Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν - 1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #178169 από thomas
Απαντήθηκε από thomas στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Για το πρώτο θα συμφωνήσω και τον ευχαριστούμε για την ολη προσπάθεια. 
Γιατο δεύτερο, συνέβη ποτέ να πεσει το χειμώνα το πελλετ ;;;;ποτέ  αντε θα πέσει φετος!!!!!!!! και  Τα 2 τελευταία χρόνια αν θυμάμαι καλα τα πολυκαταστηματα δεν βγάλαν προσφορες, αλλα και παλι η αγορα ηταν ακριβότερη απο το αν αγόραζε καποιος καλοκαίρι.Και Οι απόψεις μου προφανως ειναι για την μεριδα των καταναλωτών, οι οποιοι οι ποιο
​​​​​​ πολλοί βρισκονται ανα την Ελλάδα και λιγοτεροι στην Αθήνα - που ειναι και αρκετοί βέβαια-που θέλουν αρκετους τονους να βγαλουν τον χειμώνα, σιγα μην περιμενουν αυτοι να βγάλουν προσφορες τα πολυκαταστηματα, και φυσικα αμα εισαι στην αθηνα και θέλεις 1 τονο να την βγάλεις δεν θα αγορασεις καλοκαίρι, θα περιμένεις ώσπου να παει αλλο και να αγορασεις, ή προσφορά καταστημάτων, 50,100ευρω  παραπάνω αντε να δωσεις, απο το να τα παρεις 6 μηνες πριν, αλλα δεν ειναι ολοι ετσι ομως. 
Για το 3ο, δεν το καταλαβαίνω, με 500 πέλλετ έναντι 1,40 πετρέλαιο δεν συμφέρει, απο που βγαίνει αυτο;;; 
Last edit: 1 Χρόνος 6 Μήνες πριν by thomas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #178170 από Panos89
Απαντήθηκε από Panos89 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Με 770€/τόνος αγόρασα εγώ 45  σακιά SCHWEIGHOFER golden nuggets στην Αθήνα από γνωστό έμπορα για σόμπα 10αρα σε σπίτι στα βόρεια προάστια Αττικής,υπολογίζω 1 σακι να μου βγάζει δύο μέρες αν την καίω 6 ώρες την ημέρα άρα έχω απόθεμα για 90 μέρες(01/12/2022-28/02/2023).την σόμπα την αγόρασα τον Απρίλη οπότε δεν έχω εικόνα της πραγματικής κατανάλωσης της, για να δούμε λοιπόν αν και το κρύο ξεκίνησε νωρίς φέτος..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #178172 από Manolis1978
Απαντήθηκε από Manolis1978 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Παντα παιζει ρόλο η μόνωση του σπιτιού, πόσο κρύο θα κάνει και πόσο κρυο αντεχεις. Εγω με μωρά περισυ εκαιγα μισό σακί την ημέρα τέλη Απρίλη αρχές Μαιου. Αλλά εγω εχω σχεδόν αμόνωτο σπίτι, λογο μωρών επρεπεπ να έχουμε καλή θερμοκρασία και περισυ θεωρω οτι εκανε πολύ κρυο όλο το χειμώνα ακόμα και την ανοιξη. Στα χιονια εκαιγα 3 σακια. Σόμπα 10αρα σε σπιτι 80τμ αλλά με παλια αλουμινένια παραθυρα και μονωση μόνο στη ταρατσα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #178173 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
οπως τα λεει ο μανωλης ...η σομπα σου σε πληρη ισχυ καιει 2 κιλα την ωρα ...αν το σπιτι ειναι μικρο και καλα μονωμενο ισως σου αρκει το μισο τσουβαλι αλλιως υπολογιζε χοντρικα 1 τσουβαλι την μερα κι αυτο το λεω ναχεις το νουσου αν βρεις καμμια προσφορα κυριως απο πολυκαταστηματα πια να προμηθευτεις μερικα ακομα ,,,,φετος ειναι ανωμαλη κατασταση 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #178174 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Θωμα δενειπα ποτε οτι το χειμωνα ειναι πιο φτηνο το πελλετ γενικα αλλα και το καλοκαιρι οι διαφορες ειναι 5-10% 
και σε πολλες περιπτωσεις καλυφθηκαν απο τις π[ροσφορες των πολυκαταστηματων και μεχρι περσυ τον φλεβαρη το λερου εβγαλε προσφορα 5,50 κι επιπλεον καλυπτει ολες τις μεγαλες πολεις και θα σου φερω σαν παραδειγμα τον διαχειριστη του φορουμ που παντα καλυπτει ετσι μερος των αναγκων του 
να δουμε ομως λιγο για ποιους μιλαμε? γιατι στην τελικη μαλλον μιλαμε για τα 20-30-50 ατομα που διαβαζοτυμε εδω μεσα 
η καταναλωση καυσοξυλων ανερχεται σε πανω απο 1εκ τονους ,,,το πετρελαιο και με αυξητικες τασεις περσυ 1,2 εκ τονους και πελλετ 150χιλ τονους ...και συμφωνα με καποια μελετη το ποσοστο χρησης πελλετ ανερχεται σε κατι λιγοτερο απο 1% αν αφαιρεσουμε και καποιους σοβαρους καταναλωτες οπω ξενοδοχεια φουρνοι κλπ τοτε μας μενει ενα πολυ μικρο ποσοστο νοικοκυριων που χρησιμοποιει πελλετ 

για λογους ευκολιας και προπαγανδας σε καποιες περιπτωσεις δεχομαστε αναλολια 2-2,2 κιλων πελλετ ανα λιτρο πετρελαιου ομως αν υελουμε να δουμε ποσο στοιχιζει η ζεστη που μπαινει σπιτι μας χρειαζεται αλλη προσεγγιση το επομενο σκοπιμο λαθος ειναι η συγκριση πετρελαι0οκαυστηρων 40 ετων με συγχρονους πεπελετοκαυστηρες που διαθετουν και καποια μορφη αντισταθμισης 
το βασικο στοιχο στους υπολογισμους ειναι ο βαθμος αποδοσης και το 80% για μενα ειναι κατα τυχη εφικτο κι αυτο γιατι 
αφ ενος το πελλετ δεν εχει σταθερη θερμογονο και ποιοτητα εξαρτωμενη απο πολλους παραγοντες και αφετερου η καυση επισης κατα τυχη θα ειναι τελεια οποτε η δικη μου προσεγγιση ειναι το 70% συμεριλαμβανοντας και οτι η αποδοση μεσα στην ιδια σεζον πεφτει εξ αθτθας της πισσας ...απο την αλλη ευκολα ενα πετρελαιοκαυστηρας πετυχανει με αντισταθμιση 25% οικονομια κι αν προσθεσουμε και κοστη συντηρησης και ανταλλακτικων που στο πελλετ ειναι καπως πιο αυξημενα η αναλογια πλησιαζει η  και ξεπερναει το 1προς 2,5 
 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #178177 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Το 1  προς 2,2  πετρελαιο με πελλετ ειναι αποδεδειγμενο εδω και 13 χρονια σε ολους μου τους πελατες που καινε πελλετ και μιλαμε για πανω απο 100 ατομα.
Καμια διαφορα απο το παραπανω δεν εχει ακομη και ο δικος μου λεβητας, που σαν ενα απλο ξυλοκαζανο (φερρολι) ειναι αδυνατον να εχει πανω απο 85% αποδοση.
Και να τονισω με ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΕΧΩ ΛΕΒΗΤΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ IDEAL BAXI 5 ΔΙΑΔΡΟΜΩΝ ΜΕ ΒΑΘΜΟ ΑΠΟΔΟΣΗΣ 92%... 30 ΕΤΩΝ ΛΕΒΗΤΑΣ ΜΕ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΚΑΥΣΑΕΡΙΩΝ ΛΙΓΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 150 ΒΑΘΜΟΥΣ.
 Κι ομως στο σπιτι μου με τις ιδιες ακριβως συνθηκες (θερμοστατης στο 23 ολο το χειμωνα σταθερα) οι 3 με 3,5 τονοι πετρελαιο εγιναν απο 6 εως 7,5 τονους πελλετ.
Ατομα με αυτορυθμιζομενους λεβητες Viodom - Opop κτλ εχουν καλυτερη αποδοση απο το 1 προς 2,2 αποδεδειγμενα.
Πισσα σε λεβητα πελλετ που ειναι σωστα ρυθμισμενος δεν εχω δει.
Η προπαγανδα δεν μου αρεσει την πραγματικοτητα ομως την λατρευω.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stergiosbik, thomas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.498 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ