Επιλογη μεγεθους λεβητα - καυστηρα βαση απωλειων

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #146969 από vagroul
Καλημέρα και καλώς σας βρήκα.
Δεν ξέρω αν είναι η σωστή ενότητα για την ερώτηση μου.
Γνωρίζοντας τις θερμίδες ( απώλειες ) ενός χώρου από την μελέτη απωλειών πως επιλεγούμε το μέγεθος του λέβητα – καυστήρα. ? Πετρελαίου στην προκειμένη περίπτωση. Η απώλειες του σπιτιού είναι 15000 kcal/h .
Γιατί ο καυστηριατζης μου και 2 καταστήματα που έχω ρωτήσει μου λένε ότι ο λέβητας πρέπει να είναι 30000 Κcal/h δηλαδή τα διπλά , δεν είναι σπατάλη αυτό?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #146971 από etsa67
Όχι δεν είναι σπατάλη.
Οι λέβητες πετρελαίου οι περισσότεροι τουλάχιστον εκτός από κάποιους ακριβούς αρχίζουν από 20000. Οι λέβητες όλοι μπορούν να λειτουργήσουν από μία ελαχ έως μία μέγιστη ισχύς. Ο καυστηρατζής σου είπε πολύ σωστά λοιπόν. Ο 30000 χιλιοθερμίδων αποδίδει μέγιστη 30000 και ελάχιστη 18000 χιλιοθερμίδες χωρίς καμία δυσκολία.
Μέσα σε αυτή τη περιοχή λειτουργούν με ασφάλεια οι περισσότεροι λέβητες αερίου -πετρελαίου απλά όταν τους λειτουργείς στη μικρότερη ισχύ ανεβαίνει και ο β. απόδοσης τους περισσότερο.
Κάνε λοιπόν ότι σου λέει ο μάστορας.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #146973 από vagroul
Μάλλον δεν έθεσα εγώ καλά το ερώτημα και έχεις δίκιο. Ο λέβητας υπάρχει και είναι παλιός μαντεμένιος 50000 χιλιοθερμίδες . ( ήταν για 2 σπίτια κάποτε ) ο μάστορας μου λέει ότι δεν μπορεί να του κατεβάσει την απόδοση κάτω από 30000 χιλιοθερμίδες λόγω υγροποιήσεων ,για το καλό του λέβητα. ( καυστήρας παίρνει ρύθμιση και πιο κάτω γιατί έχει εύρος από 1,4 – 14 kg/h )
Σκεφτόμουν μήπως σύμφερε η αγορά ενός λέβητα που να ανταποκρίνεται στις ανάγκες του σπιτιού. Θα ήταν από θέμα οικονομίας καυσίμου όπως λες και εσύ αν κατάλαβα σωστά ένας λέβητας 30000 χιλιοθερμιδων υποφορτισμένος στις 20000 χιλιοθερμίδες από έναν λέβητα μέγιστης απόδοσης 20000 χιλιοθερμίδων ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #146974 από etsa67
Και πάλι έτσι να είναι γίνεται να τον λειτουργήσεις με 0,65 ή ,75gal/h και να σου βάλει τρίοδη φορτίου 55 c ή τον κυκλοφορητή να στέλνει το νερό το ζεστό πάλι στην επιστροφή του λέβητα ώστε όλη η μάζα του λέβητα να παραμένει πάνω από τους 55c.
H υγροποίηση αρχίζει στους 130c και κάτω.
Φτιάξε μονωμένη καμινάδα και αν είναι δυνατόν βγάλε τις τελευταίες κόφτρες ώστε τα καυσαέρια να επικοινωνούν κατευθείαν από το θάλαμο καύσεως στη τρίτη διαδρομή ή στο τελευταίο πέρασμα.
Για μένα είσαι τυχερός που έχεις τον 50000 γιατί με μικρότερο μπέκ των 22000-26000 θα σου κάνει περισσότερη οικονομία (περισσότερα νερά -μεγαλύτερη θερμαινόμαινη επιφάνεια - 30%περισσότερη οικονομία.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #146975 από etsa67
Kαι κάτι άλλο. Μπορείς να προσθέσεις πυρότουβλα στον θάλαμο καύσεως ,να τον κάνεις ημίξερο, και μα μεταφέρεις περισσότερη θερμότητα στις διαδρομές.
Όλα γίνονται αλλά επειδή έχεις μεγαλύτερο λέβητα δεν σημαίνει ότι θα κάψεις και περισσότερο αντίθετα λιγότερο τολάχιστον 25-30% γιατί θα παραλαμβάνει το φορτίο για πλάκα και θα αποδίδει στα σώματα χωρίς απώλειες με πολύ μεγάλο β. απόδοσης 95%+.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #146976 από vagroul
Μέσα στον θάλαμο καύσης έχει τούβλα χτιστά από ότι θυμάμαι αν εννοείς αυτά. Ο λέβητας είναι παλιός κατασκευές 1978 ΘΕΡΜΙΣ 600. δεν ξερώ τι παίζει με τις διαδρομές που λες , τι έχει , πόσες έχει κτλ και δεν μπορώ να βρω εγχειρίδιο η κάτι ανάλογο.
Ο καυστηριατζης το μονό που μου λέει είναι ότι είναι σε αρίστη κατάσταση και ότι δεν μπορεί να τον ρίξει κάτω από τις 300000 χιλιοθερμίδες. Επίσης μου είχε πει ότι δεν πρέπει να βάλω την θερμοκρασία εκκίνησης του κυκλοφοριτη κάτω από 60 βαθμούς.
Οι 130 βαθμοι που λες είναι για τα καυσαερια σωστα ? στις υγροποιησεις παιζει ρολο και η καμιναδα από ότι ξερω που είναι 12 μετρα από αμιαντο και μεγαλου διαμετριματος . οσο να είναι βοηθαει στην σπαταλη και αυτή. Μου ζητησαν για να την αλλαξω λεφτα οσο κανει ενας καινουργιος καλος λεβητας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ