Εξοικονομητής καυσίμου (πετρέλαιο - pellet - αέριο - υγραέριο)

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86537 από geo77soup
Αριθ. Διπλ.Ευρεσιτεχνίας από ΟΒΙ : 1007834 - 15-2-2013

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88703 από Gdevil
Αφού την πήρατε που την πήρατε την άδεια εγώ φιλικά να σας προτείνω να προσθέσετε ένα σύστημα ελέγχου ώστε να ρυθμίζετε πάνω από ποια θερμοκρασία καμινάδας να λειτουργεί ο εξοικονομητής.
Και αναλόγως τον λέβητα και τις προδιαγραφές του να το ρυθμίζετε ώστε να αποφεύγετε προβλήματα.

Εξακολουθώ βεβαίως να πιστεύω ότι πρώτα πρέπει ο λέβητας να ρυθμίζεται για την βέλτιστη λειτουργία του και κατόπιν να μετράτε το ποσοστό εξοικονόμησης.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Grecu_

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88912 από geo77soup

Gdevil έγραψε: Αφού την πήρατε που την πήρατε την άδεια εγώ φιλικά να σας προτείνω να προσθέσετε ένα σύστημα ελέγχου ώστε να ρυθμίζετε πάνω από ποια θερμοκρασία καμινάδας να λειτουργεί ο εξοικονομητής.
Και αναλόγως τον λέβητα και τις προδιαγραφές του να το ρυθμίζετε ώστε να αποφεύγετε προβλήματα.

Εξακολουθώ βεβαίως να πιστεύω ότι πρώτα πρέπει ο λέβητας να ρυθμίζεται για την βέλτιστη λειτουργία του και κατόπιν να μετράτε το ποσοστό εξοικονόμησης.

Αυτό που φιλικά μου προτείνεις ήδη το κάνουμε.Κάθε λέβητας είναι διαφορετικός ,διαφορετική θερμοκρασία εξόδου,διαφορετικός καυστήρας ( πιεστικός ή οχι) .Τέλος η ρύθμιση του καυστήρα δεν αλλάζει εκτός από εξαιρέσεις.Βέβαια πρώτα μετριέται με τα όργανα για την βέλτιστη λειτουργία του και εν συνεχεία τοποθετείται ο εξοικονομητής(Αναθερμαντής νερού κλειστού κυκλώματος).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.062 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ