Αίσθηση θερμοκρασίας σπιτιού - αποτελεσματικότητα συστημάτων θέρμανσης

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #96584 από μανολης
οπως ολοι μας το γυρισα στα ξυλα ,ξυλοσομπα νερου, χωρις εξωτερικη τροφοδοσια αερα

αλλα η θερμοκρασιες που εχει το σπιτι μου μοιαζουν αλλοκοτες

με το πετρελαιο σε λιγη ωρα ανεβαζαμε θερμοκρασιες απο τους 18 στους 22 βαθμους και πανω απο τα καλοριφερ ενιωθες τον ζεστο αερα να ανεβαινει

τωρα με τη ξυλοσομπα απο τους 18 για να παω στους 22 θελω 4 ωρες με το νερο ,ναι το νερο ειναι 70 βαθμους και
τα σωματα να ειναι περισσοτερο καυτα, απο οτι με το καλοριφερ
τωρα αυτο που βλεπω και αισθανομαι

ειναι οτι οι βαθμοι πχ 22 με πετρελαιο εχω στο σπιτι περισσοτερο ζεστη
ενω με τι ξυλοσομπα δεν νιωθω αυτη τη ζεστη
μηπως λεω η σομπα τραβαει τον αερα του σπιτιου και γιαυτο αργει να ζεσταθει το σπιτι?
η συμβανει κατι αλλο ?
παντος ενας φιλος που εβαλε σομπα pellet μεσα στο σπιτι εχει και ο ιδιος τη μουρμουρα της γυναικας του
οτι δεν ζεσταινετε

το εχει νιωσει κανεις αλλος ?

ευχαριστω

Το άσχημο με την θεωρία είναι πως σου λέει πως δουλεύει ένα σύστημα, όχι γιατί δεν δουλεύει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #96585 από dimlyk
το οτι ζεσταινει πιο γρηγορα το πετρελαιο ειναι γεγονος
αλλα τοο μεγαλη διαφορα σε χρονο δεν θαπρεπε ναχεις
οσο αφορα την αισθηση της ζεστης
υπαρχει ενα ενδεχομενο λογω του ποτι ο αερας κοντα στην σομπα ειναι πολυ ζεστος να δημιουτγουνται ρευματα αερα σε καποια σημεια ισως ενοχλητικα
αν ομως καθεσαι κοντα στην σομπα και σ "αναβει" ειναι λογικο μολις απομακρυνεσαι να κρυωνεις καπως


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": μανολης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #96586 από μανολης
δεν καθομαι κοντα στη σομπα η σομπα ειναι στο μεσο του σπιτιου πιο πολυ για τα καλοριφερ τρελαινομαι με το πετρελαιο τα σωματα ειναι πιο κρυα αλλα ο αερας που βγαινει απο πανω ειναι ποιο πολυς ενω με τη ξυλοσομπα δεν τον νιωθω τοσο πολυ ενω τα σωματα ειναι καυτα

Το άσχημο με την θεωρία είναι πως σου λέει πως δουλεύει ένα σύστημα, όχι γιατί δεν δουλεύει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #96594 από ippomas
Τα ιδια ακριβως με τα γραφομενα σου Μανολη εχω και εγω, την διαφορα οπως την εχεις αντιμετωπιση και σιγουρα και καποια γυναικεια γκρινια, ολα μεσα στο προγραμα, πιστευω οτι παιζη μεγαλο ρολο η καυσιμος υλη, το πετρελαιο ειναι η καλυτερη καυσιμη υλη δεν μπορει να συγκριθη με τα καρβουνα με τα ξυλα ακομη και το πελετ. Οποτε μαλλον το μονο που εχουμε να φροντισουμε ειναι ξερα ξυλα για καλη καυση και προσαρμογη στα νεα δεδομενα.

Το να ρωτας δεν ειναι κακο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": μανολης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #96595 από kosmidis80
Ποσες ωρες αναβετε τις σομπες? Γιατι με το πετρελαιο ειχατε συνεχομενη θερμανση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": μανολης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #96597 από μανολης

ippomas έγραψε: Τα ιδια ακριβως με τα γραφομενα σου Μανολη εχω και εγω, την διαφορα οπως την εχεις αντιμετωπιση και σιγουρα και καποια γυναικεια γκρινια, ολα μεσα στο προγραμα, πιστευω οτι παιζη μεγαλο ρολο η καυσιμος υλη, το πετρελαιο ειναι η καλυτερη καυσιμη υλη δεν μπορει να συγκριθη με τα καρβουνα με τα ξυλα ακομη και το πελετ. Οποτε μαλλον το μονο που εχουμε να φροντισουμε ειναι ξερα ξυλα για καλη καυση και προσαρμογη στα νεα δεδομενα.

ναι αλλα νερο ζεσταινουμε και με τα δυο και τα σωματα μου ειναι πιο καυτα με τη ξυλοσομπα
αλλα ο αερας που ανεβενη απο το καλοριφερ ειναι με το πετρελαιο ειναι πιο πολυ και λεω μηπως δεν εχουμε αρκετο αερα στο σπιτι και ετσι αργη να ζεσταθει

Το άσχημο με την θεωρία είναι πως σου λέει πως δουλεύει ένα σύστημα, όχι γιατί δεν δουλεύει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ