Υγροποιηση σε μπαλκονοπορτες και πατωμα

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #118691 από μανολης

vangelis_m έγραψε: τυχαια επεσα στο νημα,
εχω εξοχικο που ηταν παλια αποθηκη (της γιαγιας) 4 τοιχοι, οι 2 πετρινοι παχους 60 ποντων και 2 τοιχοι απο τουβλα χωρις μονωση,
οταν το εφτιαξα μπηκε σκεπη 2ριχτη (κεραμιδια) με μονωση και αλουμινια με 2πλο τζαμι.
Το υψος στο κεντρο ειναι 5μ+ και φτιαξαμε σοφιτα.
Τα τετραγωνικα ειναι περιπου 30 & η σοφιτα 12 (μεταλικη κατασκευη με ξυλινο πατωμα, - για τα μικρα).
Τοποθετησαμε 2 καλοριφερ κεντρικης θερμανσης & 1 τυπου σωληνωτο - πετσετοκρεμαστρα στο μπανιο.
Απο τον 1ο χειμωνα οποτε πηγαιναμε ειχαμε υγροποιηση στα βορινα κουφωματα και την πορτα, σε διαφορα σημεια της πετρας
καθως και στις ακρες στο πατωμα στα πλακακια. Το τι χαρτι κουζινας εχουμε χαλασει δε λεγεται....
Με ανεμιστηρα στεγωναμε την πετρα...
Αφου ειναι εξοχικο φυσικα δεν κατοικειται και οταν παω ειναι παντα κρυο το χειμωνα (πολλες φορες πιο κρυο απ'εξω).
Υπεθετα οτι το φαινομενο της υγροποιησης οφειλεται σε αυτο το λογο.
Το 2011 εβαλα ενα ενεργειακο 13KW, και το φαινομενο περιοριστηκε σημαντικα, χωρις να εξαφανιστει.
Το σπιτι ζεσταινεται σαφως καλυτερα απο τα καλοριφερ, η σοφιτα πιανει 29+ (πιθανον δεν επαρκουσαν τα σωματα για τα κυβικα του χωρου).

Ισως η εξωτερικη μονωση να ελυνε το προβλημα αλλα η αποσβεση ειναι ενα θεμα....

θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος εχει εμπειρια απο τους αφυγραντηρες,
θα βοηθησει σε μια τετοια περιπτωση;
ευχαριστω!


ο καλύτερος αφυγραντήρας όντως ειναι το τζακι που εβαλες
και επρεπε να σου έκαιγε όλη την υγρασια
αν εχεις υγρασια θα κανει δουλεια
και μπορεις να το βαζεις να δουλεύει και το χειμώνα
αλλα δεν θυμάμαι τους ελαχιστους βαθμους λειτουργίας

Το άσχημο με την θεωρία είναι πως σου λέει πως δουλεύει ένα σύστημα, όχι γιατί δεν δουλεύει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #118695 από vangelis_m
Μανολη ευχαριστω για την απαντηση σου,

το καλοριφέρ το εχω καταργησει (είναι αυτονομο με κοινο λεβητα από το διπλανο πατρικο σπιτι)
δουλευω μονο τζακι και οποτε παω το καιω πολύ, (εχω ελιες δικες μου από κλαδεματα, είμαι αγροτης του σαββατοκυριακου)
η διαφορα είναι τεραστια,
βρισκω το σπιτι με 7 βαθμούς και σε 2 ωρες παει 14 κατω και 20+ στη σοφιτα,
(με το καλοριφέρ ηθελα μια μερα να το ζεστανω)
στη σοφιτα, πολλες φορες ανοιγω και ένα μικρο παραθυρο ανακλινομενο
για δροσια!!!
το φαινομενο της υγρασιας όπως εγραψα μειωθηκε πολύ, αλλα όχι 100%,
γι'αυτο ρωτησα για τους αφυγραντηρες

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #118741 από dimitris11

str1979 έγραψε: Μανολη τζακι εκαιγα περσι κ πρόπερσι
Φετος ειναι με καλοριφερ
Δημητρη διαβασα οσα εχεις γραψει φιλε μου πολυ καλα
ΔΕΝ γινεται ομως να εχω αναμενο τον απορροφητήρα για πολλούς λόγους, ασε που θα τραβάει και ολη την ζεστη του σπιτιου εξω.

Το ξερω οτι δεν γινεται ομως αρχικως αν διαβασες σου προτεινα να κανεις κατι αλλο απλο και φθηνο.
Ενα ανεμηστερακι υπολογιστη και ενα τροφοδοτικο απο 3-12 βολτ,βαλτο στα 3 βολτ και το προβλημα σου λυθηκε,μονιμα αναμενο.Διαβαστα ξανα.

Παραθυρο μπανιου εξαγωγη αερα.
Επιμενω αν καποιος γνωριζει καποιο φιλτρο για την καπνα θα μου ηταν πολυ χρησιμο,εχω δοκιμασει φιλτρο ανθρακα και hepa σκεφτομαι για φυσιγγια ενεργου ανθρακα.
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jnet

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #118744 από dimitris11
Το τζακι το εχεις κλειστο,δηλαδη εχεις τζαμι μπροστα.
Αν ναι τοτε σηκωσε το λιγο ωστε να αρχισει να τραβαει τον αερα και δεν χρειαεζται κατι αλλο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #118757 από str1979
το τζακι εχει ανοιγομενη πορτα στο πλαι
Αυριο με το που σχολασω απο την δουλεια θα δοκιμασω να την εχω ανοιχτη κανενα ποντο να δω τι 8α γινει
Πάντως σημερα τα πραματα ειναι ΤΡΑΓΙΚΑ. Ολο το πατωμα περιμετρικα στις φωνιες ειναι μουσκεμα
Βρηκα και τις φωτο απο την κατασκευη του σπιτιου. Δεν εχει μπει καθολου φελιζολ στα δοκαρια και τις κολωνες της πυλωτής παρα μονο στον οροφο. Θα ανεβασω αυριο κ φωτο

Invicta Compact 700

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #118815 από dimitris11
Ακριβως τα ιδια περασα σ'αυτο το σπιτι που μενω την πρωτη χρονια(νοικιαζω).
Ξεκινησα με εναν ανεμηστηρα στο μπανιο που εβγαζε εκατο (100) κυβικα ανα ωρα,αντιμετωπισα αρκετα προβληματα με μυρωδιες απο το μπανιο.
Σημερα βαζω αερα με ανεμηστηρα υπολογιστη απο την αποθηκη(εκει θελω να βαλω καποιο φιλτρο ανθρακα)και βγαζω απο το μπανιο ωστε να υπαρχει ισοροποια πιεσης-υποπιεσης γι'αυτο εχω δυο μοτερ.
Στα τρια(3) βολτ που εχω το ανεμηστερακι ισα που δουλευει(με 1,5 βολτ δεν δουλευει) και το προβλημα λυθηκε,ετσι δεν εχω και πολλες απωλειες στη θερμανση.
Για αρχη παντως ασε αρκετες ωρες 5-6 τον αποροφητηρα με κλειστο το τζακι(γιατι θα ρθουν μυρωδιες απο την καμιναδα) ωστε να στεγνωσει λιγο το σπιτι γιατι μαλλον εχεις αρκετη υγρασια.Α ασε το παραθυρο του μπανιου στη ανακληση για να τραβαει αερα το τζακι αλλιως δεν κανεις τιποτα.Το τιμιμα θα ειναι να εχεις κρυο στο μπανιο.
Εμενα η αποθηκη(το σημειο που εισερχεται ο αερας)ειναι στο κεντρο του σπιτιου αλλα δεν το αντιλαμβανομαι.

Η μονωση ειναι αλλο κεφαλαιο το οποιο θα βοηθησει αρκετα αν γινει σωστα αλλα δεν ειναι σιγουρο οτι θα λυσει το προβλημα διοτι ειναι δυσκολο να πετυχεις ομοιομορφη θερμοκρασια σε ολο το σπιτι παντα θα υπαρχει καποιο αδυνατο σημειο οπως τα τζαμια.
Εγω αν και νοικαρης εβαλα μονος μου μονωση στο σπιτι εξωτερικα(πεντε ποντους) στο ταβανι(οχτω ποντους) και στο πατωμα(μισο ποντο ξυλομαλλο και μισο ποντο μουσαμα πανω απ΄το πλακακι)περιμενω τα αποτελεσματα τελους χειμωνα(τριτος χειμωνας φετος).

Αρχικως ανοιγα μια (1) ωρα καθε μεσημερι ολες τις πορτες αλλα τζιφος μετα εβαλα το μοτερ.

Σημερα παρηγγηλα και ενα φυσιγγιο ενεργου ανθρακα ,αν κανει δουλεια θα λυσω και το προβλημα με τις μυρωδιες των γειτονικων τζακιων.
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.095 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ