Τουβλα ή YTONG

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125284 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Τουβλα ή YTONG

dimlyk έγραψε: Ένα είναι σίγουρο...οτι στην Ελλάδα κατακερματίζουμε την κατασκευή σε επιμέρους αναθέσεις σε συνεργεία (με ότι καλά ή κακά αυτό συνεπάγεται, και μετά άντε να βρείς ποιος φταίει.
το μονο κακο ειναι αυτο ...οχι γιατι δεν μπορεις να βρεις ...αλλα γιατι ολη η κοινωνια μας ειναι δομημενη με τροπο που ευνοει τους αρπακολατζηδες τα λαμογια και τους διαπλεκομενους :)

τα επιμερους συνεργεια ομως δεν ειναι κακο μια και προυποθετει εξειδικευση


Και τώρα θα σας παραθέσω τη θεωρία λάθους της οικοδομής:

Κάνει λάθος ο πλακατζής, και κάνει ένα τοίχο λουτρού, χάλια.... του το λες και αυτός απαντά

1) Δε φταίω εγώ, δεν έχεις δει τι χάλια σουβάδες έχει κάνει ο σουβατής ??? Πάς στο σουβατζή....
2) Δε φταίω εγώ, δεν έχεις δει τι χάλια χτισίματα έκανε ο χτίστης???? Πας στο χτίστη...
3) Δε φταίω εγώ, δεν έχεις δει πόσο στραβές είναι οι κολώνες ???? Πάς στο μπετατζή....
4) Δε φτίω εγώ, ΜΑ ΚΑΛΑ, ΕΙΝΑΙ ΟΙΚΟΠΕΔΟ ΑΥΤΟ ???? ΠΑΡΑΓΩΝΟ ΕΙΝΑΙ, ΘΕΣ ΚΑΙ ΙΣΙΑ ΜΠΕΤΑ ?????

κάγκελο ο ιδιοκτήτης..... κανείς δε φταίει, μόνον ο προηγούμενος.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: φταίει ο άτιμος ο πεθερός, που έκανε στη γυναίκα σας γονική παροχή το οικόπεδο ...
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125289 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Τουβλα ή YTONG

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε:

dimlyk έγραψε: Ένα είναι σίγουρο...οτι στην Ελλάδα κατακερματίζουμε την κατασκευή σε επιμέρους αναθέσεις σε συνεργεία (με ότι καλά ή κακά αυτό συνεπάγεται, και μετά άντε να βρείς ποιος φταίει.
το μονο κακο ειναι αυτο ...οχι γιατι δεν μπορεις να βρεις ...αλλα γιατι ολη η κοινωνια μας ειναι δομημενη με τροπο που ευνοει τους αρπακολατζηδες τα λαμογια και τους διαπλεκομενους :)

τα επιμερους συνεργεια ομως δεν ειναι κακο μια και προυποθετει εξειδικευση


Και τώρα θα σας παραθέσω τη θεωρία λάθους της οικοδομής:

Κάνει λάθος ο πλακατζής, και κάνει ένα τοίχο λουτρού, χάλια.... του το λες και αυτός απαντά

1) Δε φταίω εγώ, δεν έχεις δει τι χάλια σουβάδες έχει κάνει ο σουβατής ??? Πάς στο σουβατζή....
2) Δε φταίω εγώ, δεν έχεις δει τι χάλια χτισίματα έκανε ο χτίστης???? Πας στο χτίστη...
3) Δε φταίω εγώ, δεν έχεις δει πόσο στραβές είναι οι κολώνες ???? Πάς στο μπετατζή....
4) Δε φτίω εγώ, ΜΑ ΚΑΛΑ, ΕΙΝΑΙ ΟΙΚΟΠΕΔΟ ΑΥΤΟ ???? ΠΑΡΑΓΩΝΟ ΕΙΝΑΙ, ΘΕΣ ΚΑΙ ΙΣΙΑ ΜΠΕΤΑ ?????

κάγκελο ο ιδιοκτήτης..... κανείς δε φταίει, μόνον ο προηγούμενος.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: φταίει ο άτιμος ο πεθερός, που έκανε στη γυναίκα σας γονική παροχή το οικόπεδο ...


Τώρα πάμε σε άλλο μεγάλο κεφάλαιο που είναι η επαγγελματική ευθύνη συνεργείων (ασφάλιση αστικής επαγγελματικής ευθύνης), πιστοποιήσεις συνεργείων (με γραπτές και πρακτικές εξετάσεις-αξιολογήσεις υλοποιηθέντων έργων ανα πενταετία), ευθύνες επιβλέποντος μηχανικού (με τις ανάλογες αμοιβές όμως :whistle: )κλπ, κλπ, κλπ :ohmy: !

Κάτι πάνε να κάνουν άλλα ζούμε στην χώρα των ημίμετρων!!

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125293 από lefteris
Απαντήθηκε από lefteris στο θέμα Τουβλα ή YTONG

dimlyk έγραψε: Ένα είναι σίγουρο...οτι στην Ελλάδα κατακερματίζουμε την κατασκευή σε επιμέρους αναθέσεις σε συνεργεία (με ότι καλά ή κακά αυτό συνεπάγεται, και μετά άντε να βρείς ποιος φταίει.
το μονο κακο ειναι αυτο ...οχι γιατι δεν μπορεις να βρεις ...αλλα γιατι ολη η κοινωνια μας ειναι δομημενη με τροπο που ευνοει τους αρπακολατζηδες τα λαμογια και τους διαπλεκομενους :)

τα επιμερους συνεργεια ομως δεν ειναι κακο μια και προυποθετει εξειδικευση


Πρέπει ο ιδιοκτήτης να τα ξέρει όλα?
Πρέπει να τον συμβουλέυει κάποιος , αλλά τι θυμήθηκα τώρα ...εκείνη την πληρωμένη επίβλεψη ... :whistle:
Στην Ελλάδα για να δουλέψει θα βάλουμε μηχανικό να επιβλέπει τον επιβλέποντα :evil: και πάλι τα ίδια από την αρχή... :S

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125294 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Τουβλα ή YTONG
κατα καποιο τροπο αυτο ειναι ανεκδοτο ,,,αναλογο με το ποιος καθαριζει την οικοδομη (την ιδια σειρα ακολουθει )

ομως δεν εχει σχεση με αστικη ευθυνη ουτε με αμοιβες ,,,
οι αμοιβες ολων ανεβηκαν κατακορυφα και η ευσυνειδισια ολων κατεβηκε κατακορυφα :(

υγ λευτερη γραφαμε ταυτοχρονα αλλα νομιζω η απαντηση μου σε καλυπτει
εγω δεν ειμαι αυτος που θα πει ο πελατης εχει παντα αδικο :evil:
ασχετα αν στην δουλεια του συμπεριφερεται αναλογα ...κι ετσι ξεκιναει η καχυποψια και χιλια αλλα κακα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125297 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Τουβλα ή YTONG

dimlyk έγραψε: κατα καποιο τροπο αυτο ειναι ανεκδοτο ,,,αναλογο με το ποιος καθαριζει την οικοδομη (την ιδια σειρα ακολουθει )

ομως δεν εχει σχεση με αστικη ευθυνη ουτε με αμοιβες ,,,
οι αμοιβες ολων ανεβηκαν κατακορυφα και η ευσυνειδισια ολων κατεβηκε κατακορυφα :(


Τώρα σε έχασα :unsure: ! Την ευσυνειδισία την καταλαβαίνω, την κατακόρυφη αύξηση των αμοιβών, προσωπικά δεν την έχω προλάβει ιδιαίτερα! Κάτω από κόστος δουλεύουν, τουλάχιστον οι περισσότεροι μηχανικοί!!

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125298 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Τουβλα ή YTONG

vag1234 έγραψε:

dimlyk έγραψε: κατα καποιο τροπο αυτο ειναι ανεκδοτο ,,,αναλογο με το ποιος καθαριζει την οικοδομη (την ιδια σειρα ακολουθει )

ομως δεν εχει σχεση με αστικη ευθυνη ουτε με αμοιβες ,,,
οι αμοιβες ολων ανεβηκαν κατακορυφα και η ευσυνειδισια ολων κατεβηκε κατακορυφα :(


Τώρα σε έχασα :unsure: ! Την ευσυνειδισία την καταλαβαίνω, την κατακόρυφη αύξηση των αμοιβών, προσωπικά δεν την έχω προλάβει ιδιαίτερα! Κάτω από κόστος δουλεύουν, τουλάχιστον οι περισσότεροι μηχανικοί!!


Ρωτα κανα παλιότερο αν θυμάται την προεδραρα Λιασκα :)
τα υπόλοιπα όχι δημόσια ;)
σ ένα πράγμα έχεις δίκιο ...ότι είναι ίσως ο μόνος ( κλειστών επαγγελμάτων κλάδος) που δουλεύει με εκπτώσεις και πολύ πριν ξεκινήσει η κρίση

υγ αν δεν έγινε κατανοητό η σύγκριση είναι για την πριν και μετά αφθονίας εποχή κι όχι για σήμερα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.090 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ