Μεταφορα ζεστου αερα απο τρυπα τοιχου

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116900 από Stavrax

panos79 έγραψε: καποιος αν εκανε κατι παρομοιο σε καμιναδα που περνα απο εξωτερικο τοιχο δωματιου ανοιγοντας 2 τρυπες κ μας ελεγε εντυπωσεις θα του ημουν ευγνωμων.1 χρονο το σκεφτομαι και οσο βλεπω τη χτιστη καμιναδα να ειναι ζεστη και τα νερα της βροχης να στεγνωνουν γρηγορα στα πλακακια που εφαπτεται τρελενομαι
ΥΓ η καμιναδα ειναι δικια μου οχι του γειτονα

Αυτό που σκέφτεσαι θα λειτουργούσε μεν έχει όμως και πολλά αλλά...
1. Η χτιστή να είναι καθαρή, δηλαδή να μην έχει χρησιμοποιηθεί παλαιότερα σε ανοιχτό τζάκι.
2. Η μεταλλική που περνάει από μέσα να είναι ινοξ μονής ραφής και τα τμήματα της έχουν εξαιρετική συναρμογή και να είναι σφραγισμένα και με σιλικόνη.
3. Ακριβώς επάνω από το σημείο που μπει η επάνω περσίδα να κατασκευαστεί παταράκι και να σφραγιστεί με σιλικόνη 350°C για να μπορεί να εκτονώνει την θερμότητα στο δωμάτιο και όχι να την τραβάει προς το περιβάλλον.
4. Χρήση ανιχνευτή μονοξειδίου και καπνού για την περίπτωση που κάτι πάει στραβά.
Εν ολίγεις γίνεται αλλά πρέπει να προβλεφθεί πριν από το στάδιο της κατασκευής.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116902 από panos79

Stavrax έγραψε:

panos79 έγραψε: καποιος αν εκανε κατι παρομοιο σε καμιναδα που περνα απο εξωτερικο τοιχο δωματιου ανοιγοντας 2 τρυπες κ μας ελεγε εντυπωσεις θα του ημουν ευγνωμων.1 χρονο το σκεφτομαι και οσο βλεπω τη χτιστη καμιναδα να ειναι ζεστη και τα νερα της βροχης να στεγνωνουν γρηγορα στα πλακακια που εφαπτεται τρελενομαι
ΥΓ η καμιναδα ειναι δικια μου οχι του γειτονα

Αυτό που σκέφτεσαι θα λειτουργούσε μεν έχει όμως και πολλά αλλά...
1. Η χτιστή να είναι καθαρή, δηλαδή να μην έχει χρησιμοποιηθεί παλαιότερα σε ανοιχτό τζάκι. ισχυει
2. Η μεταλλική που περνάει από μέσα να είναι ινοξ μονής ραφής και τα τμήματα της έχουν εξαιρετική συναρμογή και να είναι σφραγισμένα και με σιλικόνη. ισχυει κατα το πρωτο μερος
3. Ακριβώς επάνω από το σημείο που μπει η επάνω περσίδα να κατασκευαστεί παταράκι και να σφραγιστεί με σιλικόνη 350°C για να μπορεί να εκτονώνει την θερμότητα στο δωμάτιο και όχι να την τραβάει προς το περιβάλλον. εχω σφηνωσει πετροβαμβακα στο τελος της στο καπελο το ιδιο ειναι

4. Χρήση ανιχνευτή μονοξειδίου και καπνού για την περίπτωση που κάτι πάει στραβά. αυτο αν συμβει θα γινει απο τη φουσκα που θα μου φυγει καπνα απο την συρομενη πορτα αν κ εχω σφηνωσει κ εκει πετροβαμβακα
Εν ολίγεις γίνεται αλλά πρέπει να προβλεφθεί πριν από το στάδιο της κατασκευής.

αυτο ειναι μαλλον το ζουμι γιατι αν αρχιζω να ανοιγω τρυπες τα μπαζα ισως πεσουν μεσα στη φουσκα αρα ανοιγμα της φουσκας κ καθαρισμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.059 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ