Καθυστέρηση στον κυκλοφορητή

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #95828 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Καθυστέρηση στον κυκλοφορητή
1. Δεν έγραψα πουθενά πως ο λέβητας μένει ανοικτός στη φάση παύσης. Κλείνει και ο λέβητας και ο κ/φ. Εγώ θα ήθελα και θα θεωρούσα λογικό να κλείνει βέβαια ο λέβητας αλλά να μένει ανοικτός ο Κ/Φ ώστε να εκμεταλεύομαι το νερό που παραμένει ζεστό για αρκετή ώρα.

2. Χώρος για δοχείο αδράνειας τόσο μεγάλο δεν υπάρχει στο λεβητοστάσιο ούτε για αστείο

3. Χαίρομαι που επιτέλους έμαθα τη διαφορά δοχείου διαστολής και αδράνειας

4. Το θέμα με το εμβαπτισμένο θερμόμετρο ακούγεται καλό αν και δεν μου φαίνεται τόσο στραβό να κυκλοφορεί το νερό κρύο στην αρχή, αντίθετα αν το σύστημα αυτό μου εξασφαλίσει ΚΑΙ ότι στην παύση ο Κ/Φ θα ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ να δουλεύει εφοσον η θερμοκρασία ξεπερνά τους π.χ. 40 βαθμούς, είναι Ο,ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #95830 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Καθυστέρηση στον κυκλοφορητή
αρα γυρναμε στην αρχη
ο λεβητας παιρνει εντολη απ τον θερμοστατη και ο κυκλοφορητης
απο ενα υδροστατη ...η επαναλαμβανω απο τον πινακα του λεβητα
για να μην υπαρχουν μπερδεματα απομονωνεις εντελως τον λεβητα πετρελαιου και ηλεκτρικα αφου δεν σκοπευεις να τον χρησιμοποιησεις

ετσι ο κυκλοφορητης θα ξεκιναει και θα σβηνει στους 50 βαθμους πχ,,,η οπου τον ρυθμισεις
αρα το μονο που χρειαζεται ειναι ενας υδροστατης η η συνδεση στον πινακα του λεβητα χωρις αλλες αλλαγες

το σωστο παντως ειναι αφου εχεις τον πετρελαιου να μπορει να δουλεψει παραλληλα αν χρειαστει


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #95833 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Καθυστέρηση στον κυκλοφορητή
Ο λέβητας πετρελαίου είναι απομονωμένος ηλεκτρικά και υδραυλικα. Υπαρχει για περίπτωση ανάγκης, π.χ. χαλάει ο πέλετ. Με ένα γύρισμα ηλεκτρικού διακόπτη και δύο γυρίσματα βανών, παίζει ο πετρελαίου, ενώ ο πέλετ βγαίνει εκτός.

Ο υδροστάτης που λες, υποθέτω είναι το σύστημα με το θερμόμετρο;

Αν δουλεύει όπως το καταλαβαίνω, επιτρέπει στον Κ/Φ να λειτουργήσει εντελώς ανεξάρτητα από το λέβητα, δηλάδή να κοιτάζει ΜΟΝΟ τη θερμοκρασία, πάνω από τους 45 να δουλεύει, κάτω απο τους 45 να σταματά, κι ας κάνει ό,τι θελει ο λέβητας και οι θερμοστάτες χώρου από τα διαμ/τα. Οπότε οι θερμοστάτες θα ελέγχουν ΜΟΝΟ το λέβητα και τίποτε άλλο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #95834 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Καθυστέρηση στον κυκλοφορητή
ετσι οπως το λες

μονο που επαναλαμβανω ...υπαρχει περιπτωση ο πινακας του λεβητα να εχει τετοια επαφη
και συνδεεις εκει τον κυκλοφορητη χωρις προσθετα εξαρτηματα
σ αυτη την περιπτωση ομως δεν λειτουργει ο πετρελαιου


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #95837 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Καθυστέρηση στον κυκλοφορητή
Αυτό δεν το ξέρω, αν έχει τέτοια επαφή.

Ξέρω όμως πως ο λέβητας πέλετ έχει μέσα του ΚΑΙ ένα μικρό κ/φ ΚΑΙ ένα μικρό δοχείο διαστολής, και τα έχουμε συνδέσει αυτά σε σειρά με τον κεντρικό Κ/Φ και το κεντρικό Δ.Δ., με τη σύμφωνη γνώμη του αρχιμηχανικού του εργοστασίου του λέβητα πέλετ (ελληνικός είναι). Αυτό πάντως όπως το σκέφτομαι δεν αποτελεί πρόβλημα, αφού ο Κ/Φ του λέβητα έχει κι αυτός ρύθμιση θερμοκρασίας, οπότε δεν έχω παρά να σετάρω κι αυτόν στους 45 βαθμούς.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #95848 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Καθυστέρηση στον κυκλοφορητή
2 κυκλοφορητες στην σειρα ??? :)

απο κει που παιρνει εντολη ο κυκλοφορητης του λεβητα μπορει να παρει και ο αλλος ( με μια ερωτηση την εταιρεια ) αν δεν μπορει αν δει καποιος σχεδια ηλεκτρικα του λεβητα

αλλα μηπως περισευει καποιος να μην παιδευεσαι ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ