Κόστος θέρμανσης από διάφορες τεχνολογίες

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #90847 από Gdevil

daco έγραψε: .....

Η χρηση ομως ξυλου σε ανοιχτα τζακια ειναι πληγη και δεν χωρα αμφισβητηση απο κανενα.

Η καθε μελετη εχει στοχο να βγαλει το αποτελεσμα που θελει. Εδω μπορει το μυστικο να κρυβεται στις αποδοσεις καυσεις των διαφορων τεχνολογιων. Η παραδοχη οτι ελαβαν υποψη την κατωτερη θερμικη αποδοση χρηζει προβληματισμου. Ο απλος θεατης-χρηστης της μελετης, εχει μπροστα του εναν μπουσουλα και μπορει χρησιμοποιωντας αλλες σταθερες (κυριως τιμες καυσιμων), και προσωπικη πλεον εμπειρια, να διαμορφωση μια γενικοτερη αποψη.
Ψαξιμο θελει η δουλεια και οχι αναθεματισμους.


Κοίτα να δείς που ήδη πέτυχαν αυτό που ήθελαν.
Χρησιμοποιόντας σαν μπούσουλα όπως λες το pdf αυτό ένας απλός χρήστης διαβάζοντας και εμπιστευόμενος τους 6 καθηγηταράδες καταλήγει να λέει πως
"είδες, όντως καλά τα λένε και οι ειδήσεις. Καλά το είχα καταλάβει και εγώ. ένα ανοιχτό τζάκι είναι πληγή. Αλλά και η διαφορά του ανοιχτού από ένα ενεργειακό τζάκι είναι μόλις 25%.
Ας κρατήσω το πετρέλαιο ώστε να έχω 52% παραπάνω εξοικονόμηση."
Μόνο με τις αλαγές στις τιμές βλέπεις την μισή αλήθεια που σου κρύψανε.
ΜΕ το να διορθώσεις και τις αποδόσεις θα δείς ότι η διαφορά είναι πολύυυυυυυ μεγαλύτερη.
Αλλά ποιός απλός χρήστης θα σκεφτεί ότι 6 καθηγηταράδες ψεύδονται και απλώς βάλανε τιμές που ισχύουν μόνο για μία περιοχή?

Οσο για το άλλο που λές για τον στόχο των μελετών.
Οι πανεπιστημιακές μελέτες σαν στόχο θα έπρεπε να έχουν όχι το να βγάλουν ότι αποτέλεσμα θέλουν αλλά να βγάλουν το ορθό αποτέλεσμα

Τέλος, όσον αφορά αυτό που σου έκανε εντύπωση. Το κατώτερη θερμιδική αξία. Δεν έχει σχέση με την χαμηλότερη ενέργεια που παίρνουμε από διάφορης ποιότητας καύσιμα.
Εδώ
en.wikipedia.org/wiki/Heat_of_combustion
θα δείς τους ορισμούς.
Το δια ταύτα είναι ότι καλώς έκαναν και χρησιμοποίησαν την κατώτερη θερμιδική αξία.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #90849 από vag1234

petrosp13 έγραψε: Η έρευνα μου μοιάζει περισσότερο προπαγάνδα υπέρ των αντλιών θερμότητας, διαφορετικά μιλάμε για απέραντη ασχετοσύνη
Αν διαβάσατε καλά, θεωρούν ότι η κατανάλωση ρεύματος για όλες τις υπόλοιπες ανάγκες του σπιτιού είναι 800 KWH το 4μηνο!!!
Βρείτε μου ένα σπίτι που να καίει 800 ΚWH το 4μηνο τον χειμώνα..


Περίμενε να έρθει ο επόμενος εκκαθαριστικός να δεις κλάμα που έχει να πέσει..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #90851 από Gdevil

petrosp13 έγραψε: Η έρευνα μου μοιάζει περισσότερο προπαγάνδα υπέρ των αντλιών θερμότητας, διαφορετικά μιλάμε για απέραντη ασχετοσύνη
Αν διαβάσατε καλά, θεωρούν ότι η κατανάλωση ρεύματος για όλες τις υπόλοιπες ανάγκες του σπιτιού είναι 800 KWH το 4μηνο!!!
Βρείτε μου ένα σπίτι που να καίει 800 ΚWH το 4μηνο τον χειμώνα..

Ασε που η έρευνα (ο θεός να την κάνει έρευνα) των καθηγηταράδων έγινε τον ιανουάριο του 2013.
και ως εκ τούτου χρησιμοποίησε εκείνες τις τιμές.
Ενώ ήταν ήδη γνωστοποιημένες τις νέες τιμές του ρεύματος που θα ίσχυαν από τον 2ο του 2013.
Για όποιον θέλει τις νέες τιμές για το κόστος ρεύματος εδώ
www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...t=30&Itemid=53#86497

Ασε που υπολογίζουν οι καθηγηταράδες 2000 kwh συνολική κατανάλωση για 4μηνο για ανάγκες θέρμανσης
δλδ 16,6 kwh θέλει ένα σπίτι τη μέρα για να είναι ζεστό.
16,6 kwh???????
Με τα δικά τους "δεδομένα" δλδ ισχυρίζονται ότι 8 κιλά ξύλα σε εστία 50% απόδοσης που δίνουν αυτές τις kwh τη μέρα θα κρατήσουν ένα σπίτι ζεστό.
ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #90855 από vag1234
Ποια έρευνα ρε παιδιά.. Τους 2 από αυτούς τους είχαν καλέσει στο skai για συνέντευξη για την οικονομική θέρμανση και συζητούσαν που πρέπει να είναι τοποθετημένος ο θερμοστάτης... Δηλαδή πρέπει να είσαι πυρηνικός επιστήμονας για να το γνωρίζεις αυτό??

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #90858 από stelios02
Θα συμφωνήσω ότι η έρευνα είναι ίσως λίγο "άδικη" όσον αφορά τη βιομάζα. Και αυτό όσον αφορά τα νούμερα, τα οποία είναι ψυχροί αριθμοί.

Προσωπική μου άποψη, είναι ότι τα οικονομικά οφέλη από τη χρήση βιομάζας δεν είναι μόνο οι αναλογίες π.χ. πέλλετ vs πετρέλαιο vs αέριο vs ρεύμα κτλ. Το πραγματικό όφελος είναι ότι με τη βιομάζα έχεις καλύτερο έλεγχο στο πόσο χρειάζεσαι να κάψεις για να ζεσταθείς. Πολλοί δεν γνωρίζουν να διαβάζουν π.χ. τον λογαριασμό της ΔΕΗ και το μόνο που βλέπουν είναι οι κιλοβατώρες, με αποτέλεσμα όταν έρχεται ο εκκαθαριστικός να έρχεται και το εγκεφαλικό. Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και με το πετρέλαιο. Βλέπεις π.χ. ότι έκαψες 20 ώρες αυτό το μήνα(μιλάω για οικοδομή). Πόσο είναι σε χρήματα αυτές οι 20 ώρες; Μπορεί να είναι 200€, μπορεί και 400€, ανάλογα με το πόσο έχουν κάψει οι υπόλοιποι ένοικοι. Φαντάζομαι ότι κάτι ανάλογο ισχύει και με το αέριο, για το οποίο όμως δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη, καθώς δεν υπάρχει στην περιοχή μου.
Και άλλωστε πώς να μην έχω καλύτερο έλεγχο το πόσο καίω, όταν κάθε σακί πέλλετ ή κάθε κούτσουρο, περνάει από τα χέρια μου!


Ένα άλλο οικονομικό όφελος της βιομάζας το οποίο δεν αναφέρει η έρευνα(και ίσως το κυριότερο για μένα), είναι το γεγονός ότι δεν εξαρτάσαι από έναν μόνο πάροχο(ΔΕΗ, Κράτος, ΔΕΠΑ). Η έλλειψη ανταγωνισμού έχει αποτελέσματα σαν το φετινό, με την αύξηση της τιμής του πετρελαίου, όπου ο καταναλωτής που δεν ήθελε να αλλάξει το καύσιμό του, δεν μπορούσε να το ζητήσει και από αλλού, με αποτέλεσμα να είναι έρμαιο στις διαθέσεις του κράτους.
Αντίθετα, όσο και να γκρινιάζουμε για τις τιμές της βιομάζας, ο ανταγωνισμός που υπάρχει μας κάνει καλό. Μπορείς να αγοράσεις το καλοκαίρι για χαμηλότερες τιμές ή να επιλέξεις ανάμεσα σε διαφορετικές μάρκες(όσον αφορά τα πέλλετ) ή διαφορετικούς εμπόρους για να πετύχεις την βέλτιστη λύση για τις δικές σου ανάγκες.

Θα μπορούσα να πώ και πολλά άλλα που δεν αναφέρονται στην έρευνα, αλλά νομίζω ότι η γενική ιδέα είναι ότι οι ψυχροί αριθμοί, όσο "μαγειρεμένοι" και αν είναι, χάνουν την ουσία. Ακόμη και αληθινοί να είναι, αν σήμερα άλλαζα το καύσιμό μου, πάλι στη βιομάζα θα κατέληγα.

Εν ολίγοις, όποιος δεν έχει χρησιμοποιήσει βιομάζα δεν μπορεί να εκτιμήσει τις αρετές της. Βέβαια υπάρχουν και αρκετά μείον στην χρήση της(καθάρισμα, κουβάλημα, κόστος αλλαγής καυσίμου), αλλά στην τωρινή οικονομική συγκυρία όπου το μέγιστο ρόλο διαδραματίζει η έλλειψη χρημάτων, τα μειονεκτήματα από τη χρήση βιομάζας μοιάζουν πταίσματα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #90859 από daco
"Ψαξιμο θελει η δουλεια και οχι αναθεματισμους" αυτο εγραψα.

Δεν ειναι δικη μου η ερευνα ουτε την υποστηριζω.

"Τα αποτελέσματα εμφανίζονται και με τη μορφή πίνακα (Πίνακα 1). Στον πίνακα αυτόν παρατίθενται ο
συντελεστής συμπεριφοράς (COP) ή ο βαθμός απόδοσης της κάθε τεχνολογίας (ως προς την κατώτερη
θερμογόνο ικανότητα) καθώς επίσης και το κόστος αγοράς καυσίμου ή ηλεκτρικής ενέργειας από τον
καταναλωτή." Δηλαδη μπορει κατα το δοκουν να δεχτει σαν μετρο για την αποδοση των καυστηρων ενα χαμηλης ποιοτητας πελλετ ή υγρα ξυλα).

Οσο για τις μελετες και κατα ποσον εχουν ως σκοπο το ορθο αποτελεσμα, εχω αλλη αποψη.
Το ορθο αποτελεσμα της καθε ερευνας εξαρταται απο τις σταθερες παροδοχες της για την ολοκληρωση της μελετης. Καθε μελετη εχει και ενα προγεγραμενο αποτελεσμα. Δυστυχως ετσι εχουν τα πραγματα.

Η αμυνα του απλου πολιτη ειναι αυτη εδώ η συζητηση και το διαβασμα πισω απο τις γραμμες.


Δεν διαφωνουμε, αλλα για τα τζακια ανοιχτου τυπου δεν περιμενω τη μελετη για να καταλαβω οτι η μαζικη χρηση τους μεσα σε πολεοδομικα συγκροτηματα βλαπτει, κατι το οποιο ειναι ασχετο προς την συγκεκριμενη ερευνα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ