Εξοικονόμηση πετρελαίου

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #149783 από Oscar
Εξοικονόμηση πετρελαίου δημιουργήθηκε από Oscar
Καλημέρα σε όλους, θέλω τη βοήθεια σας! Απο αύριο ξεκινάμε πετρέλαιο στο σπίτι. Έχω 90τμ με 4 δωμάτια 1 μπάνιο και το καθιστικό περίπου 40τμ.
Θέλω να ζεσταίνω το 1 δωμάτιο 15τμ το καθιστικό 40τμ και το μπάνιο 15τμ τα υπόλοιπα κλείνω σώματα και πόρτες απο τα δωμάτια.
Αυτό που θέλω να μάθω είναι πως είναι καλύτερα να δουλεύω το καλοριφέρ. Το πρόβλημα είναι ότι έχω λέβητα LR120 Mkal/h 120 - KW 139,5 μεγάλος για τα μέτρα που θέλω να ζεστάνω.
Ειναι καλύτερα να έχω το θερμοστάτη σε μια σταθερή θερμοκρασία όλη τη μέρα πχ16 και όταν είμαι σπίτι να το ανεβάζω 20; Να τον κλείνω τελείως όταν λείπω και να το ανάβω όταν είμαι σπίτι; Είμαι λιγο μπερδεμένος με το όλο θέμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #149788 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Re:Εξοικονόμηση πετρελαίου
Με 20 βαθμούς δεν κάθεσαι σπίτι εχει κρύο... Αλλα έτσι όπως το λες το έκαιγα και εγω παλαιά . Τι να το κανεις .... Οικονομία μεν ΑΛΛΑ κρύο .

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #149792 από Oscar
Απαντήθηκε από Oscar στο θέμα Εξοικονόμηση πετρελαίου
Το 20 το ανεφερα ως παραδειγμα!
Το σκεπτικο μου ηθελα να παρουσιασω...και δεν ξερω οπως ειπα τι ειναι καλυτερο. Αυτο προσπαθω να καταλαβω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #149797 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Εξοικονόμηση πετρελαίου
με το γομαρι που εχεις για λεβητα τον εχεις πιει.....

το ξερω γιατι το εζησα... καυστηρας για 5 σπιτια 200αρια να το λειτουργει το 1 με 2....

ΟΤΙ και να εκανες εκαιγε την μανα του και τον πατερα του...

Σιγουρα παντως η λογική λεει οτι καιει περισσότερο οταν απο παγωμενος παει να ανεβασει θερμοκρασια να σου δωσει...

Ισως λοιπον να σου ερχοταν πιο "οικονομικά" να κραταγες μια θερμοκρασια τυπου 18 οταν λειπεις και μετα να το φουντωνεις. Αλλο να ανεβασει 3-4 βαθμους κι αλλο 7-8....
Εκτός βεβαια αν λειπεις απο το σπιτι τιποτα 12ωρα 16αωρα οποτε το βλεπουμε αλλιως...

λογω και των ανωτερω δεν θεωρω οτι θα κανεις και ιδιαιτερη οικονομια "κλεινοντας" δωματια και σωματα...
Και υγρασιες θα δημιουργησεις και το διπλάνο θερμενομενο δωματιο θα εχει ενα τοιχο παγακια...

Βασικά πρεπει να πειραματιστης μια βδομαδα "ετσι" και μια βδομαδα "αλλιως" και να δεις...

Ισως αν βαλεις κι ενα μικρότερο μπεκ, αλλα ολα αυτα ειναι "παρηγορια στον αρωστο"...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 8 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #149798 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Εξοικονόμηση πετρελαίου
"αυτα" τα προβληματα με εκαναν να ασχοληθω με την εναλλακτική θερμανση.
Σε 2 χρονια οι αγαπημενες μου ENERGY GP8000 εβγαλαν τα λεφτα τους, και τωρα εγκατεστησα σομπα λεβητα.

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #149812 από Oscar
Απαντήθηκε από Oscar στο θέμα Re:Εξοικονόμηση πετρελαίου

Fokion έγραψε: με το γομαρι που εχεις για λεβητα τον εχεις πιει.....

το ξερω γιατι το εζησα... καυστηρας για 5 σπιτια 200αρια να το λειτουργει το 1 με 2....

ΟΤΙ και να εκανες εκαιγε την μανα του και τον πατερα του...

Σιγουρα παντως η λογική λεει οτι καιει περισσότερο οταν απο παγωμενος παει να ανεβασει θερμοκρασια να σου δωσει...

Ισως λοιπον να σου ερχοταν πιο "οικονομικά" να κραταγες μια θερμοκρασια τυπου 18 οταν λειπεις και μετα να το φουντωνεις. Αλλο να ανεβασει 3-4 βαθμους κι αλλο 7-8....
Εκτός βεβαια αν λειπεις απο το σπιτι τιποτα 12ωρα 16αωρα οποτε το βλεπουμε αλλιως...

λογω και των ανωτερω δεν θεωρω οτι θα κανεις και ιδιαιτερη οικονομια "κλεινοντας" δωματια και σωματα...
Και υγρασιες θα δημιουργησεις και το διπλάνο θερμενομενο δωματιο θα εχει ενα τοιχο παγακια...

Βασικά πρεπει να πειραματιστης μια βδομαδα "ετσι" και μια βδομαδα "αλλιως" και να δεις...

Ισως αν βαλεις κι ενα μικρότερο μπεκ, αλλα ολα αυτα ειναι "παρηγορια στον αρωστο"...


Ευχαριστώ με κάλυψες νομίζω! Κάπως έτσι θα κινηθώ θα το έχω μόνιμα 17 όταν ερχομαι θα βαράει κανά 23 και νυχτα πάρακατω. Και λογικά τις μέρες που λείπω κανά 15ωρο ίσως το κλείνω τελείως. Επισεις σκέφτομαι σοβαρά ηλεκτρονικό θερμοστάτη και αφυγραντηρα μήπως και γλύτωσω κανά ευρώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ