Θερμοστατικές κεφαλές

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8479 από GeoTa
Θερμοστατικές κεφαλές δημιουργήθηκε από GeoTa
Τώρα που τα ξύλα σωθήκανε και το γύρισα ξανα στο πετρέλαιο :( ήθελα να ρωτήσω τα ακόλουθα εάν κάποιος γνωρίζει:

Το σπίτι είναι διόροφο και υπάρχει ένας θερμοστάτης για όλα τα καλοριφέρ ο οποίος βρίσκεται στο ισόγειο. Στον 1ο (σοφίτα) που ειναι και τα υπνοδωμάτια, θέλω το βράδυ να έχω 20-22 βαθμούς αλλά ετσι ειμαι αναγκασμένος να καιω πετρέλαιο για όλο το σπίτι. Μια λύση ειναι να κλείνω βάνες απο ολα τα καλοριφερ στο ισόγειο αλλά δε τη θεωρω και την καλυτερη...
Υπάρχει κάποιος τρόπος (οικονομικός πάντα) να λύσω το πρόβλημά μου με αυτές τις θερμοστατικές κεφαλές;


Μήπως υπάρχει και κάποιος άλλος τρόπος;

Στην ουσία θέλω την ημέρα να καιω πετρέλαιο μόνο για τα καλοριφέρ του ισογείου και το βράδυ μόνο τα καλοριφερ της σοφίτας..
Δεν ξέρω αν έχει σημασία για τις θερμοστατικές κεφαλές, αλλά όλα τα καλοριφέρ έχουν 2 βανες (πάνω και κάτω)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8481 από N1k0s
Απαντήθηκε από N1k0s στο θέμα Απ: Θερμοστατικές κεφαλές
αυτονομία ορόφων... όπως ακριβώς γίνεται σε διαμερίσματα της ίδιας πολυκατοικίας...

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by N1k0s.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8489 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Απ: Θερμοστατικές κεφαλές

N1k0s έγραψε: αυτονομία ορόφων... όπως ακριβώς γίνεται σε διαμερίσματα της ίδιας πολυκατοικίας...


και πως γίνεται αυτό;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8490 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Απ: Θερμοστατικές κεφαλές
Φίλε εγώ έχω θερμοστατικές κεφαλές. Σίγουρα κάνουν οικονομία αφού μόλις η κεφαλή του καλοριφέρ στο συγκεκριμένο δωμάτιο ανιχνεύσει την θερμοκρασία που έχεις ρυθμίσει κλείνει. Αποτέλεσμα να κάνεις οικονομία στα ζεστά νερά του λέβητα άρα κατά συνέπεια λιγότερη ενέργεια για να ζεσταθεί αυτή την φορά μικρότερη ποσότητα νερού. Το άνοιξε - κλείσε είναι ευκολότερο σε σχέση με τις βάνες που έχει τώρα το καλοριφέρ. Το αρνητικό είναι ότι για να τοποθετήσεις τις βάνες θα πρέπει να αδειάσεις όλο το κύκλωμα του νερού στο καλοριφέρ για να αδειάσεις τα σώματα . Θα σου πρότεινα αυτές για αγορά. Πιστεύω ότι είναι ποιο αξιόπιστες απο τις παραπάνω.

siemensbolt.hu/157-siemens-rtn51g-termos...ej-fenyes-feher.html

www.swe.siemens.com/greece/internet/en/p...tems/RTN_N2111el.pdf

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by kakos.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8491 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Απ: Θερμοστατικές κεφαλές
Το κακο είναι οτι εκεί που δεν θέλεις να εχεις θέρμανση είναι ο θερμοστάτης.
Ισως θα πρεπει να βάλεις σε ολα τα σώματα κεφαλές και να τις αλλάζεις καθε μέρα 2 φορές.

Μήπως σου κοστίσει πιο φτηνα να βάλεις εναν επιπλεον θερμοστάτη πάνω και να χωρίσεις τα σώματα?

Παντως η πιο φτηνη λύση είναι να κλείνεις τα σωματα του ισογείο οταν πηγαίνεις για υπνο και να χαμηλώνεις τον θερμοστατη για να μην σκάς επάνω και το πρωί να κλείνεις τα πανω σώματα.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8493 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Απ: Θερμοστατικές κεφαλές
@kakos & @jnet

Ευχαριστώ για απαντήσεις
δηλαδή το μονο που χρειάζεται είναι να αδειάσεις τα νερά από το σώμα; Κάποιοα άλλη μετατροπή δε χρειάζεται; Και σε ποια θέση τη βάζεις, στην πάνω βάνα ή την κάτω; το κόστος μιας τέτοια κεφαλής πόσο ειναι στο περίπου;
Προς το παρόν κάνω αυτό ακριβώς που λεει ο jnet αλλά μεχρι πότε θα γυρνάω καλοριφέρ-καλοριφερ ανοιξε-κλεισε επί 2 βανες σε καθε ένα;; :P

Αυτό με τον επιπλέον θερμοστατη πώς γίνεται, θέλει να έχω και 2ο κυκλοφορητή ή τίποτα άλλο;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ