Κόστος θέρμανσης από διάφορες τεχνολογίες

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #90855 από vag1234
Ποια έρευνα ρε παιδιά.. Τους 2 από αυτούς τους είχαν καλέσει στο skai για συνέντευξη για την οικονομική θέρμανση και συζητούσαν που πρέπει να είναι τοποθετημένος ο θερμοστάτης... Δηλαδή πρέπει να είσαι πυρηνικός επιστήμονας για να το γνωρίζεις αυτό??

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #90858 από stelios02
Θα συμφωνήσω ότι η έρευνα είναι ίσως λίγο "άδικη" όσον αφορά τη βιομάζα. Και αυτό όσον αφορά τα νούμερα, τα οποία είναι ψυχροί αριθμοί.

Προσωπική μου άποψη, είναι ότι τα οικονομικά οφέλη από τη χρήση βιομάζας δεν είναι μόνο οι αναλογίες π.χ. πέλλετ vs πετρέλαιο vs αέριο vs ρεύμα κτλ. Το πραγματικό όφελος είναι ότι με τη βιομάζα έχεις καλύτερο έλεγχο στο πόσο χρειάζεσαι να κάψεις για να ζεσταθείς. Πολλοί δεν γνωρίζουν να διαβάζουν π.χ. τον λογαριασμό της ΔΕΗ και το μόνο που βλέπουν είναι οι κιλοβατώρες, με αποτέλεσμα όταν έρχεται ο εκκαθαριστικός να έρχεται και το εγκεφαλικό. Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και με το πετρέλαιο. Βλέπεις π.χ. ότι έκαψες 20 ώρες αυτό το μήνα(μιλάω για οικοδομή). Πόσο είναι σε χρήματα αυτές οι 20 ώρες; Μπορεί να είναι 200€, μπορεί και 400€, ανάλογα με το πόσο έχουν κάψει οι υπόλοιποι ένοικοι. Φαντάζομαι ότι κάτι ανάλογο ισχύει και με το αέριο, για το οποίο όμως δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη, καθώς δεν υπάρχει στην περιοχή μου.
Και άλλωστε πώς να μην έχω καλύτερο έλεγχο το πόσο καίω, όταν κάθε σακί πέλλετ ή κάθε κούτσουρο, περνάει από τα χέρια μου!


Ένα άλλο οικονομικό όφελος της βιομάζας το οποίο δεν αναφέρει η έρευνα(και ίσως το κυριότερο για μένα), είναι το γεγονός ότι δεν εξαρτάσαι από έναν μόνο πάροχο(ΔΕΗ, Κράτος, ΔΕΠΑ). Η έλλειψη ανταγωνισμού έχει αποτελέσματα σαν το φετινό, με την αύξηση της τιμής του πετρελαίου, όπου ο καταναλωτής που δεν ήθελε να αλλάξει το καύσιμό του, δεν μπορούσε να το ζητήσει και από αλλού, με αποτέλεσμα να είναι έρμαιο στις διαθέσεις του κράτους.
Αντίθετα, όσο και να γκρινιάζουμε για τις τιμές της βιομάζας, ο ανταγωνισμός που υπάρχει μας κάνει καλό. Μπορείς να αγοράσεις το καλοκαίρι για χαμηλότερες τιμές ή να επιλέξεις ανάμεσα σε διαφορετικές μάρκες(όσον αφορά τα πέλλετ) ή διαφορετικούς εμπόρους για να πετύχεις την βέλτιστη λύση για τις δικές σου ανάγκες.

Θα μπορούσα να πώ και πολλά άλλα που δεν αναφέρονται στην έρευνα, αλλά νομίζω ότι η γενική ιδέα είναι ότι οι ψυχροί αριθμοί, όσο "μαγειρεμένοι" και αν είναι, χάνουν την ουσία. Ακόμη και αληθινοί να είναι, αν σήμερα άλλαζα το καύσιμό μου, πάλι στη βιομάζα θα κατέληγα.

Εν ολίγοις, όποιος δεν έχει χρησιμοποιήσει βιομάζα δεν μπορεί να εκτιμήσει τις αρετές της. Βέβαια υπάρχουν και αρκετά μείον στην χρήση της(καθάρισμα, κουβάλημα, κόστος αλλαγής καυσίμου), αλλά στην τωρινή οικονομική συγκυρία όπου το μέγιστο ρόλο διαδραματίζει η έλλειψη χρημάτων, τα μειονεκτήματα από τη χρήση βιομάζας μοιάζουν πταίσματα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #90859 από daco
"Ψαξιμο θελει η δουλεια και οχι αναθεματισμους" αυτο εγραψα.

Δεν ειναι δικη μου η ερευνα ουτε την υποστηριζω.

"Τα αποτελέσματα εμφανίζονται και με τη μορφή πίνακα (Πίνακα 1). Στον πίνακα αυτόν παρατίθενται ο
συντελεστής συμπεριφοράς (COP) ή ο βαθμός απόδοσης της κάθε τεχνολογίας (ως προς την κατώτερη
θερμογόνο ικανότητα) καθώς επίσης και το κόστος αγοράς καυσίμου ή ηλεκτρικής ενέργειας από τον
καταναλωτή." Δηλαδη μπορει κατα το δοκουν να δεχτει σαν μετρο για την αποδοση των καυστηρων ενα χαμηλης ποιοτητας πελλετ ή υγρα ξυλα).

Οσο για τις μελετες και κατα ποσον εχουν ως σκοπο το ορθο αποτελεσμα, εχω αλλη αποψη.
Το ορθο αποτελεσμα της καθε ερευνας εξαρταται απο τις σταθερες παροδοχες της για την ολοκληρωση της μελετης. Καθε μελετη εχει και ενα προγεγραμενο αποτελεσμα. Δυστυχως ετσι εχουν τα πραγματα.

Η αμυνα του απλου πολιτη ειναι αυτη εδώ η συζητηση και το διαβασμα πισω απο τις γραμμες.


Δεν διαφωνουμε, αλλα για τα τζακια ανοιχτου τυπου δεν περιμενω τη μελετη για να καταλαβω οτι η μαζικη χρηση τους μεσα σε πολεοδομικα συγκροτηματα βλαπτει, κατι το οποιο ειναι ασχετο προς την συγκεκριμενη ερευνα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #90865 από vag1234

daco έγραψε: "Ψαξιμο θελει η δουλεια και οχι αναθεματισμους" αυτο εγραψα.

Δεν ειναι δικη μου η ερευνα ουτε την υποστηριζω.

"Τα αποτελέσματα εμφανίζονται και με τη μορφή πίνακα (Πίνακα 1). Στον πίνακα αυτόν παρατίθενται ο
συντελεστής συμπεριφοράς (COP) ή ο βαθμός απόδοσης της κάθε τεχνολογίας (ως προς την κατώτερη
θερμογόνο ικανότητα) καθώς επίσης και το κόστος αγοράς καυσίμου ή ηλεκτρικής ενέργειας από τον
καταναλωτή." Δηλαδη μπορει κατα το δοκουν να δεχτει σαν μετρο για την αποδοση των καυστηρων ενα χαμηλης ποιοτητας πελλετ ή υγρα ξυλα).

Οσο για τις μελετες και κατα ποσον εχουν ως σκοπο το ορθο αποτελεσμα, εχω αλλη αποψη.
Το ορθο αποτελεσμα της καθε ερευνας εξαρταται απο τις σταθερες παροδοχες της για την ολοκληρωση της μελετης. Καθε μελετη εχει και ενα προγεγραμενο αποτελεσμα. Δυστυχως ετσι εχουν τα πραγματα.

Η αμυνα του απλου πολιτη ειναι αυτη εδώ η συζητηση και το διαβασμα πισω απο τις γραμμες.


Δεν διαφωνουμε, αλλα για τα τζακια ανοιχτου τυπου δεν περιμενω τη μελετη για να καταλαβω οτι η μαζικη χρηση τους μεσα σε πολεοδομικα συγκροτηματα βλαπτει, κατι το οποιο ειναι ασχετο προς την συγκεκριμενη ερευνα.


Το ελάχιστο που θα έπρεπε να έιχαν κάνει ήταν να θέσουν μέση τιμή πετρελαίου ανα την επικράτεια, να εξάγουν αποτελέσματα ανα κλιματική ζώνη και να πάρουν δείγμα 1000 κατοικιών ανά κλιματική ζώνη...

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #90867 από dimlyk
υπαρχει κανεις που πιστευει οτι υπαρχει ανεξαρτητη και μη χρηματοδοτουμενη ερευνα ?
το παρον παντως δεν αποτελει ερευνα αλλα πιθανοτατα ενα κατα παραγγελια κειμενο
το κακο στο συγκεκριμενο(μια κι εχουμε δει και χειροτερα) ειναι οτι ειναι αρκετα καλα δομημενο και προσεγμενο ωστε να γινεται πειστικο με μονη απαραδεχτη ελλειψη του λεβητες ξυλου.

ενα ανακατεμα απο νουμερα αληθοφανη που πολυ ευκολα μπορουν να μπερδεψουν ακομα και τον μερικως σχετικο

ειναι απλα προφανες οτι την ιδια ωρα που ανακοινονται αυξησεις στο ρευμα οι κυριοι αυτοι ερχονται να μοστραρουν αντλιες θερμοτητας και κλιματιστικα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #90871 από Gdevil
2000 kwh λέει η "έρευνα" για κάλυψη θερμικών αναγκών σπιτιού για ένα 4μηνο...
δλδ 16,6 kwh τη μέρα....
Αν ήμουν λίγο πονηρός θα έλεγα...
Μπας και αυτή την "έρευνα" χρησιμοποίησαν εκείνοι οι κατασκευαστές τζακιών που στην έκθεση λέγαν για 0,6 κιλά ξύλα την ώρα?????
αμα θες 16,6 kwh τη μέρα για να κρατήσεις ζεστό ένα σπίτι τότε ένα τζάκι με κατανάλωση 0,6 κιλά ξύλα την ώρα και απόδοση 70% θα σου "Ζεσταίνει" το σπίτι για 9 ώρες
Ευτυχώς που δεν πήγα στην έκθεση ...
τι ήταν να πάω και να ρωτήσω και να μου φέρουν σαν "Δεδομένο" την "έρευνα" των "καθηγηταράδων".
Μπορεί και να με έπειθαν...
:P :lol: :cheer:


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ