Επιλογη μεγεθους λεβητα - καυστηρα βαση απωλειων

Περισσότερα
8 Χρόνια 7 Μήνες πριν #147784 από vagroul
Μιας και ο λεβητας θα παραμείνει τελικα γιατι απο αυτα που μου λενε ολοι δεν με συμφερει να τον αλλαξω μιας και ειναι και σε καλη κατασταση ,θελω να του κανω καποιες βελτιωσεις για να μειωθει η καταναλωση.
1) αλλαγη μπεκ με μικροτερο οπως αναφερεται και πιο πανω συμφωνα με αυτο που γραφει ο esta67.
2) Θα μονώσω με πετροβαμβακα την πλατη του λεβητα και το μπροστινο μερος που δεν υπαρχει καμια μονωση.
3) Ένα άλλο που σκεφτομουν είναι επειδη η καμιναδα είναι πολύ μεγαλη σε διαμετρο ( φ300) 13 μετρα μηκος από αμιαντο και τα χρηματα που μου ζητανε για την αλλαγη της ( 750ευρω) δεν τα δινω είναι να αλλαξω τα πρωτα 4 μετρα που κανουν και τις γωνιες ώστε να βγει από το λεβητοστασιο με μικροτερη μονωμενη και στην συνεχεια να παραμεινει το ευθυγραμμο τμημα τον 9 μετρων από την παλια καμιναδα
4) Θα λειτουργουσε καλυτερα ετσι????????

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 7 Μήνες πριν #147788 από dimlyk
να παρεις ενα καυστηρατζη να στον καθαρισει καλα και να στον ρυθμισει κι αυτο καθε χρονο και να καθεσαι απο πανω οταν θα τα κανει
η μονη αλλαγη που θα σου προτεινα θα ηταν η μονωση που αναφερεις αν θες κι αν ειναι δυνατον η μονωση της καμιναδας και ισως σε συνενοηση με τον τεχνικο να χαμηλωσεις λιγο την θερμοκτασια του νερου αν ειναι στους 90


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 7 Μήνες πριν #147793 από etsa67
Καλημέρα φίλε Dimlyk Τί γίνεται?
Καλά λές στον φίλο μας , να προσθέσω και εγώ κάτι.
Η γνώμη μου είναι .
1. Να χρησιμοποιήσεις το ίδιο καζ΄νι.
2. να επιλέξεις παροχή μπέκ όσο οι απώλειες + 1,30 επιπλέον.(,60 gal/h)
3. να βάλεις κανένα πυρότουβλο μέσα στον θάλαμο.
Να τοποθετήσεις στη κύρια καμινάδα ανοξείδωτη μονόυ τοιχώματος φ150 χιλ. ώστε να αποφύγεις υγροποιήσεις που σίγουρα θα εμφανιστούν απο τον πρώτο μήνα και θα σου χαλάσει χρώμα , σοβάδες κ.άλλα
4. Να ρυθμίσεις τον καυστήρα με αναλυτή και να κανονίσεις τα καυσαέρια να εξέρχονται με πάνω απο 120,130 c.
5. Να ρυθμίσεις μέγιστη θερμοκρασία του λέβητα τους 75-80 c αλλά μεχρήση τετράοδης άς είναι χειροκίνητη.
Σημείωση: Σε περιπτώσεις κ. θερ,μάνσεων με καμινάδα 25-30 εκ. τοπποθετούμε πάντα ίνοξ μονής και το κενό γεμίζεται με περλίτη σκέτο για ισχυρότερη μόνωση.
στη περίπτωσή σου χρειάσεται ινοξ 150 χιλ. στο μεγαλύτερο τμήμα (κάθετο) της καμινάδασ σου αλιώς κλάφτα.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 7 Μήνες πριν #147794 από vagroul
οι απωλειες ειναι 18500W συμφωνα με την μελετη.
1)αυτο θα γινει εκ το πραγματων.
2) το +1,30 τι ειναι δηλαδη?πιο πανω μου ειχες υπολογισει οτι χρειαζομαι 0,60gal/h .
3)εχει πυροτουβλο στον θαλαμο.
5)τα νερα ειναι ρυθμυσμενα στους 75 βαθμους. ο κυκλοφοριτης ξεκιναει να τα γυρναει στους 60 βαθμους. πως δηλαδη με χρηση τετραοδης?

η φ150 δεν ειναι αρκετα μικρη?υπαρχει καποιος τροπος να υπολογισουμε την διαμετρο που χρειζομαστε?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 7 Μήνες πριν #147809 από vagroul


Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 7 Μήνες πριν #147812 από vagroul
Τελικά η κατασταση του κεβητα μετά απο 1 χρονο λειτουργιας δεν ηταν και τοσο καλη

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.129 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ