Θερμοστατικές κεφαλές

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35620 από drifter
Απαντήθηκε από drifter στο θέμα Απ: Θερμοστατικές κεφαλές
Για αυτό εγραψα πριν δεν μπορεσα να βγάλω ακρη.....

Παρόλα αυτά αν μπορουσα να βάλω μόνο την κεφαλή θα με βόλευε όταν αναβω το τζακι ή σε ένα δωματιο - γραφειο που σκαω στην κυριολεξία ....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35658 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Απ: Θερμοστατικές κεφαλές
Προφανώς Χρήστο μιλάει για ένα δύο σώματα στο σαλόνι ο φίλος drifter μιας και έχει ενεργειακό τζάκι.

Φιλε ναι μπορείς να βάλεις κεφαλή στον υπάρχων διακόπτη.
Έτυχε και έκανα αυτή την δουλειά την προηγούμενη εβδομάδα και το έχω επίκαιρο.
Βασικά δεν βάζεις την κεφαλή αλλά την βαλβίδα πρώτα που κουμπώνει η κεφαλή.
Αλλά για να το κάνεις θα πρέπει να διαλέξεις βαλβίδα που να ταιριάζει με το σωληνάκι του εξωτερικού βρόγχου.
Στην περίπτωση μου είχα διακόπτη comap με σωληνάκι χρωμέ φ15 και του τέριαξα βαλβίδα και κεφαλή danfoss που μου αρέσουν πολύ.
Ο υδραυλικός που την βάλει πρέπει να το έχει το άθλημα και να λάβει υπόψη του και την απόσταση σώματος σωληνάκι βάση της γωνιάς που βλέπεις παρακάτω.

heating.danfoss.com/PCMPDF/VDUQY102_RA-KE.pdf

Η σε πιο φτηνή επιλογή.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by aithio.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": drifter

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48524 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Απ: Θερμοστατικές κεφαλές
Εγώ μπορώ να βάλω θερμοστατικές κεφαλές στους διακόπτες της Interplast;

Σκέφτομαι να βάλω σε όλα τα σώματα εκτός της κουζίνας και να μεταφέρω το θερμοστάτη χώρου στην κουζίνα που είναι κατά κανόνα το πιο κρύο δωμάτιο του σπιτιού.

Γίνεται αυτό; Έχει νόημα η σκέψη μου; Πόσο θα κοστίσει περίπου για 6 σώματα; Θα χρειαστώ κι έναν κυκλοφορητή inverter έτσι;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48537 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Απ: Θερμοστατικές κεφαλές

DOOM_NX έγραψε: Εγώ μπορώ να βάλω θερμοστατικές κεφαλές στους διακόπτες της Interplast;

Σκέφτομαι να βάλω σε όλα τα σώματα εκτός της κουζίνας και να μεταφέρω το θερμοστάτη χώρου στην κουζίνα που είναι κατά κανόνα το πιο κρύο δωμάτιο του σπιτιού.

Γίνεται αυτό; Έχει νόημα η σκέψη μου; Πόσο θα κοστίσει περίπου για 6 σώματα; Θα χρειαστώ κι έναν κυκλοφορητή inverter έτσι;



Για 6 σωματα υπολογισε κανα 150αρη.
Για inverter υπολογισε γυρω στα 200 αν ειναι dab.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48557 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Απ: Θερμοστατικές κεφαλές

χρηστος8 έγραψε:

DOOM_NX έγραψε: Εγώ μπορώ να βάλω θερμοστατικές κεφαλές στους διακόπτες της Interplast;

Σκέφτομαι να βάλω σε όλα τα σώματα εκτός της κουζίνας και να μεταφέρω το θερμοστάτη χώρου στην κουζίνα που είναι κατά κανόνα το πιο κρύο δωμάτιο του σπιτιού.

Γίνεται αυτό; Έχει νόημα η σκέψη μου; Πόσο θα κοστίσει περίπου για 6 σώματα; Θα χρειαστώ κι έναν κυκλοφορητή inverter έτσι;



Για 6 σωματα υπολογισε κανα 150αρη.
Για inverter υπολογισε γυρω στα 200 αν ειναι dab.

150 μαζί με τα περαστικά εννοείς; Εγώ το πολύ 15 ευρώ τη μία τις βρίσκω.

Σχετικά με τον κυκλοφορητή, μήπως μπορώ να τον γλυτώσω βάζοντας απλά μια βαλβίδα διαφορικής πίεσης;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49782 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Απ: Θερμοστατικές κεφαλές

DOOM_NX έγραψε:
Εγώ μπορώ να βάλω θερμοστατικές κεφαλές στους διακόπτες της Interplast;

Σκέφτομαι να βάλω σε όλα τα σώματα εκτός της κουζίνας και να μεταφέρω το θερμοστάτη χώρου στην κουζίνα που είναι κατά κανόνα το πιο κρύο δωμάτιο του σπιτιού.


Στο ίδιο κατέληξα κι εγώ (χωρίς Inverter κυκλοφορητή "γιατί το ταμείο είναι μείον")

Το πρόβλημα το έχω στα τρία τελευταία σώματα του δικτύου (τρία δωμάτια), ο θερμοστάτης χώρου κλασσικά είναι στο προ-χολ (ένα σώμα) το οποίο επικοινωνεί με α)το σαλόνι (δύο σώματα) β) ένα δωμάτιο (ένα σώμα) και βαθύτερα στο χολ τα άλλα τρία δωμάτια και το μπάνιο.
Από μετρήσεις που έκανα με θερμόμετρα σε όλους τους χώρους και με τον θερμοστάτη στους 21C έχω τις παρακάτω θερμοκρασίες

Προ-χολ 24c (ένα σώμα)
Σαλόνι που επικοινωνεί με το προ-χολ 24c (δύο σώματα)
Δωμάτιο που επικοινωνεί μερικώς με το προ-χολ 25c αν κλείσω την πόρτα πιάνω 27C ίσως γιατί εκεί καθόμαστε να φεύγει τόσο πολύ (ένα σώμα).
Και τα τέσσερα σώματα αυτά είναι τα πλησιέστερα στον λέβητα, αφού μόλις δώσει ο κυκλοφορητής καίνε στο πιτς φιτίλι.
Χολ 24C (ένα μικρό σώμα)
Στα τρία τελευταία δωμάτια είμαι στους 21-23 ανάλογα το πότε θα κλείσει ο θερμοστάτης ενώ οι άλλοι χώροι είναι πιο σταθεροί σε θερμοκρασία.
Οι θερμοκρασίες αυτές βέβαια είναι πάρα πολύ καλές αλλά να λάβουμε υπ΄όψιν ότι οι εξωτερικές δεν έχουν πέσει πάρα πολύ είναι από 8-9 έως 15-17.
Η σκέψη μου είναι να μεταφερθεί ο θερμοστάτης σε ένα από τα τρία απομακρυσμένα δωμάτια (ίσως κουζίνα) και να βάλω θερμοστατικές κεφαλές μόνο στα τέσσερα σώματα που δίνουν υψηλές θερμοκρασίες στους χώρους (προ-χολ "1" ,σαλόνι "2" ,δωμάτιο "1").
Η μεταφορά του θερμοστάτη απ΄ότι καταλαβαίνετε είναι τραγική περίπτωση, μήπως υπάρχει κάτι σε ασύρματο θερμοστάτη ; Να μείνει δηλαδή ο ελεγκτής εκεί που είναι τα καλώδια και ο θερμοστάτης να πάει στον επιλεγμένο χώρο.

Τα σώματα μου έχουν αυτό το κόλπο όπως φαίνεται στην φωτογραφία (συγγνώμη αλλά δεν κατέχω την ονοματολογία των εξαρτημάτων).


Σε προηγούμενη εγγραφή του "aithio" Γρηγόρη βλέπω αυτά


Πιο από τα δύο ταιριάζει στα δικά μου και πώς να τα ζητήσω (μήπως να πάω με τις φωτογραφίες)

Αν το σκεπτικό μου έχει κάποια βάση ή λάθη αναμένω την δική σας εμπειρία.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ