Agro pellets

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #124557 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Agro pellets
DOOM.

Οποιος δεν ψαχνετε σημερα ή "πειναει" ή "πληρωνει"
Η κυρια που αναφερεις παραπανω ψαχνετε μια φορά... μετα ξερει και "αυτο ξερει αυτο εμπιστευεται"...

Σκεψου μονο ποσες κυριες/κοπελες δε ξερω, ηρθαν μπηκαν εγραψαν τις απωριες τους πηραν τις απαντησεις τους και μετα ουτε που ξανα-ασχοληθηκαν

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #124562 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Agro pellets
Δε λέω να μην ψαχνόμαστε για το καλύτερο. Αλλά δεν είναι δυνατόν να είναι ΟΛΟΙ σκαλιστήρια. Και να σου πω και κάτι, δεν έχουν και όλοι την όρεξη να ασχοληθούν με το άθλημα. Μην κοιτάς τους λίγους που έχουν μεράκι και το κάνουν. Άλλοι φροντίζουν να διοχετεύσουν τη δημιουργικότητά τους αλλού. Σκοπός είναι να εξαπλωθεί η βιομάζα ακόμη και σ'αυτούς. Όχι να κρατήσουμε το «άθλημα» μόνο για τους εκλεκτούς.

Πες μου τώρα εσύ, αν κάποια κυρία είχε καταλήξει σε ένα πέλλετ που 3 μήνες μετά θα είχε εντελώς διαφορετική συμπεριφορά και της μπούκωνε τη σόμπα, θα σιχτήριζε το πέλλετ και θα εύχονταν να μην είχε πάρει την απόφαση να αλλάξει καύσιμο ναι ή όχι;

Σκοπός του forum πρέπει να είναι οι ευχαριστημένοι καταναλωτές στο σύνολο.

Fokion έγραψε: Σκεψου μονο ποσες κυριες/κοπελες δε ξερω, ηρθαν μπηκαν εγραψαν τις απωριες τους πηραν τις απαντησεις τους και μετα ουτε που ξανα-ασχοληθηκαν

Έτσι λειτουργούν τα fora. Δεν είναι δυνατόν να δεσμεύσουμε κανέναν να μείνει και να γράφει για πάντα. Κι όμως το thread που έκανε θα μείνει για πάντα και ενδεχομένως να βοηθήσει κάποιον άλλον που θα googlάρει το πρόβλημά της. Και όταν το energ.gr βγει στην κορυφή του Google, αυτή θα είναι η επιτυχία μας.
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #124563 από stratis 1
Απαντήθηκε από stratis 1 στο θέμα Agro pellets

DOOM_NX έγραψε:

Fokion έγραψε: ο ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΣ χρηστης ΔΕΝ ξερει και ΔΕ ΘΕΛΕΙ να ξερει ΚΑΙ ΔΕ ΠΡΕΠΕΙ ( σε τελικη αναλυση γιατι θα τα κανει μπαχαλο) πολλές πολλές ρυθμισεις...


Αυτό ακριβώς. Επειδή καθίσαμε εμείς και το ψάξαμε και μπορούμε ανά πάσα στιγμή να κάνουμε μια αλλαγή στις ρυθμίσεις ξέροντας τι αποτέλεσμα θα έχει, δε σημαίνει ότι θα αναγκάσουμε τους πάντες να γίνουν γνώστες. Ο κόσμος θέλει να ζεσταθεί οικονομικότερα και να προχωρήσει με τη ζωή του. Ούτε να πάρει πτυχίο καυστηρατζή θέλει, ούτε να γίνει αγρότης από το πουθενά ούτε να πατάει πέλλετ στην πρέσσα. This is too much info.

Θέλει ένα καύσιμο εύκολα προσβάσιμο, όσο το δυνατόν plug&play που λέμε και οι PCάδες. Θα πάρει η νοικοκυρά τη σομπούλα της, θα τη γεμίσει με πέλλετ, θα πατήσει το κουμπί και θα πάει να φτιάξει φαγητό. Αν είναι να κάτσει να κοιτάει τη σόμπα αν θα ανάψει, να καθαρίζει και να ξαναγεμίζει μπας και πάρει μπροστά και να τρώει όλο το πρωινό στο energ διαβάζοντας να δει τι παίζει, τη χάσαμε τη μπάλα. Αλλά για να γίνει ένα καύσιμο plug&play θα πρέπει να τηρεί κάποιες προδιαγραφές. Δε γίνεται διαφορετικά. Η τυποποίηση είναι η μόνη λύση. Ακόμα και για τα agropellets.

Σχετικά με τα κλαδέματα που αναφέρονται εδώ και πόσες σελίδες στο θέμα, αυτά δεν έχουν καμία σχέση με agropellets. Παραγωγούς πέλλετ έχουμε αρκετούς δόξα τω θεώ. Στο χέρι τους είναι να τα εκμεταλλευτούν και να βγάλουν ωραιότατα πέλλετ κατηγορίας Β. Αλλά ποιος τα μαζεύει τώρα ε;

Αν δεν είναι ήδη διαθέσιμο το καύσιμο, ο κόσμος δεν πρόκειται να στραφεί στην αγορά μηχανημάτων που το καίνε, πάρτε το χαμπάρι. Πέλλετ ξύλου υπάρχουν μέχρι και στα Carrefour πλέον.


Φιλε εισαι τελείως εκτος θέματος πλεον.
Ποιος εξανάγκασε κάποιον να γινει γνώστης με το ζορι?
Ποιος πίεσε καποια νοικοκυρα να αλλαξει πελλετ και να μην ψηνει το φαγητο της.
Ποιος έστειλε καποιον να μαζεύει κλαδιά χωρις να θέλει??
Αν εχεις πάρει χαμπαρι συζήτηση κάνουμε.
Εσενα σε τζουζει κατι?
Η υστερια σου γιαυτο το θεμα ειναι περιεργη.
Σαν να μην θες να ακουγεται τιποτε πανω στο θεμα κλαδεματα.

Γνωμες λεμε εγω και ο μαστορας απο τις ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ μας πανω στο αντικειμενο.
Οι δικες σου εμπειριες ποιες ειναι πανω σε αυτο το θεμα για να μας τις αντιπαραθεσεις??

Στην ερωτηση σου ποιος τα μαζευει η απαντηση ειναι....
Ενας απο αυτους ειμαι εγω,και μεσα σε μια εβδομαδα κανω τα καυσιμα που χρειαζομαι ολο το χρονο!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #124565 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Agro pellets

DOOM_NX έγραψε: Δε λέω να μην ψαχνόμαστε για το καλύτερο. Αλλά δεν είναι δυνατόν να είναι ΟΛΟΙ σκαλιστήρια. Και να σου πω και κάτι, δεν έχουν και όλοι την όρεξη να ασχοληθούν με το άθλημα. Μην κοιτάς τους λίγους που έχουν μεράκι και το κάνουν. Άλλοι φροντίζουν να διοχετεύσουν τη δημιουργικότητά τους αλλού. Σκοπός είναι να εξαπλωθεί η βιομάζα ακόμη και σ'αυτούς. Όχι να κρατήσουμε το «άθλημα» μόνο για τους εκλεκτούς.

Πες μου τώρα εσύ, αν κάποια κυρία είχε καταλήξει σε ένα πέλλετ που 3 μήνες μετά θα είχε εντελώς διαφορετική συμπεριφορά και της μπούκωνε τη σόμπα, θα σιχτήριζε το πέλλετ και θα εύχονταν να μην είχε πάρει την απόφαση να αλλάξει καύσιμο ναι ή όχι;

Σκοπός του forum πρέπει να είναι οι ευχαριστημένοι καταναλωτές στο σύνολο.

Fokion έγραψε: Σκεψου μονο ποσες κυριες/κοπελες δε ξερω, ηρθαν μπηκαν εγραψαν τις απωριες τους πηραν τις απαντησεις τους και μετα ουτε που ξανα-ασχοληθηκαν

Έτσι λειτουργούν τα fora. Δεν είναι δυνατόν να δεσμεύσουμε κανέναν να μείνει και να γράφει για πάντα. Κι όμως το thread που έκανε θα μείνει για πάντα και ενδεχομένως να βοηθήσει κάποιον άλλον που θα googlάρει το πρόβλημά της. Και όταν το energ.gr βγει στην κορυφή του Google, αυτή θα είναι η επιτυχία μας.


αν καταλαβα καλα τι θελεις να πεις

η κυρια λοιπον διαβαζει τι εχω γραψει και βλεπει οτι με ΧΨΖ πελλετ η σομπα GP8000 δουλευει επι 2 τονους απροβληματιστα.
και δε πληρωνει τσαμπα πιστοποιημενο, με μονη αβαρια το αδειασμα της σταχτης στις 3 μερες αντι για 5

κι αυτο σημαινει την σεζόν τουλαχιστον 100 ευρω στην τσεπη για την ανωτερω ποσοτητα. Ε 100 ευρω ειναι 100 ευρω...

ο λιγο ψαγμενος και με διαθεση να "παιξει" διαβαζει οτι ΕΙΝΑΙ εφικτο το ανωτερω 100αρικο να γινει 150αρι ας πουμε, αν ανεβασει μια ταχυτητα - τραβηξει ενα λαμακι - δε ξερω και εγω τι μπορει η συσκευη του, και ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ να δωσει τα χρηματα του σε εναν ΕΛΛΗΝΑ βιοτεχνη με ΟΤΙ σημαινει αυτο για την Ελληνικη οικονομια, και οχι την Σερβικη Ουγρικη ΒΟΥΛΓΑΡΙΚΗ και ΣΚΟΠΙΑΝΗ.......

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #124573 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Agro pellets

stratis 1 έγραψε: Ποιος εξανάγκασε κάποιον να γινει γνώστης με το ζορι?[
Ποιος πίεσε καποια νοικοκυρα να αλλαξει πελλετ και να μην ψηνει το φαγητο της.
Ποιος έστειλε καποιον να μαζεύει κλαδιά χωρις να θέλει??
Αν εχεις πάρει χαμπαρι συζήτηση κάνουμε.
Εσενα σε τζουζει κατι?
Η υστερια σου γιαυτο το θεμα ειναι περιεργη.
Σαν να μην θες να ακουγεται τιποτε πανω στο θεμα κλαδεματα.

Εμένα τσούζει, ρε strati; Θυμάσαι πώς ξεπετάχτηκες από το πουθενά στο θέμα της anulas κάνοντας το jihad σου για τους λέβητες βιομάζας βάλλοντας προς τα ασύμφορα κατ'εσέ μηχανήματα που καίνε μόνο πέλλετ ξύλου; Είχε κανένα νόημα αυτή η παρέμβαση σ'εκείνη την περίπτωση; Θα άλλαζε μήπως μηχάνημα η anula; Ή απλά θέλησες να υπερασπιστείς με κάθε τίμημα ένα ανάμικτο πέλλετ που τα βρίσκει σκούρα στις σόμπες πέλλετ; Και μη μου πεις ότι θα μπορούσε να αγοράσει σόμπα βιομάζας...

stratis 1 έγραψε: Στην ερωτηση σου ποιος τα μαζευει η απαντηση ειναι....
Ενας απο αυτους ειμαι εγω,και μεσα σε μια εβδομαδα κανω τα καυσιμα που χρειαζομαι ολο το χρονο!!!

Κι αν μαζέψεις εσύ τα κλαδέματα για προσωπική χρήση τι αλλάζει; Εγώ ρώτησα αν τα μαζεύει κάποιος για τις εταιρείες που παράγουν πέλλετ έτσι ώστε να μπορέσει ο καταναλωτής που μένει μέσα στα τσιμέντα της Αθήνας να βρει πέλλετ κατηγορίας Β να κάψει στο λέβητα βιομάζας του. Κατά προτίμηση τυποποιημένο και με σταθερή παραγωγή για να νιώθει και ασφάλεια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #124575 από stratis 1
Απαντήθηκε από stratis 1 στο θέμα Agro pellets

DOOM_NX έγραψε: Δε λέω να μην ψαχνόμαστε για το καλύτερο. Αλλά δεν είναι δυνατόν να είναι ΟΛΟΙ σκαλιστήρια. Ποιος ειπε οτι ΟΛΟΙ πρεπει να γινουν σκαλιστηρια ? Και να σου πω και κάτι, δεν έχουν και όλοι την όρεξη να ασχοληθούν με το άθλημα.Θα επρεπε??Και ρωταω εγω...επειδη δεν θελουν καποιοι να ασχοληθουν με το αθλημα,απαγορευεις και στους υπολοιπους που θελουν?? Μην κοιτάς τους λίγους που έχουν μεράκι και το κάνουν.Εμεις οι λιγοι συζηταμε σε αυτο το νημα.Δεν ηρθαμε στο νημα του κιτουραμι. Άλλοι φροντίζουν να διοχετεύσουν τη δημιουργικότητά τους αλλού. Σκοπός είναι να εξαπλωθεί η βιομάζα ακόμη και σ'αυτούς. Όχι να κρατήσουμε το «άθλημα» μόνο για τους εκλεκτούς.σκοπος για σενα ειναι να εξαπλωθει η βιομαζα η το Α1 ??

Πες μου τώρα εσύ, αν κάποια κυρία είχε καταλήξει σε ένα πέλλετ που 3 μήνες μετά θα είχε εντελώς διαφορετική συμπεριφορά και της μπούκωνε τη σόμπα, θα σιχτήριζε το πέλλετ και θα εύχονταν να μην είχε πάρει την απόφαση να αλλάξει καύσιμο ναι ή όχι;Συμβαινει ακομα και στο Α1 να χρειαστει να αλλαχτουν οι ρυθμίσεις

Σκοπός του forum πρέπει να είναι οι ευχαριστημένοι καταναλωτές στο σύνολο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.094 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ