Υγροποιηση σε μπαλκονοπορτες και πατωμα

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118493 από kostasd

str1979 έγραψε: Μηπως πρεπει να χαλαρωσουμε λιγο??? ;)
Για αυτο ειναι τα φορουν ωστε να ανταλλαζουμε αποψεις και να βοηθιόμαστε.
Λοιπον στο θεμα μου, μεσα εχω θερμοκρασια 23 και εξω λεει το θερμομετρο αυτη την ωρα 7 βαθμοι.
Ετσι απο περιεργια στα 3 υπνοδωματια εχω τραβηγμενες τις κουρτινες στην ακρη ενω στο σαλονι και στην κουζινα δεν τις εχω πειραξει
Το αποτελεσμα ειναι οτι στα υπνοδωματια το φαινόμενο των υδρατμων ειναι σχεδον ανεπαίσθητο ή σε πολυ αρχικο σταδιο ενω σε σαλονι και κουζινα αρχιζαν ηδη η θολουρα στα τζαμια και αρκετοι υδρατμοι στο πατωμα
Επειδη δεν ξερω κατα ποσο οφειλετε αυτο στην κουρτινα η οχι θα περιμενω να ξημερωσει για να δω τι γινεται και να βγαλω συμπερασματα
Δεν λεω οτι η κουρτινα φταιει για το προβλημα μου αλλα θελω να δω αν το επηρεάζει προς το χειρότερο και σε τι βαθμο


Όταν κλείνεις τη κουρτίνα, προσθέτεις μια "μόνωση" μεταξύ παραθύρου και χώρου οπότε η θερμοκρασία στην επιφάνεια του κουφώματος πέφτει, και πλησιάζεις περισσότερο στο σημείο δρόσου, οπότε έχεις περισσότερες υγροποιήσεις.

Θα σου έλεγα να δανειστείς ένα υγρόμετρο και να δεις σε τι υγρασίες παίζεις. Από κει και περα αν έχεις υψηλή υγρασία και ο αερισμός δε σου κάνει τίποτα, αναγκαστικά πας σε αφυγραντήρα ηλεκτρικό μόνιμης λειτουργίας.

Αλλά τελικά δοκίμασες έντονο πρωινό αερισμό που σου έχουμε πει τόσες φορές, ή όχι?

email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118502 από dimitris11
Γιατι δεν ακους-διαβαζεις.
Κανε κατι πιο ευκολο.Ασε ανοικτο τον αποροφητηρα μια μερα και δες το αποτελεσμα,θα εχουν στεγνωσει τα παντα μεσα στο σπιτι,φυσικα η καταναλωση θερμανσης θα ενεβει πολυ,γιάυτο λεω λιγο αερα δεν θελει πολυ.

mastora:Αν και το επαγγελμα μου δεν ειναι μαστορας αλλα ειναι τα χερια μου και το μυαλο πιστεψε με εχω δει τι κανουν τα μαστορια,οχι ολοι αλλα αρκετοι.
Ο φιλος ειπε οτι εχει μονωση και καλα κουφωματα,αλλα δεν εχει μονμωση στις γωνιες.
Οι γωνιες σε μια οικοδομη ειναι φτιαγμενες απο τσιμεντο,το τσιμεντο εχει πολλα καλά αλλα και κακά στην περιπτωση μας ειναι ΚΑΛΟΣ ΑΓΩΓΟΣ ΤΗΣ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ.
Αν κατι επρεπε να μονωθει πρωτα σε ενα κτηριο αυτο θα ηταν το σκυροδεμα κατι που δυστυχως στην Ελλαδα δεν γιγεται ή εγω δεν το εχω δει πουθενα στην πολη μου.
Ενα ακομη κακο που εχει το τσιμεντο ειναι οτι εχει μεγαλη μαζα πραγμα που σημαινει οτι θελει πολυ ενεργεια για να ζεσταθει.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stelios

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118503 από dimlyk

γιαννης-δραμα έγραψε: Και κατι αλλο αυτη η ανιουσα υγρασια μπορει να ανεβαινει τοσο ψηλα απ τα δοκαρια(υπογειο-πυλωτη-πρωτος-δευτερος για τον τριτο δεν ξερω)?


οχι κανα μετρο απ το δαπεδο φτανει
αλλα οντως η αντιμετωπιση της ειναι πολυ δυσκολη εως αδυνατη
μονο απ η εξ αρχης κατασκευη αν προσεχτει σωζει την κατασταση

μαστορα
ασε τους πιστοποιημενους ατεχνους ,,,ολοι μαζι τ αρπαζουν
κακη εφαρμογη υλικου η ,,,υλικα για πεταμα :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118504 από dimitris11
Καλοι αγωγη της θερμοτητας ειναι τα υλικα που αποροφουν την θερμοτητα και την μεταφερουν ευκολα.
Ο πιο ευκολος τροπος για να διαπιστωσουμε αν ενα υλικο ειναι καλος αγωγος της θερμοτητας ειναι να το αγγιξουμε.
Στο σπιτι μας στους (20)εικοσι βαθμους κελσιου ειναι ολα τα αντικειμενα που βρισκονται μεσα αλλα οταν τα αγγιζουμε αλλα τα αισθανομαστε κρυα και αλλα ζεστα.
Αυτα που αισθανομαστε κρύα ειναι καλη αγωγη της θερμοτητας.
Τα αισθανομαστε κρυα γιάτι περνουν απο εμάς θερμοτητα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118506 από dimitris11

str1979 έγραψε: Γιαννη κατα 99% πιστευω οτι δεν εχουν μονωθει τα δοκαρια (στην δικη μου περιπτωση της πυλωτης) με αποτελεσμα να λειτουργουν τωρα τον χειμωνα σαν θερμογεφυρες και να μεταφερουν το εξωτερικο κρυο μεσα στο πατωμα.
Αν και στην πεθερα σου οπως γραφεις εχει περασει πολυορεθανη και θα επρεπε να εχει μειωθει το προβλημα αυτο
Επεισης εχω την εντυπωση οτι αν ηταν ανιουσα υγρασια απο τα θεμελια τοτε αυτη θα την ειχες ολο το χρονο και οχι μονο τον χειμωνα που πιανουν τα κρυα (ισως και να κανω λαθος, δεν ειμαι σιγουρος)


Το κρυο ΔΕΝ μεταφερεται αλλα μονο η ζεστη.
Η ζεστη απο το σπιτι σου βγαίνει έξω,γιάυτο βαζουμε την μονωση για να κρατησουμε την ζεστη μεσα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118508 από dimitris11




Αυτο το αφησα ως εχει,ειχα ακριβως τα ιδια και εγω πλημμυρα στα πλακακια στο πατωμα.Κανε αυτο που σου ειπα.
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.095 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ