Α - Ω Μόνωση...! - Εξωτερική θερμομόνωση

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #133797 από COMMO 21KW
Αν και είμαι πολύ νέος στην ομάδα του energ.gr τολμώ να ανεβάσω ένα πολύ επίκαιρο θέμα ειδικού ενδιεφέροντος θα έλεγα.

Από συζητήσεις που διαβάζω αυτό το διάστημα αναφέρονται ποσά από 3500e εώς 7500e (ίσως και πολύ παραπάνω) για αντικατάσταση λέβητων πετρελαίου
Μιλάω πάντα για παλιές κατοικίες...! χωρίς μόνωση ;)
Τα ποσά αυτά που αναφέρονται είναι απο μέλη της ομάδος που έχουν την οικονομική ευχέρεια...! απ΄οτι κατάλαβα.
Η ερώτησή μου είναι η εξής. Γιατί ξεκινάμε πάντα ανάποδα εμείς οι Έλληνες;

Το λέω έτσι γιατί δεν νομίζω να είναι εξυπνότεροι οι Γερμανοί ή οι Σουηδοί που πρώτα θωρακίζουν τα σπίτια τους και μετά προχωράνε παρακάτω. ( ή τελικά είναι;)

Ήμουν κάποτε Γερμανία και το είδα το θέμα αυτό από κοντά...! και από τεχνίτες δεν το συζητώ, μέχρι που σκουπίζουν και φεύγουν ( χωρίς να θέλω να θίξω και τα δικά μας καλά μαστόρια )

Διαβάζω για λέβητες ξύλου,pellet,αντλίες θερμότητας και βλέπω τιμές τρελλές!

Αυτά τα χρήματα αν διατεθούν σωστά θα έχουν μία super θερμομόνωση απο 5cm εώς και 10cm
Οι τιμές έχουν πέσει κατα πολύ αν αποφασίσει κάποιος να κάνει θερμομόνωση.
Προσωπικά δεν μπορούσα να διαθέσω πάνω απο τα 2200e (και με πολύ ζόρι) που μου στοίχισε η σόμπα πέλλετ γι'αυτό και την έβαλα ...!

Σπύρος
Last edit: 10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by COMMO 21KW. Αιτία: Διόρθωση κειμένου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #133879 από COMMO 21KW
Μήπως "χαλάω" την αγορά και δεν βλέπω καμιά απάντηση στο θέμα .
Νομίζω μια συζήτηση κάνουμε και καλό να θα ήταν να ακούσουμε και τις απόψεις άλλων ή μήπως κάνω λάθος σε κάτι;

Σπύρος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #133882 από kosmidis80
Ποια ακριβως αγορα να χαλασεις? Το παραβλεπω λογω του νεου μελους, αν και με μια γρηγορη αναζητηση θα εβλεπες οτι το θεμα μονωση εχει συζητηθει και αναλυθει πολακις.

Προσωπικα τωρα, δεν με ενδιαφερει η μονωση καθως δεν υπαρχουν λεφτα για τετοια επενδυση προς το παρον. Για να κανω κελυφος την τριοροφη, μαζι με αλλα μερεμετια και ανοιγματα παραθυρων εξτρα δεν μου φτανουν το 10χιλιαρικα... καταλαβαινεις οτι εστω και 2 τονους πελλετ λιγοτερο να καιω την σεζον (4 εκαψα φετος) η αποσβεση θα γινει οταν θα εχω δει τα ραδικια αναποδα. Επισης ενα αλλο που με προβληματιζει,μιας και δεν εχουμε δει χρονια τις εφαρμογες, τι γινεται μετα απο 10 χρονια και πως θα συμπεριφερθει με τους σεισμους που εχουμε στην χωρα μας. Η Β. Ευρωπη δεν εχει σεισμους.

Τελος δεν ειναι θεμα οτι ειναι εξυπνοτεροι η οχι, καθως οι Β. Ευρωπαιοι εχουν λυσει ολα τα αλλα προβληματα τους καθως εχουν κρατος, εχουν παροχες, εχουν παραγωγη, εχουν αλλους μισθους, αλλα εχουν και την μιζερια και την ατυχια να μην ζουν σε εναν ευλογημενο κατα τα αλλα τοπο οπως την χωρα μας!

Στάλθηκε από το Lenovo A820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Last edit: 10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by kosmidis80.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": STAF

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #133887 από jnet
Και στο δικό μου σπίτι τα ιδια συμβαίνουν με τον Κοσμίδη. Δηλαδη θέλει min 8500 για να καίω το πολύ 500€ λίγοτερα τον χρόνο αρα 17 ετη, όμως για κάποιον που δεν εχει κανει την κίνηση να παει καπου αλλου και είναι αναμεσα στον να δώσει 8500€ για εναν Super λεβητα πελλετ,ξυλου η αντλία για παράδειγμα θα μπορούσε να το κάνει. Παντα πρώτα μελέτη απο ενεργιακό για να του πεί πόσο θα κερδίσει δηλαδη τι εξοικονόμηση θα καταφέρει για να κανει την εξίσωση. Τοτε λοιπον μπορεί να συνεχίσει να καίει το πετρέλαιο του για παράδειγμα.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #133888 από SakiSystem
Δέκα χιλιάρικα θέλω και εγώ για όλα, άσε τώρα που το πετρέλαιο θα πάει 0.30€ αυτοί που τα χώσανε θα το μετανοιώσουν πικρά.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384
Last edit: 10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by SakiSystem.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #133889 από VOSDOGIAN

SakiSystem έγραψε: Δέκα χιλιάρικα θέλω και εγώ για όλα, άσε τώρα που το πετρέλαιο θα πάει 0.30€ αυτοί που τα χάσανε θα το μετανοιώσουν πικρά.

Που θα πάει :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ