Περί στέγης

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110069 από panosf01
Απαντήθηκε από panosf01 στο θέμα Περί στέγης
Φιλε μου δεν χρειαζονται ιδιαιτερες μελετες ειναι φυσικη β λυκειου.Αν δεν υπαρχει ηλεκτικο ρευμα δεν παραγεται μαγνητικο πεδιο.Τα Η/Μ πεδια ετσι και αλλιως κατακληζουν τον χωρο αφου ολα τα σηματα που μας ερχονται τηλεορασεις κινητα ραδιοφωνα κτλ. ειναι ηλ. πεδια.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": j-dimis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110133 από j-dimis
Απαντήθηκε από j-dimis στο θέμα Περί στέγης
Αν έχετε καποιο link για τεχνικά χαρακτηριστικά-φωτογραφίες panels αλλουμινιου θα ήταν χρήσιμο.
Όσο έψαξα βρήκα πολύ γενικά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110321 από j-dimis
Απαντήθηκε από j-dimis στο θέμα Περί στέγης
Τελικά είδα κάποια δείγματα μεταλικών πάνελς.Ως τοποθετημένα,δεν μπορώ να πω σου δίνει την αίσθηση κανονικής κεραμοσκεπής.Πρέπει να πας πολύ κοντά για να καταλάβεις τη διαφορά.
Αυτό που δεν μου γέμισε το μάτι,είναι το υλικό απο μόνο του σε δείγματα:Μια λαμαρίνα είναι ουσιαστικά κολημένη επάνω σε μονωτικό στρώμα πολυουρεθάνης,συνήθως 5-7cm η οποία παίζει το ρόλο του μονωτικού.
Εκεί που έχω ενστάσεις πλέον είναι πως αφού πρόκειται για μεταλοκατασκευή,τι γίνεται με τη συναρμογή των μεταλλικών κοματιών, πώς συνδέονται και με τι υλικά, μεταξύ τους αλλά και με τα καθαρά οικοδοκικά υλικά της πλάκας, μιας και ξέρω όπου μπαίνει μέταλλο δύσκολα "κολλάει" με άλλα στοιχεία.
Κι ότι στα σημεία όπου βλέπω να έχουν βίδες δεν ξέρω σε λίγα χρόνια τι μπορεί να γίνει απο πλευράς υγρομόνωσης λόγω σκουριάς στις βίδες.
Ελπίζω να μην βάζουν σιλικονούχα υλικά σε όλα αυτά τα σημεία, αφού η σιλικόνη εκτεθειμένη σε σκεπή δεν ξέρω πόσα χρόνια ζωής θα έχει...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110333 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Περί στέγης
τα πανελς κουμπωνουν μεταξυ τους και οι βιδες εχουν σταγανοποιητικη ροδελα
δυστυχως (μια και το θετεις ετσι) η χρηση σιλικονης ειναι επιβεβλημενη και σε μεγαλη εκταση
και προσοχη στα ειδικα κοματια .
οσο για την συναρμογη με το μπετο με βυσματα γινεται


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111559 από j-dimis
Απαντήθηκε από j-dimis στο θέμα Περί στέγης
Σε οποιαδήποτε περίπτωση τοποθέτησης στέγης, πχ κεραμοσκεπής θα προτείνατε και τοποθέτηση μονωτικού και στα δυο σημεία, δηλ και κατω απο τα κεραμίδια και επάνω στην πλάκα, και τι υλικό?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111564 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Περί στέγης
οχι δεν χρειαζεται ..κατα προτιμηση κατω απ τα κεραμιδια αλλα αυτο θελει τεχνιτη μαλλον (αν μιλαμε για ξυλινες στεγες κι οχι κεκλιμενες πλακες)
αν η σκεπη δεν χρησιμοποιειται μπορεις να βαλεις στην πλακα μονο σχτικα ευκολα και μονος σου η με μικρο κοστος


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.167 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ