Agro pellets

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14719 από mastoras
Agro pellets δημιουργήθηκε από mastoras
Για φέτος ακούστηκε ότι θα κυκλοφορησει και θα δουλευετεί αρκετά εισαγώμενο πέλλετ απο αγροτικά προιόντα και υπολοίματα.

Επίσης ξέρουμε από την αγριοακγινάρα ακόμα ότι το αγροπελλετ έχει μεγαλύτερη θερμογόνο δύναμη.....ακόμα και απο το ξύλο. :woohoo: .........αλλά ως γνωστό όμως αφήνει στάχτη μπόλικη. :(

Η τιμή του όμως θα είναι super δελεαστική, και θα ζορίσει αρκετά τους κατόχους των συσκευών {καυστήρας-λέβητας} που δυστυχώς δεν μπορούν να κάψουν τίποτα άλλο εκτός από πελλετ φτιαγμένο από ξύλο.

Εγώ πάντως στην καινούργια σομπούλα μου θα να κάψω..... βιοκαύσιμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14720 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Agro pellets

mastoras έγραψε: Για φέτος ακούστηκε ότι θα κυκλοφορησει και θα δουλευετεί αρκετά εισαγώμενο πέλλετ απο αγροτικά προιόντα και υπολοίματα.

Επίσης ξέρουμε από την αγριοακγινάρα ακόμα ότι το αγροπελλετ έχει μεγαλύτερη θερμογόνο δύναμη.....ακόμα και απο το ξύλο. :woohoo: .........αλλά ως γνωστό όμως αφήνει στάχτη μπόλικη. :(

Η τιμή του όμως θα είναι super δελεαστική, και θα ζορίσει αρκετά τους κατόχους των συσκευών {καυστήρας-λέβητας} που δυστυχώς δεν μπορούν να κάψουν τίποτα άλλο εκτός από πελλετ φτιαγμένο από ξύλο.

Εγώ πάντως στην καινούργια σομπούλα μου θα να κάψω..... βιοκαύσιμα.


θερμογόνο μεγαλύτερη η αγριαγκινάρα? εγώ δεν συμφωνώ.

όσο για κάυση τέτοιων υλικών σε σόμπες, πρόσεχε πολύ γιατί οι σόμπες γενικά δεν είναι κατασκευασμένες για υλικά με πολύ στάχτη...

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14722 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Agro pellets
..... είναι φτηνό......είναι φτηνό.....χρειαζόμαστε φτηνό καύσιμο από δω και τούδε. :)

Θα πειραματιστούμε με τις καύσεις, θα βελτιώσουμε με την βοήθεια τεχνικών τις συσκευές μας, θα ζοριστούμε :( .......τι να κάνεις, εάν δεν έχεις "άνεση" θα χρειαστεί να είσαι με το φτυαράκι κάθε τόσο στην στάχτη, και όλα αυτά γιατί πρέπει να ζεσταθούμε με όσο γίνεται πιο φτηνό κοστολόγιο.

Όσο για την θερμογόνο δύναμη της αγριοαγκινάρας .........γράφονται κατά καιρούς πολλά πράγματα στο διαδίκτυο. Πόσα από αυτά είναι αληθή..... :huh:

Ειδωμεν.. :)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": κοκκιναβα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14793 από OANNHSEA
Απαντήθηκε από OANNHSEA στο θέμα Agro pellets
Ούτε και εγώ συμφωνώ ότι η αγριαγκινάρα έχει θερμογόνο δύναμη ίση με το ξύλο...
Έχει σίγουρα μικρότερη αλλά μπορεί να συμφέρει η τιμή της...

Επίσης τα agro pelet έχουν και ένα άλλο χαρακτηριστικό: έχουν πιο πολύ κάπνα, πιο πολύ στάχτη, πιο πολλά συσσωματώματα στάχτης και γενικά πιο ιδιόρρυθμη καύση. Είναι πιο καλά να καίγονται σε λέβητες βιομάζας...

Πέρυσι έπαιξε το έργο: πέλετ ξύλου ποιότητας πάτου.
Φέτος θα πιάσουμε πραγματικά τον πάτο!!!

Έλα το καλό πέλετ από κάλτσες χωρίς ξύλο μέσα!!! :P :P :P :P

ΥΓ Πελετ από βαμβακερά υφάσματα γίνεται - θέλει όμως ειδική προεργασία...

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40006 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Agro pellets
Γιατί η αγριοαγκινάρα είναι πολύ κακή ιδέα ως καύσιμο:
www.cres.gr/bioenergy_chains/files/pdf/A...14-Paris%20OD8-1.pdf

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99813 από κοκκιναβα
Απαντήθηκε από κοκκιναβα στο θέμα Agro pellets

mastoras έγραψε: Για φέτος ακούστηκε ότι θα κυκλοφορησει και θα δουλευετεί αρκετά εισαγώμενο πέλλετ απο αγροτικά προιόντα και υπολοίματα.

Επίσης ξέρουμε από την αγριοακγινάρα ακόμα ότι το αγροπελλετ έχει μεγαλύτερη θερμογόνο δύναμη.....ακόμα και απο το ξύλο. :woohoo: .........αλλά ως γνωστό όμως αφήνει στάχτη μπόλικη. :(

Η τιμή του όμως θα είναι super δελεαστική, και θα ζορίσει αρκετά τους κατόχους των συσκευών {καυστήρας-λέβητας} που δυστυχώς δεν μπορούν να κάψουν τίποτα άλλο εκτός από πελλετ φτιαγμένο από ξύλο.

Εγώ πάντως στην καινούργια σομπούλα μου θα να κάψω..... βιοκαύσιμα.


καλημερα μαστορα,

αν θυμασε, εχουμε μιλήσει παλαιότερα για κλινκερ που δεν μπορουσαμε να χειριστουμε.

Εχεις καψει τελικα βικαυσιμο στην σομπασου????.........δεν μπουκοσε???
Η σομπα δεν μπορεί να διαχειριστεί την σταχτη απο αγροτικο πελλετ.
κανεμας αν θελεις μια ενημέρωση.

κυριακη

Κυριακη Παπαδοπουλου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ