Αντιστάθμιση: τρόπος λειτουργίας και κοστολόγιο

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85812 από man422
καλησπερα σ ολη την παρεα..τρεις ερωτησεις για αρχη ειναι καλα??
λοιπον παλικαρια και κοπελες σε ενα παλαιοτερο ποστ μου σας ειχα γραψει για ενα προβλημα που ειχα με την επιδαπεδια..προτεινατε και επραξα να αλλαξω θερμοστατη και να χαμηλωσω την θερμοκρασια προσαγωγης..
καποιοι φιλοι τοτε αναφερθηκαν και στην αντισταθμιση ως την ποιο καλη λυση..
επειδη ομως η ποιο καλη λυση δεν ειναι και η ποιο οικονομικη θα ηθελα να σας ρωτησω καποια πραγματακια που ορισμενοι σιγουρα θα γνωριζεται..
1)τι ειναι η αντισταθμιση?
2)ποσο κοστολογηται η εγκατασταση της?
3)μπορει να γινει εγκατασταση σε ηδη τελειωμενο λεβητοστασιο η" χρειαζεται πολυ φασαρια για να τοποθετηθει?
σας ρωταω για να μαθω αν μπορω να κανω ονειρα πως θα βαλω αντισταθμιση..διαφορετικα πορευομαι οπως ειμαι μιας και τα οικονομικα μου ειναι σαν της Ελλαδας μας..
ευχαριστω προκαταβολικα.....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85852 από dimlyk
θα στο πω πολυ απλα μια και βαριεμαι να γραφω πολλα αλλα κι απ την αλλη ειναι πανευκολο να βρεις πολλα στο ιντερνετ .
η βασικη λειτουργια ειναι να ελεγχει την εξωτερικη θερμοκρασια και μεσω καποιων αλγοριθμων να μεταβαλλει την θερμοκρασια των νερων προς τα σωματα ωστε να κραταει τον χωρο σε σταθερη θερμοκρασια πετυχαινοντας ταυτοχρονα οικονομια ,,,,χοντρικα ο τροπος τις ζεστες πχ μερες να κατεβαζει την θερμοκρασια προσαγωγης .
εκεινο που χρειαζεται ειναι ενας ελεγκτης και 2 θερμοστατες ...και αναλογες με τα κυκλωματα σου τριοδες .
και φυσικα ειναι σχετικα ευκολη η τοποθετηση της σε υπαρχοντα δικτυα ...αλλα θαλει και καποια εμπειρια απ τον εγκαταστατη .
το κοστος ας το πουν οι τεχνικοι στο περιπου ;)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85867 από man422

dimlyk έγραψε: θα στο πω πολυ απλα μια και βαριεμαι να γραφω πολλα αλλα κι απ την αλλη ειναι πανευκολο να βρεις πολλα στο ιντερνεt


λεω και εγω γιατι δεν απαντανε?το ξερω πως κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος να απαντησει αλλα δεν ειναι και αυτος τροπος να ξεκινας την απαντηση σου.
τελος παντων σ ευχαριστω που μπηκες στο κοπο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85890 από vaggelis.alex1968
Φίλε man422 καλησπέρα,θα συμφωνήσω με dinlyk και θα προσθέσω ότι πολλά εξαρτούνται από το λέβητα που έχεις.Δηλ: Ο λέβητας διαθέτει το πρόγραμμα της αντιστάθμησης; Η Σύνδεσή σου είναι κατάληλη για υποδεχθείτην αντιστάθμηση; Αν όχι θα χρειαστείς καποια χρηματα συν το κόστος της τετράωδης. Τώρα αν τα παραπάνω έχουν προβλεφθει κατά την εγκατάσταση, το κόστος πιστεύω δεν θα ειναι μεγάλο.
Πρέπει να έρθεις σε συνενόηση με τον υδραυλικό σου.
Θέλω να σου επισημάνω ότι η αντιστάθμιση κάνει μεγάλη οικονομία όταν δεν εχει χαμηλές θερμοκρασίες ανάλογα και που μένεις.
Θα σου δόσω και ένα παράδειγμα για την αντιστάθμηση.Οταν π.χ στο σπίτι σου θέλεις 20βαθμούς και η θερμοκρασία των νερών του λέβητα είναι ρυθμισμένη στους 70 βαθμους Αν η εξωτερική θαερμοκρασία είναι 15βαθμοι, η θαρμοκρασία των νερών δεν θα ειναι 70βαθμοι αλλά 40βαθμοι, αυτή είναι της αντιστάθμησης η διαφορά, που θα σου κάνει οικονομία ο λέβητας στο καύσιμο. ;) :)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": man422

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85893 από man422

vaggelis.alex1968 έγραψε: Φίλε man422 καλησπέρα,θα συμφωνήσω με dinlyk και θα προσθέσω ότι πολλά εξαρτούνται από το λέβητα που έχεις.Δηλ: Ο λέβητας διαθέτει το πρόγραμμα της αντιστάθμησης; Η Σύνδεσή σου είναι κατάληλη για υποδεχθείτην αντιστάθμηση; Αν όχι θα χρειαστείς καποια χρηματα συν το κόστος της τετράωδης. Τώρα αν τα παραπάνω έχουν προβλεφθει κατά την εγκατάσταση, το κόστος πιστεύω δεν θα ειναι μεγάλο.
Πρέπει να έρθεις σε συνενόηση με τον υδραυλικό σου.
Θέλω να σου επισημάνω ότι η αντιστάθμιση κάνει μεγάλη οικονομία όταν δεν εχει χαμηλές θερμοκρασίες ανάλογα και που μένεις.
Θα σου δόσω και ένα παράδειγμα για την αντιστάθμηση.Οταν π.χ στο σπίτι σου θέλεις 20βαθμούς και η θερμοκρασία των νερών του λέβητα είναι ρυθμισμένη στους 70 βαθμους Αν η εξωτερική θαερμοκρασία είναι 15βαθμοι, η θαρμοκρασία των νερών δεν θα ειναι 70βαθμοι αλλά 40βαθμοι, αυτή είναι της αντιστάθμησης η διαφορά, που θα σου κάνει οικονομία ο λέβητας στο καύσιμο. ;) :)


ευχαριστω πολυ φιλε μου κατανοητα ολα..οποτε μηλαω με τον υδραυλικο μου και βλεπουμε..παντως ο λεβητας μου ειναι thermoflyx 30 τωρα αν διαθετει προγραμα ανντισταθμησης δεν το γνωριζω..εχω και τετραοδη..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85920 από vaggelis.alex1968
Φίλε man422 τον συγγεκριμένο λέβητα δεν τον γνωρίζω, για να σε βοηθήσω. Μήπως κάποιος άλλος συμφορουμήτης μπορεί;
Καλη επιτυχία σου εύχομαι και οικονομικότερες καύσεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.063 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ