Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
1 Χρόνος 7 Μήνες πριν #177621 από KYRMI
Απαντήθηκε από KYRMI στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Στον Έβρο 650 το rezult- swaiswoffer χωρίς τιμολόγια απόδειξη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 7 Μήνες πριν #177623 από john88s
Απαντήθηκε από john88s στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Μια χαρά, δηλαδή 100-150 παραπάνω από τα ελληνικά που βρίζουν όλοι. 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 7 Μήνες πριν - 1 Χρόνος 7 Μήνες πριν #177625 από gtsag
Απαντήθηκε από gtsag στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Είμαι στη Βόρεια Ελλάδα και χρειάζομαι περίπου 6 τόνους πέλλετ το έτος. Πέρισυ έκαψα Swai κυρίως, και λίγο σκουρόχρωμο Βουλγάρικο Α1 προς το τέλος της σεζόν, που ήταν κάπως πιο φθηνό, αλλά όχι μεγάλη διαφορά, έτσι για να το δοκιμάσω. Τελικά δεν έκανα αξιόπιστη δοκιμή, έχω όμως την αίσθηση ότι ο καυστήρας το μασούσε πιο γρήγορα και σίγουρα άφηνε περισσότερα κατάλοιπα (στάχτη). Κατά τ'άλλα η καύση μου φάνηκε ικανοποιητική, με τα πολύ λίγα που γνωρίζω.

Μέχρι στιγμής δεν έχω αγοράσει πέλλετ για τη φετινή χρονία, ίσως και κακώς.  Περίμενα να ακούσω και τις εξαγγελίες της ΔΕΘ, μήπως και καταφέρουμε να καταλάβουμε που πατάμε και που βρισκόμαστε, αλλά δεν ξέρω...

Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά, διαβάζω και για το υποτιθέμενο πλαφόν που σκέφτονται να βάλουν σε ξύλα και πελλετ... Και εφόσον μιλάμε κυρίως για εισαγώμενα πέλλετ, οι έμποροι που αγόρασαν σε Χ τιμή, για να πουλήσουν σε Χ+, είναι δυνατόν να πουλήσουν ποτέ σε Χ--, σε περίτπωση που μπει πλαφόν; Και πόσο ρεαλιστικό είναι να περιμένουμε να πέσουν οι τιμές λόγω πλαφόν ή φθηνότερης ενέργειας κλπ.; Ακόμα και εάν πέσουν οι τιμές ενέργειας ή μπει πλαφόν αύριο, πότε θα φτάσουν τα αποτελέσματα αυτά στον καταναλωτή, αν ποτέ φτάσουν; Δεν χρειάζονται τουλάχιστον 2-3 μήνες; Δεν ξέρω, σκέψεις κάνω, μήπως και καταλάβω εάν πρέπει να αγοράσω τώρα και πόσο να αγοράσω ή να περιμένω να τρέχω τελευταία στιγμή όταν σφίξουν τα κρύα...

Σκέφτομαι την Πέμπτη να κάνω ένα σαφάρι στη γύρω περιοχή, σε 5-6 εμπόρους απόστασης περίπου 15χλμ από δω που είκαι και να ρωτήσω τιμές. Από τα λίγα πέλλετ που εγώ γνωρίζω, στην περιοχή μου έχει Swai και Alpha Wood και μετά κάτι σκουρόχρωμα Βουλγάρικα Α1 και Α2, που λένε ότι τα Α1 είναι 35% οξυά και το υπόλοιπο κωνοφόρα ή μόνο κωνοφόρα και κάτι τέτοια. Μάρκες δεν ξέρω, αλλά θα ρωτήσω. Επίσης, πρώτη φορά θα ρωτήσω σε αρκετούς εμπόρους, οπότε πολύ πιθανόν να έχουν και άλλα που δεν γνωρίζω. Είμαι 80χλμ από Θεσσαλονίκη, οπότε φαντάζομαι ότι δεν αξίζει να ρωτήσω εκεί, γιατί τα μεταφορικά θα είναι αρκετά...

Για Alpha wood δεν ρώτησα ποτέ, θα ρωτήσω τώρα. Γενικά, Alpha Wood και Swai, θεωρούνται εφάμιλης ποιότητας και θερμογόνου δύναμης; Δηλαδή να πάρω όποιο είναι πιο φθηνό ή τι; Επίσης, επειδή το Alpha Wood δεν το ξέρω καθόλου, στο site τους βλέπω ότι έχουν δύο Α1: Το Alphawood Group A1 και το GruneHolz ENplus A1, με το πρώτο να έχει μεγαλύτερη θερμογόνο δύναμη και λιγότερα κατάλοιπα στα χαρτιά. Τι μου προτείνετε; Μέχρι ποια διαφορά τιμής στον τόνο θεωρείτε είναι συμφέρουσα για να πάρω το 1ο;

Επίσης, σημειωτέων ότι ο καυστήρας μου (My Therm) είναι μεγαλύτερος σε ισχύ από τα σώματα που έχω, κατά περίπου 30%. Τον πήρα πιο μεγάλο για να έχω άνεση. Επίσης, γενικά τον καίω (επειδή έτσι μου είπαν) στους 67-68 βαθμούς (θερμοκρασία νερού). Μια υδραυλική La Nordica που χρησιμοποιούσα όταν ήμουν σε διαμέρισμα την έβαζα και στους 80-82 όταν έσφιγγαν τα κρύα και δεν καταλάβαινε τίποτα. Και αυτό, λεπειδή δεν μπορούσε να αποδώσει καλά λόγω κακής συνδεσης (πάνω σε καλοριφέρ και όχι σε συλλέκτη). Δεν ξέρω δηλαδή εάν με συμφέρει και πελλετ μεγάλυτερης θερμογόνου δύναμης, επειδή ίσως δεν θα μπορεί να το εκμεταλλευτεί καλά ο καυστήρας και η έξτρα θερμογόνος δύναμη θα μεταφράζεται κυρίως σε έξτρα απώλειες και όχι σε ωφέλιμη έξτρα ενέργεια.

Καταλαβαίνω ότι με το κομφούζιο που επικρατεί δεν μπορούν να γίνουν ασφαλείς προβλέψεις για τιμές κλπ. και δεν περιμένω από κάποιον εδώ να μου δώσει τέτοιες απαντήσεις. Θα εκτιμούσα όμως κάθε τεκμηριωμένη προβλέψη/σκέψη, δηλαδή μη αυθαίρετη, κυρίως πάνω στο τι να κάνω, να αγοράσω 6 παλλέτες τώρα, να αγοράσω 2-3 και τις υπόλοιπες μέσα στον Χειμώνα, να περιμένω κανα 2 βδομάδες να δούμε τι θα γίνει με το πλαφόν; Καθώς και συγκριτικές συμβουλές μεταξύ Swai και Alpha Wood. Μετά από μερικές μέρες, θεωρώ ότι θα έχω τιμές και θα μπορώ να ρωτήσω πιο συγκεκριμένα για γνώμες μεταξύ διαφορετικών προϊόντων, αυτών που είναι διαθέσιμα στην περιοχή μου. Ευχαριστώ.
Last edit: 1 Χρόνος 7 Μήνες πριν by gtsag.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 7 Μήνες πριν #177626 από john88s
Απαντήθηκε από john88s στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Κάνε έρευνα, πάρε χαρτί και μολύβι και σημειωσε μάρκες και τι λεφτά θα σου πουν, μετά γράψτα εδώ να σε καθοδηγήσουμε ανάλογα. Ρώτησε με τρόπο με φπα η χωρίς για να συγκρίνεις τα ίδια πράγματα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 7 Μήνες πριν #177627 από pianoteacher
Απαντήθηκε από pianoteacher στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Πλαφόν 50% π[ανω από τις περυσινές τιμές πέλλετ άκουσα σήμερα στις ειδήσεις. Δεν λέει και πολλά μια αύξηση 50%.Δηλαδή το 350 περυσινό θα γίνει γίνει 525.ευρω. Πάλι είναι πολλά αφού τα 525 αντιστοιχούν σε 1,05 πετρέλαιο  Για να δούμε. Επίσης θα έχει πρόστιμα σε όσους πουλήσουν πάνω από το πλαφόν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 7 Μήνες πριν #177628 από Gidigidino
Απαντήθηκε από Gidigidino στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Αυτό θα σήμαινε ότι δεν υπάρξει μέσα σε 1 μήνα από τώρα ούτε σακί για δειγματισμο. Όλα θα πάνε Ιταλία.... Όλο το στοκ...
Οι κύριοι έχουν οργανωμένο σχέδιο να τελειώσουν το πελλετ από την Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.500 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ