Agro pellets

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124589 από stratis 1
Απαντήθηκε από stratis 1 στο θέμα Agro pellets

DOOM_NX έγραψε: Εμένα τσούζει, ρε strati; Θυμάσαι πώς ξεπετάχτηκες από το πουθενά στο θέμα της anulas κάνοντας το jihad σου για τους λέβητες βιομάζας βάλλοντας προς τα ασύμφορα κατ'εσέ μηχανήματα που καίνε μόνο πέλλετ ξύλου; Είχε κανένα νόημα αυτή η παρέμβαση σ'εκείνη την περίπτωση; Θα άλλαζε μήπως μηχάνημα η anula; Ή απλά θέλησες να υπερασπιστείς με κάθε τίμημα ένα ανάμικτο πέλλετ που τα βρίσκει σκούρα στις σόμπες πέλλετ; Και μη μου πεις ότι θα μπορούσε να αγοράσει σόμπα βιομάζας...


Ντουμ ειπα με απλα Ελληνικα στη ΑΝΟΥΛΑ οτι πηρε σομπα για Α1 και οχι για Β85.
Ας προσεχε.Αν στο βενζινοκινητο αμαξι βαλω κηροζινη,δεν φταιει η κηροζινη ουτε το μαγαζι που την πουλαει.
Φταιω εγω που περασα το αμαξι μου για αεροπλανο!!!
Η ανουλα λοιπον αντι για να κατηγορει την τυχη της, τους συμβουλατορες, το μαγαζι που ΙΣΩΣ να την προειδοποίησε,καθεται με καλυψη της ανωνυμιας και κατηγορει ενα πελλετ που δεν ειναι για τη σομπα της.
Η ζημια που κάνετε σε μια επιχείρηση λογω ασχετοσύνης ειναι μεγαλύτερη απο το κάπνο στο σαλονι της.
Βεβαια με τον πολεμο που κανετε στις Ελληνικες επιχειρισεις στο τελος χαμενοι θα βγειτε εσεις.
Αυτες θα τις στειλετε στη Βουλγαρια και θα αγοραζετε το πελλετ 500 ευρω τον τονο.
Και μετα θα βγαίνετε στα φορουμ και θα καταγγέλλετε τους κακούς Ελληνες που δεν παραγουν τιποτα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124592 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Agro pellets
Να σας πω... ας συντονιστούμε λίγο. Μια λέμε ότι είναι κατάλληλο για σόμπες, μία όχι. Προφανώς και υπάρχει μεγάλη παραπληροφόρηση για να μπερδεύεται έτσι ο κόσμος και να καίει καύσιμο που δεν προορίζεται για το μηχάνημά του.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124605 από stratis 1
Απαντήθηκε από stratis 1 στο θέμα Agro pellets

DOOM_NX έγραψε: Να σας πω... ας συντονιστούμε λίγο. Μια λέμε ότι είναι κατάλληλο για σόμπες, μία όχι. Προφανώς και υπάρχει μεγάλη παραπληροφόρηση για να μπερδεύεται έτσι ο κόσμος και να καίει καύσιμο που δεν προορίζεται για το μηχάνημά του.


Σε κάποιες δουλεύει σε κάποιες δεν δουλεύει απο οτι λενε αυτοι που εχουν δοκιμάσει.
Δεν δουλεύει σε αυτες που εχουν ρυθμισεις μονο για Α1.
Παιρνεις 1 σακουλακι το δοκιμαζεις η σου κανει η δεν σου κανει.
Αν σου κανει τη βγαζεις φτηνα.
Αν δε σου κανει κατηγορείς ολο τον κόσμο εκτός απο τον εαυτό σου. :P :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124680 από OANNHSEA
Απαντήθηκε από OANNHSEA στο θέμα Agro pellets
Ρε παίδες μην το ψάχνετε - δεν βγαίνει μία βιοτεχνία από αγροπέλετ...
Το κόστος να το μαζέψει και ύστερα να το επεξεργαστεί και να το συσκευάσει είναι μεγάλο.
Δεν μπορεί να το πουλήσει κάτω από 250 ευρώ τον τόνο μαζί με το ΦΠΑ...
Κάποιοι το έχουν δοκιμάσει με κλαδέματα ελιάς και μάλιστα μόνο τα μεγάλα κομμάτια, αλλά μέχρι εκεί.

Ούτε μπορούν, ούτε θέλουν οι άνθρωποι της πόλης να καθαρίζουν κάθε τρεις και λίγο την σόμπα ή τον λέβητα τους. Έχουν μάθει αλλιώς δεκαετίες τώρα...

Για αυτό γράφω από την αρχή: φτιάξτε τα δικά σας πέλετ!!!
Σε ένα λέβητα βιομάζας μπορείτε να κάψετε οτιδήποτε - ακόμα και πέλετ με μείγμα κοπριάς ή ακόμα και εμποτισμένα με τα καμμένα λίπη του σπιτιού...
Δεν θέλετε κάτι τέτοιο;
Τότε πάρτε απλά έναν καταστροφέα και ένα απλό ξηραντήριο για να καίτε τσίπς!!!

Στην επαρχία υπάρχει και ο χώρος και άφθονη πρώτη ύλη για να γίνει αυτό...
Ειδικότερα δε εάν κάποιοι συνεταιριστούν για να το πετύχουν.
.

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vag1234, DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124719 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Agro pellets
xrysafis72
μια και δεν εχουμε συνομιλησει εως τωρα απλα να σου εκφρασω τα συγχαρητηρια μου

ομως αν ειναι να φτασουμε στα γαιδουρια ,,,η κουβεντα περι πελλετ κλπ κατανταει χωρις νοημα μια και θα χρησιμοποιουμε ενα τζακι πετροχτιστο για να ζεστενουμε μια γωνιτσα και μαλιστα με τ αποκλαδια κι οποιος εχει και 5 φραγκα παραπανω μια ξυλοσομπα :)

αγαπητε οανησεα
αν καιταχετε πει αρκετες φορες δεν ταχω παρακολουθησει γι αυτο ρωταω
ποσο ειναι το κοστος για μια ατομικη μοναδα ?
και σ αντιδιαστολη με την σκετη καυση ξυλου (μιλαμε παντα για καποιον αγροτη πχ που διαθετει την πρωτη υλη) υπαρχει καποιο οικονομικο ενδιαφερον η ειναι απλα μια κατασταση που ο καθενας πουχει 10 στρεματα εχει και τρακτερ ?
για ομαδικη δραση σαφως διαφερει .

στρατη καμμια σομπα δεν εχει ρυθμισεις για α1 μονο
μην παραβλεπεις το γεγονος οτι καποιο πελλετ καιγοταν μια χαρα τον ενα χρονο
και τον επομενο βλαστημαγαν .... το να παρω ενα τσουβαλι (ειδικα αν ειναι να το στειλει ο κατασκευαστης) δεν εξασφαλιζει τιποτα μια και η επομενη παρτιδα δεν ξερω τι θαναι και φυσικα δεν εχω τα περιθωρια ενδεχομενως να παρω κι αλλο κι αλλο κι αλλο και ν αρχισω ανακατεματα ....
μην μπερδευεται τα πιστοποιημενα με τα πανακριβα ,,,, υπαρχουν και φθηνοτερα αν και ειναι θεμα περισσοτερο εμπορικης πρακτικης των μεσαζοντων
ολοι μιλαμε για σταθερη ποιοτητα ,,,μολις ειπωθει ομως οτι αυτο ειναι η πιστοποιηση οι μισοι τσινανε :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124736 από xrysafis72
Απαντήθηκε από xrysafis72 στο θέμα Agro pellets

dimlyk έγραψε: xrysafis72
μια και δεν εχουμε συνομιλησει εως τωρα απλα να σου εκφρασω τα συγχαρητηρια μου

ομως αν ειναι να φτασουμε στα γαιδουρια ,,,η κουβεντα περι πελλετ κλπ κατανταει χωρις νοημα μια και θα χρησιμοποιουμε ενα τζακι πετροχτιστο για να ζεστενουμε μια γωνιτσα και μαλιστα με τ αποκλαδια κι οποιος εχει και 5 φραγκα παραπανω μια ξυλοσομπα :)

αγαπητε οανησεα
αν καιταχετε πει αρκετες φορες δεν ταχω παρακολουθησει γι αυτο ρωταω
ποσο ειναι το κοστος για μια ατομικη μοναδα ?
και σ αντιδιαστολη με την σκετη καυση ξυλου (μιλαμε παντα για καποιον αγροτη πχ που διαθετει την πρωτη υλη) υπαρχει καποιο οικονομικο ενδιαφερον η ειναι απλα μια κατασταση που ο καθενας πουχει 10 στρεματα εχει και τρακτερ ?
για ομαδικη δραση σαφως διαφερει .

στρατη καμμια σομπα δεν εχει ρυθμισεις για α1 μονο
μην παραβλεπεις το γεγονος οτι καποιο πελλετ καιγοταν μια χαρα τον ενα χρονο
και τον επομενο βλαστημαγαν .... το να παρω ενα τσουβαλι (ειδικα αν ειναι να το στειλει ο κατασκευαστης) δεν εξασφαλιζει τιποτα μια και η επομενη παρτιδα δεν ξερω τι θαναι και φυσικα δεν εχω τα περιθωρια ενδεχομενως να παρω κι αλλο κι αλλο κι αλλο και ν αρχισω ανακατεματα ....
μην μπερδευεται τα πιστοποιημενα με τα πανακριβα ,,,, υπαρχουν και φθηνοτερα αν και ειναι θεμα περισσοτερο εμπορικης πρακτικης των μεσαζοντων
ολοι μιλαμε για σταθερη ποιοτητα ,,,μολις ειπωθει ομως οτι αυτο ειναι η πιστοποιηση οι μισοι τσινανε :)


δεν θέλω συγχαρητήρια βρισιές θέλω και δύσκολες καταστάεις,θέλω να μου λέτε ότι έχω λάθος και να έρθετε να σας αποδεικνύω το αντίθετο.το καιρός της γώνιας και των αλόγων έρχονται!!!!σε ότι λέει ο γιάννης έχει δίκαιο σου το λέει αγρότης με όλα τα εργαλεία και την βιομάζα που μπορώ να μαζέψω από τα χωράφια μου μπορώ να βγάλω "αγροπελλετ" για ένα ολόκληρο χωριο....300 οικογένειες.δεν είμαι τσιφλικάς καμια 200 στρέμματα χωράφια δουλεύω (τα ιδιόκτητα είναι 20 στρέμματα).όλοι περιμένουνε το φτηνό πετρέλαιο,και ανάβου το τζάκι για να ζεστάνουν την γωνια τους,όταν ξεκίνησα την μικρή βιοτεχνία άλλη με κορόιδευαν και κάποιοι έλεγαν βγάλε pellet και για μας.αν δεν καταλάβατε πατώ δεν πιάσαμε, όταν πιάσουμε τότε θα αρχίσει η ανάπτυξη.εγώ πάντως ψάχνω και για άλογο η γαϊδαράκο

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ