Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
1 Χρόνος 8 Μήνες πριν #177082 από petrosp13
Απαντήθηκε από petrosp13 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
To έγραψα και σε άλλο τόπικ
Η αναλογία θερμογόνου δύναμης είναι 1-2.2
Το πέλλετ έχει και προσωπική κούραση (κουβάλημα, καθάρισμα)
ΑΡΑ
δεν συμφέρει κανέναν έμπορο να πουλάει πέλλετ με τιμή πάνω από το μισό του πετρελαίου γιατί πολύ απλά ΘΑ ΚΛΕΙΣΕΙ
Ξέρετε κανέναν να θέλει να κλείσει;
Οι τιμές στην Βόρεια Ελλάδα αυτή την στιγμή είναι στο 500+

Υπάρχει άνθρωπος που πιστεύει ότι το πετρέλαιο θα έχει τον Οκτώβρη γύρω στο 1 ευρώ;
Με επιδοτήσεις, με μείωση στην αντλία, βάλτε ό,τι θέλετε
Και στην τελική, αν τελικά το πετρέλαιο καταλήξει να έχει 0,95, ας χάσω μερικές εκατοντάδες ευρώ
Επί 10 χρόνια έχω βγάλει πολλές χιλιάδες

Οι πελετάδες έχουν αυξήσει την τιμή λόγω αύξησης γενικά των καυσίμων, όχι λόγω αύξησης του κόστους τους
Αλλά δεν είναι μαλάκες να πυροβολήσουν τα πόδια τους και να κλείσουν μόνοι τους την αγορά που τους τρέφει

Η τιμή του πέλλετ θα είναι πάντα αρκετά κάτω από το μισό της τιμής του πετρελαίου
Τελεία και παύλα
Αν αυτό δεν συμβαίνει, θα είναι κάτι πολύ πρόσκαιρο ή θα οδηγήσει σε εξαφάνιση του πέλλετ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 8 Μήνες πριν #177083 από Jole
Απαντήθηκε από Jole στο θέμα Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet

Pri έγραψε:

Δεν έχω μάθει ακόμα.Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα έχει και αυτό αύξηση αλλά σε νορμάλ επίπεδο.
 
Εγώ δεν θα ήμουν πολύ σίγουρος γι αυτό το "νορμάλ" επίπεδο. Αν μάθεις γράψε για να ξέρουμε.

Πέρυσι, το καθαρό κουκούτσι, που είναι κ το πιο θερμογόνο κ καθαρότερο από θέμα στάχτης (σε σχέση με το πυρηνοξυλο) είχε 200€-220€ ο τόνος.
Πόσο θα ανέβει το φθινόπωρο, αφού τότε θα παραχθεί η νέα σοδειά;;
Διότι κ εγώ εκεί προσανατολίζομαι έπειτα απο9 χρόνια δυστυχώς με τις τιμές που προφανώς θα παίξουν φέτος.
Αν εκτοξευτεί κ ο καθαρός πυρήνας, μετατροπή σε ξυλολέβητα κ πραγματικά πολύ δύσκολος χειμώνας για όλους...

Στάλθηκε από το 2201116SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Pri

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 8 Μήνες πριν - 1 Χρόνος 8 Μήνες πριν #177084 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

Η τιμή του πέλλετ θα είναι πάντα αρκετά κάτω από το μισό της τιμής του πετρελαίου
Τελεία και παύλα
Αν αυτό δεν συμβαίνει, θα είναι κάτι πολύ πρόσκαιρο ή θα οδηγήσει σε εξαφάνιση του πέλλετ
Το πολύ κάτω από το μισό εγώ προσωπικά δεν το βλέπω. Γύρω στο 60-70% της τιμής του πετρελαίου παίζει το πέλλετ, δλδ μια εξοικονόμηση της τάξης του 40% για καλό πέλλετ πάντα.
Last edit: 1 Χρόνος 8 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 8 Μήνες πριν #177085 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Το φτηνό πετρέλαιο έχει τελειώσει εδώ και χρόνια... Επιδοτηθηκε το φυσικό αέριο το οποίο ίσως να συμφέρει σε σχέση με το πετρέλαιο Το θέμα είναι τι θα επιλεγεί για επιδότηση και σίγουρα δεν θα είναι τα ξυλοκσαυσιμα... 1400 είχε ξαναφτασει το πετρέλαιο... Υποθέτω ότι μπορεί να κινηθεί γύρω στα 1500.... Η αναλογία 1 προς 2 η 2.2 κλπ καλό είναι να ξεχαστεί... Παλιοσανε και οι πελετοκαυστηρες πλέον... Το θέμα όμως είναι ότι καθότι οι τιμές παίζουν κατά περιοχή αρκετά σε κάποιες περιπτώσεις ο καθένας θα πρέπει να σταθμιστεί τα δικά του δεδομένα... Κι όποιος έχει τζάκι ας πάρει και μερικά ξύλα... Αν δεν το χρησιμοποιεί σαν κυρία θέρμανση... 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 8 Μήνες πριν #177086 από papg
Απαντήθηκε από papg στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Δεν υπάρχει νορμάλ επίπεδο Όλοι για την κονόμα.Στον Αλμυρό Μαγνησίας τον περασμένο χειμώνα στό μεσον της σεζόν ο μοναδικός που επεξεργάζεται και πουλά πυρηνόξυλο, απο 80€ τον τόνο ξαφνικά στα140€.Φυσικά πήρε το (μακρύτερο) το γύρισα στα ξύλα και βγήκε ο Χειμώνας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 8 Μήνες πριν - 1 Χρόνος 8 Μήνες πριν #177087 από john88s
Απαντήθηκε από john88s στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Οι πελλετοκαυστηρες παλιοσαν αλλά του πετρελαίου είναι ακόμα πιο παλιοί. Μάλιστα ήταν να καταργηθεί πλήρως η εγκατάσταση τους και χρήση τους με νομοσχέδιο αλλά αυτό πήγε πίσω λόγω του πολέμου και είπαν απλά ότι από το 2030 το πετρέλαιο θέρμανσης πρέπει να είναι αναμειγμένο έως  30% με ανανεώσιμα . Τι απόδοση θα έχει αυτό το καύσιμο άγνωστο. 

Όσο πάμε προς το 2030 τόσο η χρήση πετρελαίου θέρμανσης θα απαγορεύεται/φορολογείται/δεν επιδοτείται και οι λύσεις θα είναι ρεύμα στις πόλεις και βιομάζα στην επαρχία .

Εγώ διαφωνώ κάθετα με τις αναλογίες πέλλετ/πετρελαίου καθώς το 30% των καυσίμων που διακινούνται είναι νοθευμένα (στοιχεία ίδιων πρατηριουχων) και πέφτει τρελό κλέψιμο στην ποσότητα είτε με διογκωτικα που πέφτουν είτε αν έρθουν και εσύ λείπεις η είναι κάποιο άτομο που δεν το κατέχει να μετράει με την βέργα. 
Last edit: 1 Χρόνος 8 Μήνες πριν by john88s.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.545 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ