Πυροσβεστήρας οροφής για λεβητοστάσιο

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #102822 από vag1234

DOOM_NX έγραψε: Βάλαμε 3 x 12 kg τελικά. 1 πάνω από τον λέβητα πέλλετ, 1 πάνω από τα πέλλετ και 1 πάνω από τη δεξαμενή του πετρελαίου. Ευτυχώς υπάρχει βρύση με λάστιχο ακριβώς στην πόρτα. Κάποια στιγμή θα πάρουμε και έναν φορητό γενικής χρήσης.

Αύριο θα περάσω και το βερνίκι...


Έσωσες την περιουσία σου κατά 50%, το υπόλοιπο 50% εξαρτάται από την δική σου προσοχή..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #102823 από electron
και επισης αν εχεις συναγερμό στο σπίτι, καλό είναι να βάλεις και εναν ανιχνευτή καπνού πανω απο το σιλο (smoke detector optical) και επειτα σε μια 24ωρη ζώνη πυρανίχνευσης (όλοι οι πινάκες συναγερμού έχουν) ώστε αν υπάρξει καπνός (και πίστεψε με θα σε ειδοποιήσει πολυ πιο έγκαιρα και πριν ανοίξει ο πυροσβεστήρας οροφής) και αν εισαι και σπιτι προλαβαίνεις να ελενξεις την κατάσταση.



"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #102832 από DOOM_NX

dimlyk έγραψε: ασχετα απ τα πυροσβεστικα
φροντισε παντα να υπαρχει καλος εξαερισμος

Άπλετος! Σε σημείο που μάλλον πρέπει να κλείσουμε καμιά τρύπα!

vag1234 έγραψε: Έσωσες την περιουσία σου κατά 50%, το υπόλοιπο 50% εξαρτάται από την δική σου προσοχή..

Πάντα... προσέχω ιδιαίτερα να σφραγίζω την πόρτα του καυστήρα, τον πλαστικό σωλήνα ρίψης και το καπάκι σιλό, ώστε να αποφευχθεί η πολύ μικρή πιθανότητα αναστροφής. Πιστεύω ότι στο θέμα της ασφάλειας ο Kiturami είναι πολύ καλός. Οι στάχτες δεν είναι ποτέ αναμμένες, αλλά σε κάθε περίπτωση φροντίζω να τις απομακρύνω από το χώρο το συντομότερο δυνατόν. Από 'κει και πέρα είναι και λίγο θέμα τύχης...

Πάντως τις φιάλες υγραερίου που ήταν ακριβώς δίπλα δεν τις πρόσεξε κανένας να μας πει κάτι... Εμένα τώρα μ'έκοψε να ρωτήσω αν είναι γεμάτες... και ήταν.

electron έγραψε: και επισης αν εχεις συναγερμό στο σπίτι, καλό είναι να βάλεις και εναν ανιχνευτή καπνού πανω απο το σιλο (smoke detector optical) και επειτα σε μια 24ωρη ζώνη πυρανίχνευσης (όλοι οι πινάκες συναγερμού έχουν) ώστε αν υπάρξει καπνός (και πίστεψε με θα σε ειδοποιήσει πολυ πιο έγκαιρα και πριν ανοίξει ο πυροσβεστήρας οροφής) και αν εισαι και σπιτι προλαβαίνεις να ελενξεις την κατάσταση.

Δυστυχώς δεν έχουμε συναγερμό...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #102882 από DOOM_NX

vag1234 έγραψε: Πάντως απο τις φωτογραφίες που είδα το πυροθερμικο φορτίο είναι μεγαλο και τα εύφλεκτα πολλά ..
Θα σου πρότεινα επίσης να περάσεις τα ξύλινα δοκάρια της οροφής με αντιπυρικο βερνικι εμποτισμου ξύλινων επίφανειων , είναι φθηνό περίπου 2€ το λτ.. Ενα χέρι είναι αρκετό ...

Ρώτησα σήμερα για πυρίμαχο βερνίκι... Δεν είχε κανένας ετοιμοπαράδοτο. Αλλά η τιμή 13 €/κιλό...
Παρήγγειλα πάντως...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #102890 από vag1234

DOOM_NX έγραψε:

vag1234 έγραψε: Πάντως απο τις φωτογραφίες που είδα το πυροθερμικο φορτίο είναι μεγαλο και τα εύφλεκτα πολλά ..
Θα σου πρότεινα επίσης να περάσεις τα ξύλινα δοκάρια της οροφής με αντιπυρικο βερνικι εμποτισμου ξύλινων επίφανειων , είναι φθηνό περίπου 2€ το λτ.. Ενα χέρι είναι αρκετό ...

Ρώτησα σήμερα για πυρίμαχο βερνίκι... Δεν είχε κανένας ετοιμοπαράδοτο. Αλλά η τιμή 13 €/κιλό...
Παρήγγειλα πάντως...


Αισχροκέρδεια ... Επίσης να προσέχετε ο πυροσβεστήρας σκόνης να είναι ΑBC και όχι BC .. Οι BC είναι μόνο για υγρα και αέρια καύσιμα και όχι για Στερεά !!

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #102892 από michalisgr
Εργαστηριο και εμπορικος διανομεας οπως και αποκλειστικος αντιπροσωπος της ΒΟΝΡΕΤ στο νομο της Πιεριας.

Ο ελεγχος και η αναγωομωση γινονται υποχρεωτικα καθε χρονο ΚΥΑ 618/43/2005 & 17230/671/2005.

το οποιο ισχυει για Ενοικιαζομενα δωματια οπως επισης για Ξενοδοχεια κλπ. Για οικιακη χρηση ειναι ναι με υποχρεωτικα αλλα δεν μπορει κανεις να το ελεγξει. Οποτε ναι μεν αλλα...

Οσο για τους ανιχνευτες καπνου BS-665 (Ol. Elec.) ειναι αυτονομοι με μπαταρια. Στο σπιτι μου εχω 5 τετοιος και εναν πανω απο τη σομπα πελλετ που ειναι συνδεμενος με τον συναγερμο του σπιτιου μου ο οποιος ειναι συνδεμενος με το ΚΛΣ.

Καποιοι βαζουν στο ταβανι γυψοσανιδα και απο μεσα εναν μικρο PO Ξ/Κ 3 Κιλων οροφης. Το θεμα με τη σκονη ειναι οτι ΑΝ σκασει μεσα στο σπιτι θα γινει της που.... Εχω κανει και μια μικρη πατεντα με ενα Πυροσβεστηρα Co2 2 κιλων διπλα απο τη σομπα...

Οι τιμες στους PO 12 Ξ/Κ Οροφης ειναι λιγο τσιμπιμενες.. 195€ τα εχω εγω. Συντηρηση ειναι 10€ + 23% Φ.Π.Α.

Απλα να προσεξεις τον εναν να τον βαλεις ΑΚΡΙΒΩΣ πανω απο τον Καυστηρα!! Καλα θα κανεις μεσα στο λεβητοστασιο ΕΚΤΟΣ απο τους Οροφης να εχεις και εναν Co2 5 κιλων διπλα απο την εισοδο σου.
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by michalisgr.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.091 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ