Σύνδεση θερμοστάτη με ηλεκτροβάνα: ο κυκλοφορητής δουλεύει όταν είναι κλειστή;

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86115 από karamb22
ο λεβητας κοβει στους 70 αν ειναι κλειςτες οι ηλεκτροβανες ανεβενει το πολυ 80 οποτε δεν υπαρχει προβλημα υπερθερμανσης.το σωστο σε ενα λεβητα βιομαζας να πεφτει η θερμοκρασια μπορει και στουσ 30 το πρωι γιατι το βραδυ μπορει να μην χριαστει ο θχ θερμοκρασια η τα νερα να ειναι παντα στουσ 60-70 και αν καποιοσ χωρος χριαστει θερμοκρασια να ανοιγει η ηλεκβανα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86218 από geo77soup

aithio έγραψε: Προφανώς έχει πίνακα αυτονομίας που αφήνει την τελευταία ηλεκτροβανα ανοιχτή για αποθέρμανση του λέβητα. Ο φίλος όμως δεν θέλει να πέφτει η θερμοκρασία του νερού στον λέβητα όταν δεν υπάρχει ζήτηση άσχετα αν η ενέργεια πάει στο τελευταίο διαμέρισμα που σβήνει...
Και η απάντηση είναι...
Αν ο λέβητας σου δεν υπερθερμαίνει τότε ναι μπορείς να κόβεις τον κυκλοφορητή μόλις κλείσει και η τελευταία ηλεκτροβανα.

Tότε καλύτερα να την βγάλει και να βάλει μία απλή βάνα .Γιατί αλλο το κόστος της ηλεκτροβάνας και άλλο της βάνας σε περίπτωση αλλαγής.Επίσης μορεί να την καταργήσει τελείως αποσυνδέοντας μόνο το μοτέρ (μόνο για μερικές ηλεκτροβάνες)και να γυρίσει χειροκίνητα με μία πένσα τον κορμό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87082 από karamb22
ακουστε να δειτε τι εκανα...εχω τον πινακα αυτονομιασ οραματικ 8 για δυο σπιτια.ηταν συνδεδεμενο με μπαι πας στην τελευταια ηλεκτροβανα.εγω ηθελα να κλεινουν οι ηλεκτροβανεσ οπως ειπα πιο πανω και ολεβητας να δουλευει και να κραταει τα νερα ζεστα.σημερα λοιπον αλλαξα την συνδεσμολογια και τωρα κανει μπαι πας στην κεντρικη στιλη του πινακα.μολις κλεισουν οι θερμοστατεσ χωρου κλεινουν οι ηλεκ/βανες και το νερο ανεβενει γυρω στους 80 βαθμους μεσα στον λεβητα.μπορει να εχω καποιο προβλημα ετσι οπως το εχω κανει?
lh3.googleusercontent.com/-w3jXf8p88m4/T...5r7szNdI/s1600/1.jpg ετσι ηταν

ετσι το εκανα τωρα
lh6.googleusercontent.com/-nkluSMtgA0k/T...ihSGu54c/s1600/2.jpg
οι επαφες 7-8 τι συμενει αυτο που λεει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87139 από aithio
Το πρόβλημα που έχεις είναι ότι την ενέργεια πριν την εκμεταλλευόσουν (ακόμα και αν δεν την ήθελες) ενώ τώρα την πετάς στο κλιμακοστάσιο αν κόβει ο κυκλοφορητής χαμηλά.

Gregori

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ