Agro pellets

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124081 από stratis 1
Απαντήθηκε από stratis 1 στο θέμα Re:Agro pellets

kosmidis80 έγραψε: Σχετικα με τους παμφαγους η αλλιως βιομαζας, το μονο ισως λογο που βρισκω να καψει κανεις πελλετ ειναι για την ευκολια του σακιου-αποθηκευσης-τροφοδοσιας.

Γενικα ο βιομαζας μπορει να καψει και απευθειας το πριονιδι, οποτε δεν χρειαζεται την πελλετοποιηση. Το να καψεις βεβαια απευθειας πριονιδι, απαιτει χωρους αποθηκευσης, πιο δυσκολη τροφοδοσια του σιλο σου (σκονη, βρωμια κτλ) αλλα μιλαμε και για πολυ χαμηλοτερο απο το μισο κοστος θερμανσης.


θοδωρη,ο μαστορας γραφει για λεβητες που μπορουν να καψουν αγροπελλετ.
Ο λεβητας wood chip ειναι ποιο προχωρημενη κατασταση.
Στους κλασικους λεβητες δεν προχωραει το χονδροκομενο (πλεον)πριονιδι
Και λεω χονδροκομενο πλεον πριονιδι, γιατι βγαζει πολυ λιγοτερη σκονη απο αυτο που εφτιαχνα παλιοτερα.
Οσο για την αποθηκευση,χρειαζεται η διπλη αποθηκη, το οποιο δεν ειναι κατι το δραματικό!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124087 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Re:Agro pellets

stratis 1 έγραψε:

theoilia έγραψε: Εγώ πάντως δεν βλέπω κανέναν εδώ στη Βέροια να μαζεύει τα κλαδέματα.Η συντρηπτική πλειοψηφία τα περνάει με καταστροφέα μέσα στο χωράφι.


Φαινεται οτι δεν σας εχει πιάσει για τα καλα η κριση!! :P :lol: :lol:


Τι να πώ...Έχω φίλο που η κύρια θέρμανση του είναι με ενεγρειακό τζάκι και τα κλαδέματα από τα χωράφια του τα περνάει με καταστροφέα αντί να τα μαζέψει για να τα κάψει.Και δεν είναι και καλά οικονομικά.Τόσος κόπος είναι να τα μαζέψεις από το χωράφι και να τα αποθηκεύσεις κάπου μέχρι του χρόνου για να ξεραθούν;

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124092 από stratis 1
Απαντήθηκε από stratis 1 στο θέμα Re:Agro pellets

theoilia έγραψε:

stratis 1 έγραψε:

theoilia έγραψε: Εγώ πάντως δεν βλέπω κανέναν εδώ στη Βέροια να μαζεύει τα κλαδέματα.Η συντρηπτική πλειοψηφία τα περνάει με καταστροφέα μέσα στο χωράφι.


Φαινεται οτι δεν σας εχει πιάσει για τα καλα η κριση!! :P :lol: :lol:


Τι να πώ...Έχω φίλο που η κύρια θέρμανση του είναι με ενεγρειακό τζάκι και τα κλαδέματα από τα χωράφια του τα περνάει με καταστροφέα αντί να τα μαζέψει για να τα κάψει.Και δεν είναι και καλά οικονομικά.Τόσος κόπος είναι να τα μαζέψεις από το χωράφι και να τα αποθηκεύσεις κάπου μέχρι του χρόνου για να ξεραθούν;


Πριν φτιαξω τον αυτοματο μηχανισμο προωθησης του πριονιδιου στον καυστηρα,εριχνα τα τεμαχισμενα αποκλαδια στον λεβητα φρεσκα.
Η θερμοκρασια ανεβαινε παρα πολυ γρηγορα αλλα το σπιτι και η γύρω περιοχη καλυπτοταν απο ομιχλη λογω καπνας.
Ο λεβητας γυαλιζε απο την πισσα.
Παντως η λυση να τα αφησει να ξεραθουν και μετα απο μερικους μηνες να τα ρίχνει λιγα λιγα στο τζακι δεν ειναι κακη!!
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by stratis 1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124118 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Re:Agro pellets

vag1234 έγραψε: Λεβητες σαν τον δικό μου καίνε τα πάντα .. Πρόσφατα δοκίμασα πελλετ απο κλάδεματα και εντυπωσιάστηκα .. Ακόμα και το creta ουσιαστικά ειναι μια καλή ποιότητα agropellet !!


Δωσε link από την παρουσία του δικού σου λέβητα, για να αρχίσουμε να ξεστραβωνόμαστε.

Εστιάστε την προσοχή σας και την συζήτηση στα agro pellets από κλαδέματα δέντρων. Νομίζω ότι ελάχιστοι γνωρίζουν την ύπαρξη τους, την χαμηλή τιμή τους, την χρησιμότητα τους.

Πόσοι λέβητες μπορούν να κάψουν πέλλετ ξύλου απο κλαδέματα ? Η δική μου σόμπα πάντως τα καίει εξαιρετικά, με 2ημερους καθαρισμούς στάχτης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124160 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Re:Agro pellets

mastoras έγραψε:

vag1234 έγραψε: Λεβητες σαν τον δικό μου καίνε τα πάντα .. Πρόσφατα δοκίμασα πελλετ απο κλάδεματα και εντυπωσιάστηκα .. Ακόμα και το creta ουσιαστικά ειναι μια καλή ποιότητα agropellet !!


Δωσε link από την παρουσία του δικού σου λέβητα, για να αρχίσουμε να ξεστραβωνόμαστε.

Εστιάστε την προσοχή σας και την συζήτηση στα agro pellets από κλαδέματα δέντρων. Νομίζω ότι ελάχιστοι γνωρίζουν την ύπαρξη τους, την χαμηλή τιμή τους, την χρησιμότητα τους.

Πόσοι λέβητες μπορούν να κάψουν πέλλετ ξύλου απο κλαδέματα ? Η δική μου σόμπα πάντως τα καίει εξαιρετικά, με 2ημερους καθαρισμούς στάχτης.


Σίγουρα καίγονται και σε σόμπα, το δοκίμασε κάποιος φίλος εδώ μέσα, αλλά θα σας ενημερώσουμε όταν είμαστε έτοιμοι..

Εδώ είναι το video από καύση πελλετ κλαδεμάτων στον λέβητα μου :


και εδώ η καύση πελλετ ξύλου:

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124171 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Agro pellets
:whistle: :whistle:


ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vag1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ