Νανοτεχνολογία και θερμομόνωση

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93210 από παλτακης
Επειδη το σπιτι ειναι παλιο και απο μονωση ειμαστε μηδεν ειχα παντα στο μυαλο μου την θερμοπροσοψη .Αυτην ομως πρεπει να την κανω μονο σε μια πλευρα του σπιτιου διοτι οι αλλες δυο ειναι σε πλευρα αλλων οικοπεδων και δεν ειναι εφικτο και η τελευταια ειναι στο μπροστα μπαλκονι οπου ειναι και μικρο και δεν μας παιρνει .
Ψαχνοντας λοιπον βρηκα μια εταιρεια (δεν θα πω ονομα εκτος οι αντμιν το επιτρεψουν ) οπου με βαση την νανοτεχνολογια εχει δημιουργησει αλειφόμενα υλικα οπου σε μιξη με το χρωμα που θες να βαψεις τον τοιχο δημιουργει μια επιστρωσει τετοια σαν να εχεις κανει μια θερμοπροσοψη με 3αρι νταουν .Αν δε το κανεις και εσωτερικα ανε βαινει η δυναμικη της θερμομονωσης σε 5αρι .
Αλλα δημιουργει και αδιαβροχοποιηση .
Εχει καποιος γνωσεις επι του θεματος σε πρακτικο επιππεδο .

Αν οντως ισχυει με εξυπηρετη και κοστολογικα διοτι βγαινει χαμηλα απο οτι εχω δει αλλα πλεον μπορω να το κανω σε ολο το σπιτι γυρω γυρω παρα πολυ ανετα και ευκολα .

Εχει λοιπον καποιος υποψιν κατι τετοιο ;
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by παλτακης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93211 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Νανοτεχνολογία και θερμομόνωση
Κολοκύθια. Για την ζέστη ίσως κάτι να κάνει, λόγω αύξησης της ανακλαστικότητας από τις ακτίνες του ήλιου. Τον χειμώνα που το κρύο περνάει με την αγωγή, δεν θα κάνει τίποτα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93212 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Νανοτεχνολογία και θερμομόνωση
θερμομονωτικες βαφες αλλα σε καμμια περιπτωση αυτα που λενε
για να πετυχεις κατι θες πολλες στρωσεις και το κοστος τοτε αυξανεται κατακορυφα και με αμφιβολα αποτελεσματα .

εναλλακτικα εσωτερικη μονωση με μικροτερο κοστος


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93218 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Νανοτεχνολογία και θερμομόνωση

παλτακης έγραψε: Επειδη το σπιτι ειναι παλιο και απο μονωση ειμαστε μηδεν ειχα παντα στο μυαλο μου την θερμοπροσοψη .Αυτην ομως πρεπει να την κανω μονο σε μια πλευρα του σπιτιου διοτι οι αλλες δυο ειναι σε πλευρα αλλων οικοπεδων και δεν ειναι εφικτο και η τελευταια ειναι στο μπροστα μπαλκονι οπου ειναι και μικρο και δεν μας παιρνει .
Ψαχνοντας λοιπον βρηκα μια εταιρεια (δεν θα πω ονομα εκτος οι αντμιν το επιτρεψουν ) οπου με βαση την νανοτεχνολογια εχει δημιουργησει αλειφόμενα υλικα οπου σε μιξη με το χρωμα που θες να βαψεις τον τοιχο δημιουργει μια επιστρωσει τετοια σαν να εχεις κανει μια θερμοπροσοψη με 3αρι νταουν .Αν δε το κανεις και εσωτερικα ανε βαινει η δυναμικη της θερμομονωσης σε 5αρι .
Αλλα δημιουργει και αδιαβροχοποιηση .
Εχει καποιος γνωσεις επι του θεματος σε πρακτικο επιππεδο .

Αν οντως ισχυει με εξυπηρετη και κοστολογικα διοτι βγαινει χαμηλα απο οτι εχω δει αλλα πλεον μπορω να το κανω σε ολο το σπιτι γυρω γυρω παρα πολυ ανετα και ευκολα .

Εχει λοιπον καποιος υποψιν κατι τετοιο ;


Με δεδομενο οτι οι κατοχοι των διπλανων οικοπεδων οταν χτισουν θα πρεπει ν αφησουν αντισεισμικο αρμο παχους 5cm (φελιζολ ασπρο μπαινει συνηθως) ρωτα κανεναν μηχανικο μηπως μπορεις να το "εκμεταλλευτεις".
Αν σου πει ναι,να συννενοηθεις κ με τους ιδιοκτητες κ να κανεις κι εκει θερμομονωση. ;)

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93219 από παλτακης

stergiosbik έγραψε: Με δεδομενο οτι οι κατοχοι των διπλανων οικοπεδων οταν χτισουν θα πρεπει ν αφησουν αντισεισμικο αρμο παχους 5cm (φελιζολ ασπρο μπαινει συνηθως) ρωτα κανεναν μηχανικο μηπως μπορεις να το "εκμεταλλευτεις".
Αν σου πει ναι,να συννενοηθεις κ με τους ιδιοκτητες κ να κανεις κι εκει θερμομονωση. ;)


Το βλεπω κομματι δυσκολο διοτι απο την μια πλευρα υπαρχη ενα χαμοσπιτο που ακουμπαει με το δικο μας απλα ειναι μονοκατοικια και εγω ειμαι πρωτο οροφο ..ασε δε που θες σκαλωσιες εξωτερικες και πρεπει να βγαλεις αδεια για τετοιες δουλειες και ολα αυτα ειναι κοστος ..μεγαλο .

Εκεινο που ξερω οτι στο θεμα αδιαβροχοποιησης η νανοτεχνολογια ακουμπαει το τελειο το θεμα θερμομονωσης με παραξενεψε και γιάυτο ειπα να κανω ερωτηση εδω μηπως καποιος εχει ιδια αποψη σε εφαρμογη .

Η εσωτερικη μονωση ειναι η μονη ολοκληρωμενη λυση για μενα και σε οικονομικο επιπεδο διοτι μπορω να την κανω μονος μου ..ηδη κανω το ταβανι ....

Σας ευχαριστω πολυ ..αν καποιος εχει παραπανωγνωσεις στο θεμα θα βοηθουσε πολυ ...παντως θα το ψαξω γενικως ,

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93220 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Νανοτεχνολογία και θερμομόνωση
Χρησιμοποήσα παρόμοιο ελαστομερές στην Ταράτσα μου πριν 10 μήνες.. 2 χέρια σε 140τ.μ. κόστος 500€..

Έπεσε η θερμοκρασία το καλοκαίρι εντός του διαμερίσματος 3-4 βαθμούς και σταμάτησε το 'βραδινό' βράσιμο της πλάκας..

Το χειμώνα παρατήρησα ότι 'κράταγε' την ζέστη λίγο παραπάνω όπότε μειωθήκαν οι ενεργοποιήσεις του θερμοστάτη..

Μειονέκτημα ότι κάθε 4 χρόνια τουλάχιστον πρέπει να περνάς ένα χέρι..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ