Agro pellets

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124254 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Agro pellets
Τα πέλλετ από κλαδέματα είναι πέλλετ ξύλου. Δεν ξέρω γιατί τα συζητάτε στα agropellets.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124255 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Agro pellets

mastoras έγραψε: Απο τα λίγα που γνωρίζω, τα agropellets χωρίζονται σε 2 κατηγορίες. Σε αυτά που φτιάχνονται από φυτά [ινώδη ιστό] και σε αυτά που φτιάχνονται από κλαδέματα πάσης φύσεως δένδρων [ξυλώδη ιστό]

Τα πέλλετ από φυτά όπως είναι η αγριοαγκινάρα [καλιέργειες] η υπολλείματα από άχυρα, ρύζια, βαμβακιές κτλ, προορίζονται κατά κύριο λόγο για βιομηχανική χρήση [μεγάλους λέβητες] και ελάχιστα για οικιακή.

Εμάς μας ενδιαφέρουν τα agropellets από κλαδέματα δέντρων. Και εκεί θα ήταν λογικό να επεκταθεί η συζήτηση.

Σε όλη την Ελλάδα υπάρχουν εκατομμύρια τόνων κλαδεμάτων που πετιούνται στις χωματερές. Αυτά είναι μπορούν άνετα να γίνουν καύσιμο...άρα χρήματα.

Αυτό όμως που θα αναρωτηθεί ο κάθε μελλοντικός αγοραστής λέβητα βιομάζας οικιακής χρήσης, είναι εάν αυτό του είδος το agropellets μπορεί να καεί άνετα και χωρίς προβλήματα.


Wood pellets: Προέρχονται από δέντρα και θάμνους.
Agro pellets: Προέρχονται από αγροτικές καλλιέργειες (δημητριακά, σιτηρά κλπ)

Περισσότερα.

Τα πέλλετ από πεταμένα κλαδέματα θα μπορούσαν να γίνουν μια χαρά πέλλετ κατηγορίας B και να λάβουν και πιστοποίηση EN B :)
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124261 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Agro pellets
Μαστορα,
προσωπικά πιστευω οτι υπαρχει μελλον, απλά δε ξερω κατα ποσον κλαδεματα απο οτιδηποτε μπορουν να καουν.
πχ, στη γειτωνια μου καθε τοσο πετιουνται κλαδεματα απο οτιδηποτε, κυριως βεβαια καλωπιστικά φυτά απο τριανταφυλιες λιγουστρα κλαδεμενα δεντρα δρομων πχ νερατζιες κ.λ.π.

Ισως κατι με λογική... "ελαιοτριβιου" σε επιπεδο τοπικης κοινωνιας να εξυπηρετουσε.
Πχ παω τα κλαδεματα μου "εκει" ( ή ερχονται και τα περνουν δε ξερω ) και σε αντιτιμο περνω Χ τσουβαλια πελλετ
στην ιδια εγκατασταση θα μπορουσαν να καταληγουν και τα υλικά που περισευουν ξυλουργεια, πχ εμεις πεταμε κιλά καθε μηνα απο ρεταλια απο πυχακια ελατου...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124262 από xrysafis72
Απαντήθηκε από xrysafis72 στο θέμα Agro pellets
Δημητρη για τα αγροπελλετ το μέλλον ειναι δυσκολο!οταν θα περπατηση τοτε και η κατοχη της πρωτης υλης θα ζητανε μεριδα!!!ακου ενα παραδειγμα :εχω χρονια στην κατοχη μου πρεσσα χορτοδεσιας, τα αχυρα απο σιταρια και κριθαρια τα καιγανε μεσα στο χωραφι οταν αρχίσαμε να τα περνουμε και να τα προωθούμε σε κτηνοτροφους και εργοστασιο κατασκευης σκοινιου,την πρωτη χρονια δεν υπηρχε προβλημα την δευτερη χρονια αρχίσανε η ιδιοκτητες των χωραφιων να ζητανε χρηματα για την υλη που θα περναμε απο το χωραφι.και σκεψου τωρα να αρχίσουν να ζητανε και για το αγροπελλετ,η τιμη θα ειναι σχεδον στην τιμη του ξυλου πελλετ!

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by PRIMUS 45.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124273 από stratis 1
Απαντήθηκε από stratis 1 στο θέμα Agro pellets

dimlyk έγραψε: μιλαμε για εργοστασιο στρατη ...αρα και ξηρανση θα βαλεις αν και νομιζω ταβαλες μπολικα τα υπολοιπα γιατι ετσι προσθεσε κερδος αποσβεσεις κλπ βαλε και κανα φπα στο τελος εφτασε 300 :P

ασχετα απ αυτα ....ποσο εχει το ξυλο στο δασος (για τον εμπορο)? αυτο ειναι το μετρο συγκρισης
και δεν γνωριζω ,,,ρωταω :)


Δημήτρη,εργοστάσιο δεν φτιάχνεις αν δεν έχεις εξασφαλίσει την πρώτη υλη.
Οπως ειπε ο Χρυσαφης,οταν θα δουν οι αγροτες οτι υπαρχει ζητηση θα γυρευουν χρηματα.
Στο Ρεθυμνο περσι εβγαλε ο δημος σε δημοπρασια τα κλαδεματα.
Δεν τους εκατσε και φετος παλι καπνιζει η χωματερη που τα καινε.


Το ερωτημα ειναι τι πελλετ θα βγαλουν αυτα τα κλαδεματα.
Επειδη προερχονται απο διαφορετικα δενδρα,η καθε παρτιδα θα εχει τα δικα της χαρακτηριστικα.
Καθε φορα ο πελλετοφτιαχτης θα προβληματιζεται για την συσωματοποιηση διαφορετικων υλικων.
Ο πελατης θα απηυδήσει να αλλαζει ρυθμίσεις και να απομακρύνει ποντικοκουραδα και σταχτες.
Γιαυτο κατεληξα στη λυση του wood chip.
Ελαχιστοποιουνται ολα αυτα τα προβλήματα.
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by stratis 1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124277 από stratis 1
Απαντήθηκε από stratis 1 στο θέμα Agro pellets

Fokion έγραψε: Μαστορα,
προσωπικά πιστευω οτι υπαρχει μελλον, απλά δε ξερω κατα ποσον κλαδεματα απο οτιδηποτε μπορουν να καουν.
πχ, στη γειτωνια μου καθε τοσο πετιουνται κλαδεματα απο οτιδηποτε, κυριως βεβαια καλωπιστικά φυτά απο τριανταφυλιες λιγουστρα κλαδεμενα δεντρα δρομων πχ νερατζιες κ.λ.π.

Ισως κατι με λογική... "ελαιοτριβιου" σε επιπεδο τοπικης κοινωνιας να εξυπηρετουσε.
Πχ παω τα κλαδεματα μου "εκει" ( ή ερχονται και τα περνουν δε ξερω ) και σε αντιτιμο περνω Χ τσουβαλια πελλετ
στην ιδια εγκατασταση θα μπορουσαν να καταληγουν και τα υλικά που περισευουν ξυλουργεια, πχ εμεις πεταμε κιλά καθε μηνα απο ρεταλια απο πυχακια ελατου...


Φωκιωνα,
Στις μικρες ποσοτητες που βγαζει ο καθε κηπος,δεν συμφέρει κανεναν να μπει στη διαδικασια αυτη,παρα μονο τον δημο η καποιον ιδιωτη που θα ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ για την συλλογή θρυμματοποιηση μεταφορα του υλικου.
Μπορει να βλεπουμε ενα μεγαλο ογκο κλαδιων αλλα αυτος συρικνωνεται κατα 95%.
Αυτο για τους κηπους.
Για τις μουριες νερατζιες κλπ των δρομων και πλατειων,που το κλαδεμα απο τον δημο γινεται ταυτοχρονα τοτε συμφαιρει καποιον να τους ακολουθει και να μαζευει.

Για τα κλαδεματα χωραφιων ΜΟΝΟ τον κατοχο θρυμματιστη συμφαιρει να κανει αποκομιδη και χωρις αντιτιμο.
Στην ουσια πληρωνει τον ιδιοκτητη με εργασια,γιατι χρειαζονται καποια μεροκαματα για την συγκεντρωση και το καψιμο των κλαδιων.
Βεβαια ο αγροτης για να εκβιασει την κατασταση θα τα καψει μπας και αποφασισει ο πελλετο παραγωγος του χρονου να πληρωθει.
Αν ομως πληρωθεί ο αγρότης θα ανέβει το κοστολογιο του πελλετ και δεν θα μπορει να πουληθει.
Εγω παντως ακομα δεν εχω προβλημα οι αγροτες με παρακαλανε να τους τα μαζεψω!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ