρει άπειρες φορές τις τιμές και την εξέλιξη τους. 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #179533 από giannis kalor
Απαντήθηκε από giannis kalor στο θέμα Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet
Σημερινή προσφορά Φλώρινα .
Για όποιον είναι στην περιοχή και θέλει να προμηθευτεί

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #179535 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet
Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό. Από πέρσι αρχές Δεκέμβρη φαινόταν ότι η κατάσταση στην Ουκρανία δεν πάει καλά.

Φεβρουάριο έκανε το ντου η Ρωσία. Και μια από τις μεγάλες πελλετοπαραγωγικές χώρες σταμάτησε να εξάγει. Και η Ρουμανία από προπερσι έχει επιβάλει εμπάργκο στην εξαγωγή ξυλείας.

Τι παράπανω θέλαμε να δούμε και πόσο γεωπολιτικές γνώσεις έπρεπε να έχουμε για να καταλάβουμε ότι και το πέλλετ και το πετρέλαιο θα ξεφύγουν;

Εγώ απορώ πως κρατήθηκε εκεί που κρατήθηκε η διεθνής τιμή του πετρελαίου. Όλα έδειχναν ότι θα ανέβει τρελά, πράγμα που δεν έγινε και εκεί (ΕΥΤΥΧΩΣ για όλους μας) έπεσα έξω. Και φυσικά οι ντόπιες επιδοτήσεις που δεν είχαν ξανά εφαρμοστεί.

There is nothing more uncommon than common sense.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #179536 από anestakos
Απαντήθηκε από anestakos στο θέμα Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet
12,5 κιλά είναι, μην μπερδευτείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.578 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ