Εξοικονομητής καυσίμου (πετρέλαιο - pellet - αέριο - υγραέριο)

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84246 από karibu
και για οσους δεν καταλαβαν ο "κομητης" geo77soup που ηρθε να σωσει τον αδελφο του PIRSOS.DIMAR αλλα εμφανιστηκε ως πελατης ευχαριστημενος δεν βρισκει τιποτε μεμπτο σε αυτο και κυριως οτι απο πουθενα δεν ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ εστω κατ ελαχιστο 4% οσα ισχυριζεται η οικογενεια γραφοντας εδω
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by karibu.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84247 από N1k0s
Η απάντηση μου συνεχίζει να ισχύει ...
Αν δεν σε ενδιαφέρει να διαβάσεις την απάντηση , είναι επειδή είναι στο περίπου η αλήθεια.
Οσον αφορά τους λέβητες συμπυκνώσεων είναι διαφορετική κατασκευή , δεν έχει να κάνει με την καμινάδα ...

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84255 από geo77soup

karibu έγραψε:

geo77soup έγραψε:

karibu έγραψε:

geo77soup έγραψε:

karibu έγραψε:

geo77soup έγραψε:

karibu έγραψε:

geo77soup έγραψε:

karibu έγραψε:

kostas.b έγραψε: Σε μια οικοδομη σαν αυτη του φιλου geo77 που ισως να χρειαζεται 5 τονους το χρονο το 5% εξοικονομιση σημαινει 250 lt πετρελαιο το χρονο δηλαδη 340 περιπου ευρω τον χρονο κερδος.
Τωρα αν αυτο αξιζει τον κοπο ή οχι εξαρταται απο το υψος του κοστους του εξαρτηματος.


4% ειπαμε ειναι,αλλα αμφιβαλλω και για αυτο μιας και μαρτυρια απο πρωτο βαθμο συγγενειας δεν μετραει,νομιζω...

όπως νομίζετε.Ξέρετε με το ζόρι δεν κάνουμε τίποτε .Το δίπλωμα ευρεσιτεχνίας από τον ΟΒΙ όμως μετράει περισσότερο απ'όλα.


Διπλωμα απο τον ΟΒΙ ειστε σιγουρος οτι εχετε η οτι απλα καταθεσατε τα χαρτια???

Τα χαρτιά έχουν κατατεθεί από τον Μαιο του 2010.Και από τον ΟΒΙ απαντήθηκε η αίτηση και πάλι για το τυπικό της υποθέσεως σε δύο εβδομάδες ενημερωθήκαμε από τον αρμόδιο υπάλληλο του ΟΒΙ που του έχει ανατεθεί η έρευνα θα μας δοθεί το δίπλωμα.Από κεί και πέρα τα πνευματικά δικαιώματα ισχύουν από την αίτηση ή την δημοσίευση .Είπαμε με το ζόρι δεν γίνεται τίποτε .Αλλά το 4% δεν αξίζει ούτε να αναφέρεται .


Και εχετε καταθεσει αποδειξεις οτι αυτο το εξαρτημα εχει εξοικονομηση 25% εως 35% η τα λετε αυτα εδω στους ιθαγενεις μονο???

Όλα τα απαραίτητα έγγραφα και αποδείξεις.


Εγω παλι,γιατι εδω δεν βλεπω τιποτε που να εχει σχεση με ποσοστα?
Και ειναι εγκεκριμενο η περιμενετε να εγκριθει?

worldwide.espacenet.com/publicationDetai...NR=20110100239A&KC=A

worldwide.espacenet.com/publicationDetai...net.com&locale=gr_GR

Μήπως τα έγγραφα που στείλαμε τα θές σε φάξ;


Προσωπικα φιλε μου δεν θελω τιποτε,εκτος απο το να μην προσπαθειτε να κοροιδευτε τους υποψηφιους πελατες,η αλλιως φυκια για μεταξωτες κορδελλες...

Αυτό να είσαι σίγουρος ότι δεν το κάνω.Είμαι απόλυτος σ'αυτό που λέω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84261 από geo77soup

N1k0s έγραψε: Η απάντηση μου συνεχίζει να ισχύει ...
Αν δεν σε ενδιαφέρει να διαβάσεις την απάντηση , είναι επειδή είναι στο περίπου η αλήθεια.
Οσον αφορά τους λέβητες συμπυκνώσεων είναι διαφορετική κατασκευή , δεν έχει να κάνει με την καμινάδα ...[/
Αξιοποιώντας την θερμότητα των καυσαερίων οι λέβητες συμπύκνωσης επιτυγχάνουν βαθμό απόδοσης που φθάνει έως και 109%

Λέβητες Συμπύκνωσης

Λέβητες Συμπύκνωσης

Αξιοποιώντας την θερμότητα των καυσαερίων οι λέβητες συμπύκνωσης επιτυγχάνουν βαθμό απόδοσης που φθάνει έως και 109% έναντι 90% των συμβατικών.

Οι συμβατικοί λέβητες δεν εκμεταλλεύονται την ενέργεια που βρίσκεται στα καυσαέρια με μορφή θερμότητας, η οποία και διαφεύγει από την καπνοδόχο. Μέσω της τεχνολογίας συμπύκνωσης με την καύση του ίδιου ποσού καυσίμου το κύκλωμα θέρμανσης απορροφά επιπλέον ενέργεια από την υψηλή θερμότητα των καυσαερίων

Συγκεκριμένα η θερμότητα που ανακτάται χωρίζεται σε αισθητή και λανθάνουσα (συμπύκνωσης) θερμότητα. Αισθητή είναι η θερμότητα που ανακτήθηκε από τα καυσαέρια τα οποία πλέον διαφεύγουν από την καπνοδόχο σε πολύ χαμηλότερη θερμοκρασία. Ενώ λανθάνουσα είναι η θερμότητα που εκλύθηκε από την συμπύκνωση του υδρατμού που περιείχαν τα καυσαέρια, καθώς κατά την αλλαγή φάσης από αέρια (υδρατμός) σε υγρή φάση (νερό) εκλύεται θερμότητα.
Λέβητας με τεχνολογία συμπύκνωσης

Λειτουργία λέβητα φυσικού αερίου με τεχνολογία συμπύκνωσης...
Περισσότερα


Συμβατικός λέβητας (χωρίς τεχνολογία συμπύκνωσης)

Λειτουργία συμβατικού λέβητα...
Περισσότερα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84262 από DOOM_NX

geo77soup έγραψε: Την έχω τοποθετήσει σε λέβητα οικοδομής 200.ΟΟΟ θερμίδων με 14 διαμερισματα.Έχω ιδία άποψη και είμαι ευχαριστημένος.Από 89.8 ανέβηκε ο βαθμός απόδοσης σε 93.4 Όντως κάνει υγροποίηση η καμινάδα αλλά αυτό στην αρχή μετά σταματάει.Απλά αντισταθμίζεις υγροποίηση ή οικονομία και διαλέγεις.


Μιλάμε για 3,6% εξοικονόμηση. Ο κατασκευαστής μας πέταξε ένα νούμερο 10πλάσιο!

ΕΔΙΤ: Άκυρο, είχα μείνει κάτι σελίδες πίσω :blush:
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84326 από Gdevil

geo77soup έγραψε: ...
Όταν είσαι από πάνω από τον λέβητα μαζί με άλλους 10 ιδιοκτήτες οικοδομής που χρονομετρούν ώρα λειτουργίας του λέβητα από 20 βαθμούς θερμοκρασία στους 75 χωρίς την συσκευή και με την συσκευή και στο τέλος η διαφορά προκύπτει 26% τότε είναι αδιάψευστος μάρτυρας το ρολόι.Και 26% γιατί ο λέβητας χώρίς την συσκευή είχε έξοδο καυαερίων 200 βαθμούς και με την συσκευή κατέβηκε στους 125 βαθμούς.Αν είχαμε 250 η οικονομία θα ήταν περισσότερη και πάει όπως πάει.Επίσης το 26% στους 5 τόνους που καίμε εμείς είναι χρήματα τα οποία τα κάναμε ήδη απόσβεση.

Ας υποθέσουμε ότι έχουμε ένα λέβητα πετρελαίου που έχει πραγματική απόδοση 90%.
Πόσο απλό είναι να κάνω κάτι ώστε να έχει παραπανίσιο αέρα ο λέβητας?
Ωστε όλη η ζέστη να φεύγει στην καμινάδα...
Ωστε ο λέβητας ξαφνικά να έχει απόδοση 60%..
Και με τον εξοικονομητή να πηγαίνει στο 86%..

Για όσους δεν ξέρουν πόσο απλό είναι όλο αυτό να το γράψω εγώ.
Μία βίδα είναι.. που σε 10 δεύτερα την στρίβεις..και όλη η ζέστη αντί να μένει στον λέβητα πάει στην καμινάδα..
Και μετά μετράμε και χρονομετράμε και χειροκροτάμε...

Ας με διορθώσει κάποιος αν νομίζω ότι γράφω κάτι λάθος...


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ