Yπερδιαστασιολόγηση - σωστός υπολογισμός kkal/h

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #142453 από adreasbit
Καλημέρα παιδιά,
ανοίγω αυτό το θέμα γιατί πραγματικά μετά από 4 χρόνια σε μια νέα εγκατάσταση λέβητα πετρελαίου 21000 kkal και μια εγκατάσταση σωλήνων υπερδιαστασιολόγησης , χρησιμοποιώ πάντα αυτά τα χρόνια θερμοκρασία εισόδου στα σώματα 53 βαθμούς κελσίου και έξοδο γύρο στους 40 με σταθερή θερμοκρασία χώρου 21 βαθμούς
σε σπίτι 65 τμ κατασκευής 1980 με μόνωση φελιζολ( άσπρο τριάρι) και ηρακλείτη στο ταβάνι ένα σπίτι εκτεθειμένο στους δυο εξωτοίχους στον βορά αλλα με αλουμίνια κουφώματα πολύ καλής ποιότητας- εφαρμογής.
Το σπίτι βρίσκετε σε νησί του Σαρωνικού και η ερώτηση μου είναι η εξής:
γιατί πάντα υπολογίζουμε τις θερμίδες που χρειάζεται ένα σπίτι το οποίο είναι παγωμένο και όχι όταν ένα σπίτι που ήδη είναι ζεστό
και απλά το διατηρούμε και να βρίσκουμε μια μέση λύση δηλαδή ένα μέσο όρο και βάσει τής χρησιμότητας και αναγκών του σπιτιού
για να γλυτώσουμε και χρήμα και υλικά
πχ στο δικό μου παράδειγμα ένας λέβητας των 17000 (ίσως και μικρότερος )πιστεύω θα ήταν μια χαρά και τα σώματα ένα 30 % κάτω στις θερμίδες
και τέλος οι σωλήνες μια σειρά κάτω ίσως και δυο διαστασιολόγηση.
Θέλω να τονίσω ότι δεν έγινε μελέτη από μηχανικό (βλακεία μου) στις εγκατάσταση αλλά από τον έμπορο που πήρα τα υλικά με το κλασικό 90 kkal επί τα 35 τετραγωνικά το κυβικό στα βορινά και 70 kkal στα υπόλοιπα που τελικά αποδείχτηκε ότι και με ένα 50kkal ανά κυβικό αέρα σε όλα θα ήμουν μια χαρά
ξέχασα να αναφέρω ότι ο θερμοστάτης δεν κλίνει ποτέ και θα μου πείτε αν κλίσει
και μείνει το σπίτι κάνα μήνα χωρίς θέρμανση και χρειαστώ να ξεκινήσω με εξωτερική θερμοκρασία πχ 5 βαθμούς ?
θα μου πεις βάζεις καμία ενεργειακή ξυλόσομπα με κάνα 200 ευρώ για αρχή , με λίγο και το κλιματιστικό και ξεκινάς. (που το έχω κάνει για παν ενδεχόμενο)
Συγγνώμη παιδιά αν σας κούρασα περιμένω τα σχόλια σας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #142461 από dimlyk
δεν ξερω τι ακριβως ρωτας ...η μελετη απωλειων εχει συγκεκριμενη μεθοδοδολογια ...και δεν την υπολογιζει ο καθενας οπως γουσταρει... απο την στιγμη που δεν εκανες δεν καταλαβαινω τι αναρωτιεσαι ....ειναι λαθος να λες υπολογιζουμε και υπερδιαστασολογουμε
οσο αφορα το σπιτι σου και 10 kw πιθανοτατα μια χαρα θα ηταν ...πρακτικα ομως σπανιζουν οι λεβητες πετρελαιου τοσο χαμηλα η ακομα και στα 17 που λες

γιατί πάντα υπολογίζουμε τις θερμίδες που χρειάζεται ένα σπίτι το οποίο είναι παγωμένο και όχι όταν ένα σπίτι που ήδη είναι ζεστό
μα ακριβως αυτο κανουμε ... υπολογιζουμε τις απωλειες που εχει ενα ζεστο σπιτι ...κι οσο πιο ζεστο τοσο πιο πολλες


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.053 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ