Επάρκεια σωμάτων.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143756 από jnet
Επάρκεια σωμάτων. δημιουργήθηκε από jnet
Με τα 20Kw λεβητα Pellet που εχω θελω να δω αν επαρκουν τα σωματα που εχω για την θερμανση ενος χωρου.
Ο λόγος είναι οτι κατα την κατασκευή ενα σώμα δεν περάστηκε και εμειναν οι αναμονές ετοιμες να δεχτουν καποιο σώμα.

Ο χωρος είναι 75τμ με τα 40 σε υψος 2,40 και τα αλλα 35 με μεσο υψος 3,60. Μεσα στα 40 περιλαμβανεται ενα δωμάτιο 15τμ και ενα WC 6τμ
Σωματα 2 x τριστηλα 150x600x1600 (4673kcal/h)
1 τριστηλο 150x850x500 (2061kcal/h)
1 διστηλο 90x600x900 (Δωματιο) (1842kcal/h)
1 μονο 40x600x700 (WC) (846kcal/h)

Τα σωματα στο δωματιο και το WC υπερεπαρκουν.
οι αποδοσεις των σωματων είναι απο καποιο τυχαίο site με panel και οχι του κατασκευαστη των δικών μου που αγνοω και ποιός είναι.






Το θεμα είναι οτι υπαρχει και ενα πατάρι με εσωτερικο μπαλκονι οποτε καποια ζεστη διαφευγει προς επάνω οπου ομως είναι χρηστικος χωρο η κρεββατοκαμαρα μας με ξεχωριστό θερμοστατη το οποίο απλά προκαλλει το να μην λειτουργει παρα πολύ το πανω κυκλωμα αλλα οχι να θερμαινει υπερβολικά το παταρι.
Στην παρακατω φωτο μπορεί καποιος να καταλάβει καπως την διαρρυθμιση




Το ερώτημα είναι αν επαρκουν τα σωματα η αν θα επρεπε να προσθεσω αυτό το ενα επιπλεον.
Αυτη την στιγμη με 3 βαθμους εξωτρική θερμοκρασία δεν υπάρχει καποιο προβλημα μια και πιάνει 22 εσωτερικα το θεμα είναι αν παμε στους -10 τι θα γινει. Εκεί φυσικά παιζει ρολο και ο λεβητας που είναι οριακός αλλά εγω θελω να δω την επαρκεια του συγκεκριμένου χωρου. Δηλαδη ο 20kw ζεσταίνει και αλλα 100τμ απο κατω απο αυτόν τον χωρο οχι ομως παντα.

Υποψη οτι τα προηγουμενα χρόνια ειχα αναλογικούς θερμοστάτες και ολες αυτές οι λεπτομεριες δεν μετριουταν.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Συνημμένα:
Last edit: 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143761 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Επάρκεια σωμάτων.
Εχμ... καταρχήν η φώτο έχει μπει στραβά οπότε δε βοηθάει και πολύ αλλά η δικιά μου απάντηση (ίσως και ψιλοάστοχη αλλά εμένα μου φαίνεται απολύτως λογική) είναι η εξής
Όλα αυτά που γράφεις περί μέγεθος δωματίου, ύψος, διαρύθμιση κλπ κλπ δεν έχουν κάποια σημασία.
Το θέμα είναι ότι έχεις ένα λέβητα 20 kw και τα σώματά που γράφεις βγάζουν σε σύνολο 14.100 kcal.
ΑΡΑ κάθε ώρα ο λέβητας μπορεί να βγάλει 20kwh και εσύ από τα σώματα μπορείς να δώσεις στον χώρο 16 kwh.
ΑΡΑ θέλεις ακόμα ένα σώμα.
:)

Δεν ξέρω αν είναι υπεραπλοϊκός ο συλογισμός μου αλλά αυτόν έχω μόνο :(


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143763 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Επάρκεια σωμάτων.
Και η δική μου η αρχική σκέψη αυτή είναι Γιώργο.

Κατι αλλο που σκέφτηκα είναι επειδη στους 2 μικρους χωρους υπεραποδιδουν τα σώματα να βαλω θερμοστατικές βαλβιδες.
Βασικά στο δωμάτιο γιατί στο WC το εχω τον περισσοτερο καιρο κλειστο γιατί υπαρχει μεσα στο WC και ο συλλεκτης οπου και μονο απο αυτόν ζεστενεται. Βεβαια στο δωματιο για την ωρα ποτε δεν κλείνει η πορτα και αρα η ζεστη μοιραζεται.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143765 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Επάρκεια σωμάτων.




Λοιπον επειδη θα μπεί πισω απο αυτον τον Μπουφε η πιο καλη διασταση είναι 80x120 βλεπω απο τον πινακα οτι το 90χ120 σε διστιλο βγαζει 3500kcal/h και σε τριστηλο 5000kcal/h.

μαλλον θα παω για 2στηλο γιατί θα βγει πολυ εξω ο μπουφές.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Συνημμένα:
Last edit: 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143768 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Επάρκεια σωμάτων.
το θεμα δεν ειναι αν σηκωνει η οχι ο λεβητας ενα σωμα ακομα ...θελει δεν θελει θα το ζεστανει ...αλλα με την τοποθετηση ενος ακομα υπαρχει καλυτερος διαμοιρασμος της θερμοτητας εξαφανιζοντας ετσι την ταση δημιουργιας μικρορευματων αερα
η βασικη μου ενσταση ειναι ομως στην θεση πισω απο επιπλο ... η θεση των σωληνων ειναι για να μπει κατω απ το παραθυρο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143770 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Επάρκεια σωμάτων.


To παραθυρο είναι 1μ και μετα το παραθυρο είναι το τζάκι. Επιπλεον το παράθυρο είναι χαμηλό ξεκινάει στους 60 ποντους υψος. Βλεπεις καμμια λύση?

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Συνημμένα:
Last edit: 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.138 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ