Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν - 1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #179479 από Gidigidino
Απαντήθηκε από Gidigidino στο θέμα Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet

sdancer75 έγραψε:

Πως γίνεται να τα ξέρετε μερικοί όλα αλλά να είστε εδώ και να κλαίγεστε για μερικά ψωριευρω δεν το καταλαβαίνω. 
Τα κέρδη των Ελπε και motoroil προέρχονται κυρίως από τις εξαγωγές. Ο μεγαλύτερος όγκος παραγωγής τους, εξάγεται... 
Μεγάλη ιδέα έχετε ορισμένοι για τον εαυτό σας.... 


Κοίτα φίλε επειδή τα σαθρά επιχειρήματα που αναφέρεις είναι ολοφάνερο ότι είναι δεξιάς κοπής, καφενειακού χαρακτήρα και πιθανόν 'πετσινα',  ΕΓΩ όταν λέω κάτι (πιθανόν δεν γνωρίζεις ότι είμαι μέλος στο energy από το 2012)  το λέω γιατί έχω στοιχεία.

Σου παραθέτω λοιπόν από το δελτίο τύπου της ίδιας της motor oil το παρακάτω κείμενο για να σου απαντήσω για όλα όσα με  κατηγόρησες.  Σταμάτα να λες ανακρίβειες και να παραπληροφορείς τον κόσμο ως έμμεση τακτική υποστήριξης της απαράδεκτης κυβερνητικής πολιτικής.

1) Η σημαντική αύξηση του κύκλου εργασιών το γ’ τρίμηνο 2022 έναντι του γ’ τριμήνου 2021 και του εννεάμηνου 2022 έναντι του εννεάμηνου 2021 οφείλεται στον αυξημένο μέσο όρο των τιμών των προϊόντων πετρελαίου εκπεφρασμένων σε Δολάρια Η.Π.Α. (κατά 52,05% το γ’ τρίμηνο 2022 και κατά 73,47% το εννεάμηνο 2022) σε συνδυασμό με την ενδυνάμωση του Δολαρίου Η.Π.Α έναντι του Ευρώ (μέση ισοτιμία) κατά 14,58% το γ’ τρίμηνο 2022 και κατά 11,07% το εννεάμηνο 2022.  

2) Οι πωλήσεις ήταν μειωμένες σε σχέση το 2021 συγκεκριμένα :

Ο όγκος πωλήσεων προϊόντων του Διυλιστηρίου διαμορφώθηκε σε ΜΤ 3.760 χιλ. το γ’ τρίμηνο 2022 έναντι ΜΤ 4.029 χιλ. το γ’ τρίμηνο 2021 και σωρευτικά σε ΜΤ 10.360 χιλ. το εννεάμηνο 2022 έναντι ΜΤ 10.480 χιλ. το αντίστοιχο εννεάμηνο 2021. Η διάθεση των προϊόντων πραγματοποιήθηκε και στις τρεις αγορές στις οποίες παραδοσιακά δραστηριοποιείται η Εταιρεία (Εσωτερική, Εξαγωγές, Ναυτιλία) επιβεβαιώνοντας τον εξαγωγικό προσανατολισμό της δεδομένου ότι οι πωλήσεις Εξωτερικού και Ναυτιλίας διαμορφώθηκαν στο 86% του συνολικού όγκου πωλήσεων τόσο το εννεάμηνο 2022 όσο και το εννεάμηνο 2021.  

3) Η motor oil πάντα έκανε εξαγωγές δεν τις ανακάλυψε το 2022 έτσι δεν είναι;

Σε παρακαλώ άσε τις εξυπνάδες και μάθε να ακούς περισσότερο όταν δεν έχεις γνώση των πραγμάτων.

Πηγή : 

www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j...7tLrY58xroROixEsIYS5


Δεν ήξερα ότι εδώ είναι κομμουνιστοσιτε....
Από την άλλη, όλο αυτό το κατεβατό δείχνει ξεκάθαρα ότι έχω δίκαιο και όχι άδικο... Το αποτέλεσμα τους είναι αποτέλεσμα των διεθνών συνθηκών της αγοράς και δεν μπορείς φυσικά να αποδείξεις ότι αυτό δεν είναι κυρίως από εξαγωγές όπου και διοχετευεται το μεγαλύτερο μέρος των προϊόντων που παράγουν....


Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Last edit: 1 Χρόνος 3 Μήνες πριν by Gidigidino.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #179480 από john88s
Απαντήθηκε από john88s στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
H motor oil κυβερνάει την Ελλάδα. Με βουλευτές συγγενείς κουμπάρους και υπαλλήλους και 2 καναλια. Δεν είχε ούτε ένα πάνελ και σε 6 μήνες έγινε νο2 στις ΑΠΕ στην Ελλάδα. Έβγαλε 1 δις καθαρά κέρδη σε 9 μήνες. 

Είναι πολλές εταιρείες που εμπλέκονται. Ελέγχει την χονδρική καυσίμων και την λιανική. 

Οι εξαγωγές δεν λένε από μόνες τους κάτι. Μπορεί το 90% να είναι εξαγωγές και να έχει περιθώριο εκεί 10€/το βαρέλι κέρδος και στο υπόλοιπο 10% που αφορά Ελλάδα να έχει περιθώριο 60€/βαρέλι. Καταρχάς σκέφτεται ότι έδωσε 70€ έκπτωση στον τόνο. Φανταστείτε τι βγάζει....

Πώς να επηρεάσουν τις τιμές και τις αποφάσεις της κυβέρνησης οι πελάτες μια χούφτα μικρών επιχειρήσεων με μια μόνο μεγάλη την Αλφαγουντ; 
​​​​​​
Εδω Βαρδινογιάννης και Λάτσης  κανονίζουν τα πάντα . Ακόμα και τι καύσιμο θα κάψει ο κοσμακης. 

Έμεις βάζουμε πετρέλαιο και το κράτος τους δίνει 250€/τόνο . 
Ανακοινώνει food pass τον Φλεβάρη με φορολόγηση κερδών και τους δίνει 2 μήνες Γενάρη Φλεβάρη να εκτοξεύσουν την τιμή στο ρεύμα. Μετά πάει και τους επιδοτεί με 350€/Mwh. Τα κέρδη που τους φορολογεί τα παίρνανε σαν δωρεάν και γλιτώνουν επιπλέον φόρους. (Έγινε χαμός στην βουλή προχτές για αυτό το ζήτημα). 
 
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #179481 από Gidigidino
Απαντήθηκε από Gidigidino στο θέμα Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet
Αυτά όλα που περιγράφεις στο μυαλό κάποιον είναι δεξιά πολιτική....
Αυτό που περιγράφεις είναι corporatism,... Όχι capitalism...
Είναι η χαρά του κρατικοδιαιτου....
Η χαρά των αριστερών....

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #179482 από rofos
Απαντήθηκε από rofos στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

Μαλιστα.... Δηλ δεσμευσε 30.000 ευρω ανα 100 παλετες ( 300 ευρω ανα παλετα μπακαλικα μιλώντας ) ζεστό χρημα για 6 μηνες ελπίζοτας...... Οκ το ' επιασα...


Χαθηκα γιατι δεν εχω κατι "συμαντικό" να πω..... Φετος ουτος ή αλλως αποφασισα να μη πληρωσω 500-600 ευρω/ τονο.... Φαντασου οτι απο 15 Οκτωβριου περιπου που παραδοσιακά αναβα, εχω καψει...... 4 ναι 4 τσουβαλια.....

Λυπαμαι αλλα οχι.... Αυτη τη στιγμη συμφαιρει πετρελαιο ( που δεν εχω ) και ρευμα... ( α ναι και 2 σομπιτσες υγραερίου.... ταμαμ)

Αν ειχαν επιδοτήσει και το πελλετ οπως τα αλλα θα ηταν αλλιως.... κι εδω φανηε η αδυναμια της εγχωριας αγοράς παραγωγής και εμπορίας να περασει ΚΑΙ το πελλετ στα επιδοτουμενα...

Αυτά και καλή χρονιά να εχουμε....

Για την Νο2 περίπτωση γίνεται η κουβέντα. Χάθηκες, πολύ καιρό έχουμε  να δούμε post σου.

 
Κατάλαβα. Οκ λοιπόν, καλό χειμώνα καλή χρονιά και σε σένα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν - 1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #179483 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet

sdancer75 έγραψε:

Πως γίνεται να τα ξέρετε μερικοί όλα αλλά να είστε εδώ και να κλαίγεστε για μερικά ψωριευρω δεν το καταλαβαίνω. 
Τα κέρδη των Ελπε και motoroil προέρχονται κυρίως από τις εξαγωγές. Ο μεγαλύτερος όγκος παραγωγής τους, εξάγεται... 
Μεγάλη ιδέα έχετε ορισμένοι για τον εαυτό σας.... 


Κοίτα φίλε επειδή τα σαθρά επιχειρήματα που αναφέρεις είναι ολοφάνερο ότι είναι δεξιάς κοπής, καφενειακού χαρακτήρα και πιθανόν 'πετσινα',  ΕΓΩ όταν λέω κάτι (πιθανόν δεν γνωρίζεις ότι είμαι μέλος στο energy από το 2012)  το λέω γιατί έχω στοιχεία.

Σου παραθέτω λοιπόν από το δελτίο τύπου της ίδιας της motor oil το παρακάτω κείμενο για να σου απαντήσω για όλα όσα με  κατηγόρησες.  Σταμάτα να λες ανακρίβειες και να παραπληροφορείς τον κόσμο ως έμμεση τακτική υποστήριξης της απαράδεκτης κυβερνητικής πολιτικής.

1) Η σημαντική αύξηση του κύκλου εργασιών το γ’ τρίμηνο 2022 έναντι του γ’ τριμήνου 2021 και του εννεάμηνου 2022 έναντι του εννεάμηνου 2021 οφείλεται στον αυξημένο μέσο όρο των τιμών των προϊόντων πετρελαίου εκπεφρασμένων σε Δολάρια Η.Π.Α. (κατά 52,05% το γ’ τρίμηνο 2022 και κατά 73,47% το εννεάμηνο 2022) σε συνδυασμό με την ενδυνάμωση του Δολαρίου Η.Π.Α έναντι του Ευρώ (μέση ισοτιμία) κατά 14,58% το γ’ τρίμηνο 2022 και κατά 11,07% το εννεάμηνο 2022.  

2) Οι πωλήσεις ήταν μειωμένες σε σχέση το 2021 συγκεκριμένα :

Ο όγκος πωλήσεων προϊόντων του Διυλιστηρίου διαμορφώθηκε σε ΜΤ 3.760 χιλ. το γ’ τρίμηνο 2022 έναντι ΜΤ 4.029 χιλ. το γ’ τρίμηνο 2021 και σωρευτικά σε ΜΤ 10.360 χιλ. το εννεάμηνο 2022 έναντι ΜΤ 10.480 χιλ. το αντίστοιχο εννεάμηνο 2021. Η διάθεση των προϊόντων πραγματοποιήθηκε και στις τρεις αγορές στις οποίες παραδοσιακά δραστηριοποιείται η Εταιρεία (Εσωτερική, Εξαγωγές, Ναυτιλία) επιβεβαιώνοντας τον εξαγωγικό προσανατολισμό της δεδομένου ότι οι πωλήσεις Εξωτερικού και Ναυτιλίας διαμορφώθηκαν στο 86% του συνολικού όγκου πωλήσεων τόσο το εννεάμηνο 2022 όσο και το εννεάμηνο 2021.  

3) Η motor oil πάντα έκανε εξαγωγές δεν τις ανακάλυψε το 2022 έτσι δεν είναι;

Σε παρακαλώ άσε τις εξυπνάδες και μάθε να ακούς περισσότερο όταν δεν έχεις γνώση των πραγμάτων.

Πηγή : 

www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j...7tLrY58xroROixEsIYS5


Δεν ήξερα ότι εδώ είναι κομμουνιστοσιτε....
Από την άλλη, όλο αυτό το κατεβατό δείχνει ξεκάθαρα ότι έχω δίκαιο και όχι άδικο... Το αποτέλεσμα τους είναι αποτέλεσμα των διεθνών συνθηκών της αγοράς και δεν μπορείς φυσικά να αποδείξεις ότι αυτό δεν είναι κυρίως από εξαγωγές όπου και διοχετευεται το μεγαλύτερο μέρος των προϊόντων που παράγουν....


Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δεν θα κάτσω να ξανά ασχοληθώ μαζί σου διότι η βλακεία είναι ανίκητη και εσυ καθώς φαίνεται είσαι πρωταθλητής σε αυτήν.

Αν λοιπόν το κατεβατό όπως αποκάλεσες την αποστομωτική απάντηση με αποσπάσματα του δελτίου τύπου της motor oil για τις ανακρίβειες και τις αρλούμπες  που έλεγες αποτελεί δικαίωση σου, τότε μάλλον χρίζεις ιατρικής παρακολούθησης.

Οι εξαγωγές όπως επίσης θα διαβάσεις παρέμειναν στα ίδια επίπεδα με αυτές του 2021 και τα τρελά κέρδη ΟΥΤΕ Η Η ΙΔΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ δεν τα αποδίδει σε αυτές. Η αιτιολόγηση της ήταν ξεκάθαρη.

Άσε λοιπόν τον μακαρθισμό, τις κομμουνιστικές απειλές και το κυνήγι μαγισσών. Πιάστηκες όχι απλά αδιάβαστος αλλά και ανήμπορος να δεχτείς την κοινή αλήθεια γιατί μάθατε στο ψέμα και στη ρεμούλα της κοινής αχρηστίας και όχι αριστείας σας.

sdancer75
Last edit: 1 Χρόνος 3 Μήνες πριν by sdancer75.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #179484 από Manolis1978
Απαντήθηκε από Manolis1978 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Μιας που έχουμε επεκταθεί η άποψη μου είναι οτι όλα οφειλονται στα lockdown και στο γεγονός οτι αφού δεν αντιδρασαμε στα Lockdown τωρα ξέρουν οτι μπορούν να μας κάνουν οτι θέλουν. Στην Ελλαδα το παιχνίδι της Ενεργειας στήθηκε πριν 2 χρόνια με το χρηματηστήριο Ενέργειας. Ξέρεις τι είναι να παράγεις ενέργεια από τον ήλιο και να έχεις δώσει προσφορά παραγωγής 5 λεπτά την κιλοβατώρα και "ξαφνικά" να την πουλάς στα 50 λεπτά!!! 10πλάσιο κέρδος. Τρελό στήσιμο κομπίνας!!! Μόνο όμως οι Μεγαλοπαραγωγοι. Όχι εγώ που έχω Φ/β πάρκο με συμβόλαιο με τη ΔΕΗ απο το 2013 με κλειδωμένη τιμή στα 40 λεπτά και μετά μονομερός σπάσιμο συμβολαίου στα 28 λεπτα. Πτώση καθαρού κέρδος στον μικροεπενδυτή 50%. 

Όποιος μου εξηγήσει γιατί το ρεύμα πήρε αύξηση τον Ιανουάριο 30%-40% του κάνω το τραπέζι. Αυτή τη στιγμή οι Εταιρείες μπορούν να αγοράζουν Φυσικό αέριο για χρήση Ιανουαρίου 30% -40% χαμηλότερα απο τον Δεκέμβριο.  

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.732 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ