Υγροποιηση σε μπαλκονοπορτες και πατωμα

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118824 από jnet

dimitris11 έγραψε: Το πιο απλο -φθηνο που μπορεις να κανεις οπως και ολοι οσοι εχουν τετοιο προβλημα ειναι ενας ανεμηστηρας 12βολτος υπολογιστη ΜΕΓΑΛΟ με ενα τροφοδοτικο 5βολτο.
Εγω το εχω μονιμα αναμενο να βαζει αερα γιατι εχω σομπα πελετ μεσα στο σπιτι,αν δεν την ειχα θα το εβαζα να βγαζει.Ειναι θεμα πιεσης-υποπιεσης που δημιουργειται απο την εισοδο-εξοδο αερα απο το σπιτι.
Το προβλημα σου θα λυθει 100% και οριστικα με 24ωρη λειτουργια.Το σπιτι μου ειναι 125τ.μ και δεν το αεριζω με αλλον τροπο.Καποτε δοκιμασα να ανοιγω (1)μια ωρα το μεσημερι ολες τις πορτες αλλα το αποτελεσμα ηταν χειροτερο.
Βαλε αν θες και μικροτερο τροφοδοτικο 3βολτο για να εχεις λιγοτερο κρυο αερα.
Οσοι εχουν σομπες-τζακια που περνουν αερα μεσα απο το σπιτι δεν εχουν τετοιο προβλημα.
Θα μπορουσα να εχω την σομπα να περνει αερα απο μεσα αλλα δεν ξερω ποσα κυβικα εναλασει εγω θελω την μικροτερη δυνατη εισοδο κρυου αερα.
Στο παραθυρο του μπανιου εχω εναν ανεμηστηρα 12βολτο υπολογιστη μικρο με 3βολτο τροφοδοτικο να βγαζει αερα.
Η τρυπα του αποροφητηρα ειναι ελευθερη και οριακα βγαζει αερα.Εχω και δευτερο μοτερ δυνατο που κανει το χρεος του αποροφητηρα,δηλαδη μπαζει αερα απο το ιδιο σημειο με το πρωτο μοτερ υπολογιστη,Λογο αυξησης της πιεσης βγαινει ο αερας εξω απο την τρυπα του αποροφητηρα και δεν εχω προβληματα λειτουργιας με την σομπα(καπνισματα).
Και ενα αποσμητικο χωρου στο σημειο εισοδου να ξεγελαω την μυρωδια της καπνας που μας περιβαλει τους χειμερινους μηνες απο τα τζακια των γειτονων.


Το καλύτερο από όλα Δημήτρη σε συνέχεια αυτού που έχεις κάνει είναι ένα κουτί το οποίο θα βγάζει και θα βάζει αέρα μέσα αλλά ταυτόχρονα θα εναλλάσσει τις θερμοκρασίες, δηλαδή θα κρυώνει τον εξερχόμενο αέρα ζεσταίνοντας τον εισερχόμενο
Σίγουρα κάποιοι τέτοιοι εναλλάκτες πουλιούνται αλλά εγώ μιλάω για DIY λύση που θα βασίζεται σε αυτή την τεχνολογία.
Εδώ ΑΘ φτιάχνουν κάποιοι μόνοι τους. Ξέρω είναι ψυκτικοί αλλά τεχνολογικά δεν μου φαίνεται ότι ο εναλλάκτης είναι ΑΘ. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια.

Θα το ψάξω λιγο και θα επανέλθω. Οπως και το να διαβάσω τις 3-4 σελιδες που εχετε γράψει στο παρόν μεσα σε μια εβδομαδα :S

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118825 από glf
str τα ρούχα τα απλώνετε έξω για στέγνωμα; αν είχες ένα A/C θα σου έκανε όλη τη δουλειά...

πέρυσι στο διαμέρισμα, τα ρούχα τα στεγνώναμε το χειμώνα στο δωμάτιο που είχε A/C ακριβώς γι'αυτό το λόγο..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118881 από str1979
ρουχα δεν απλωνει η γυναικα μεσα στο σπιτι
ανοιξα την πορτα του τζακιου μια ιδεα και 8α την αφισω ετσι για κανα 2 μερες να δω αποτελεσματα
Θα δοκιμασω να αφησω και στην ανακληση το παραθυρο του μπανιου αλλα αν δω οτι μου κρυωνει το σπιτι τοτε θα το ξανακλεισω
Σε λιγο θα βαλω και τις φωτο που ελεγα (@@@@ τον μηχανικο μου και τα χρηματα που πηρε)

Invicta Compact 700
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by str1979.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119578 από str1979
Αφυγραντηρας Philco PDH 520HB

τον δανιστηκα απο εναν φιλο μου που ειχε και αυτος προβλημα με υγρασια και τον χρησιμοποιω 2 μερες τωρα

Εχει στεγνωσει ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!!
Την 1η μερα μου εβγαλε στον κουβα που εχει περιπου 5 λιτρα νερο!!!
Εκτοτε αναβει απο μονος του ανα διαστηματα μολις η υγρασια του χωρου ξεπερασει αυτη που ειναι ρυθμισμενος και ξανα κλεινει μολις φτασει στο επιθυμητό σημειο.
Τον εχω βαλει στο χωλ για να πιανει ολο το σπιτι, υποστηρίζει μεχρι 100μ2
Κατανάλωση λέει 320w αλλα εγω που τον μέτρησα μου εδειξε 250w
θα τον δουλεψω ακομη κανα 2 μερες πριν του το επιστρεψω πισω.

Invicta Compact 700

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119580 από elgreco
Str1979..... Το έχεις αναμενόμενο και το βράδυ όσο κοιμάστε? από θόρυβο πως παει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119582 από str1979
το βραδυ τον εχω συνεχεια στην πρίζα αφου οι υδρατμοι σχηματιζονται το βραδυ που πεφτει η θερμοκρασία
Τωρα που γραφω εχει εξω 0C0 και μεσα στο σπιτι εχω 23
Αν δεν ειχα τον αφυγραντηρα τωρα θα μαζευα με την σφουγγαριστρα
Απο θορυβο κανει λιγο πιο δυνατα απο τον θορυβο που κανει ενα ψυγειο αλλα πιστεψε με δεν με ενοχλει αλλα και ειναι και το τελευταιο που θα με απασχολησει εαν πρόκειται να λυσω το προβλημα μου.
Απο οτι εχω καταλαβει την πρωτη φορα που θα μπει σε λειτουργια και θα ρυθμιστει θα δουλευει συνεχομενα μεχρι να φερει την υγρασια του χωρου στον επιπεδο που το εχεις ορισει
Απο εκει και περα απλα θα περνει ανα διαστηματα σε λειτουργια για να συντηρησει την υγρασια, οπως και ενας λεβητας δλδ

Επισης ενα αλλο σημαντικο θεμα ειναι οτι πριν οταν έμπαινες στο υπνοδωματιο σου ερχοταν μια αποτομη πτωση της θερμοκρασιας σε σχεση με το σαλονι αλλα αυτο δεν ηταν λογω της διαφορας θερμοκρασιας των 2 χωρων αλλα λογω της υγρασιας.
Τωρα αυτο δεν συμβαινει πλεον και ο υπνος που κανεις ειναι πολυ καλύτερος σε σχεση με πριν που σε μπούκωνε η βάρια ατμοσφαίρα

Ειλικρινα εχω παθει πλακα με το μηχάνημα
(ελπιζω να μη παθω πλακα και με την ΔΕΗ)

Invicta Compact 700
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by str1979.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": elgreco

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.095 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ