Εξωτερική θερμομόνωση - Ρώσικο θαύμα;

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76088 από Vasilis Giannopoulos
Αγαπητά μέλη καλησπέρα,
είμαι νέο μέλος και θα ήθελα να θίξω ένα θέμα που σηζητιέται πολύ... την εξωτερική θερμομόνωση.
πρόσφατα άκουσα και έψαξα και έμαθα για ένα υλικό που χρησιμοποιούν οι ρώσοι και υποτίθεται ότι κάνει θαύματα. Είναι ένα είδος βαφής η οποία σε πάχος 1mm αντιστοιχεί σε θερμοπρόσωψη πετροβάμβακα 5cm! Λένε ότι είναι υλικό που το χρησιμοποιούν στην αεροδιαστημική και τώρα πλεόν και σε κτίρια (θερμική αγωγιμότητα = 0,0012 W/mC. Εάν δείτε videakia θα καταλάβετε ότι είναι εντυπωσιακό. από κόστος μάλλον είναι τα μισά λεφτά από ότι ένα καλό σύστημα θερμοπρόσοψης. έχει κανείς ακουστά για αυτό;

www.korundNano.com

ανάλογο προϊόν είναι και το Astratek.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76091 από Grecu_
Δεν ξέρω γιατί (λέμε τώρα), αλλά σαν να μου θυμίζει αυτό...

www.genpets.com/

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76108 από dimlyk

Vasilis Giannopoulos έγραψε: Αγαπητά μέλη καλησπέρα,
είμαι νέο μέλος και θα ήθελα να θίξω ένα θέμα που σηζητιέται πολύ... την εξωτερική θερμομόνωση.
πρόσφατα άκουσα και έψαξα και έμαθα για ένα υλικό που χρησιμοποιούν οι ρώσοι και υποτίθεται ότι κάνει θαύματα. Είναι ένα είδος βαφής η οποία σε πάχος 1mm αντιστοιχεί σε θερμοπρόσωψη πετροβάμβακα 5cm! Λένε ότι είναι υλικό που το χρησιμοποιούν στην αεροδιαστημική και τώρα πλεόν και σε κτίρια (θερμική αγωγιμότητα = 0,0012 W/mC. Εάν δείτε videakia θα καταλάβετε ότι είναι εντυπωσιακό. από κόστος μάλλον είναι τα μισά λεφτά από ότι ένα καλό σύστημα θερμοπρόσοψης. έχει κανείς ακουστά για αυτό;

www.korundNano.com

ανάλογο προϊόν είναι και το Astratek.


πιθανοτατα καπποιο προιον νανοτεχνολογιας ,,,υπαρχουν αλλωστε αρκετα ...το μικρο ομως κοστος ομολογω οτι με προβληματιζει ...οπως αλλωστε και τα θαυματα :)
αν ειναι καινουριο ...φανταζομαι συντομα θα μας απασχολισει,,,αν ομως ειναι παλιο .... απλα μενουν τα ερωτηματικα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76128 από parth
προϊον νανοτεχνολογίας, το δικό σου ρωσικό, εγω εχει τυχει και εχω 2 πριοντα της αμερικάνικης ΝΑΣΑ...
Στην προωθηση των προιοντων αυτων 99/100 ειναι υπερβολές.
Δεν μας ενδιαφέρει στην πραξη η θερμική αγωγιμότητα αλλά η θερμική αντίσταση, που εξαρτάται φυσικά και από το πάχος του μονωτικού
Λοιπον πετροβάμβακας πάχους 5εκ, με λ=0,040 εχει θερμική αντίσταση 1,25m2K/W
Η διαστημική βαφή που αναφέρεσαι έχει πάχος 0.001m, λ=0,012 οπότε θερμική αντίσταση 0,083m2K/W
(η μεγαλύτερη τιμή είναι καλύτερη)
Για σύγκριση ούτε λόγος. Διαφορετικά θα είχε καταργηθεί η μόνωση και θα βαφαμε απλώς τα σπίτια....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76153 από Grecu_

parth έγραψε: Διαφορετικά θα είχε καταργηθεί η μόνωση και θα βαφαμε απλώς τα σπίτια....


Kι εγω αυτο σκεφτομουν... Πως και δεν τρεχουν ακομα πανικοβλητες οι knauf, saint gobain, dow και παει λεγοντας...

Τo iso τους ειναι απο το 2010, δεν ειναι ακριβως breaking news και στο contact λεει Moscow, Russsian Federation (οπως μπαινεις δεξια)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76156 από Vasilis Giannopoulos
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Πράγματι, υπάρχουν και κάποια ανάλογα νανο-προϊόντα που έχουν την σφραγίδα της NASA. Όσον αφορά parth τους υπολογισμούς σου έχω μόνο να σημειώσω το εξής: οι ρώσοι λένε ότι η βαφή τους έχει λ=0,0012 W/mC (Celsius, όχι Kelvin). αυτό με έχει μπερδέψει. αν υποθέσουμε ότι είναι το ίδιο και αν λάβουμε υπόψη ότι για την Ελλάδα προτείνουν πάχος 1,5mm τότε λ=0,0012/0,0012=1,25. Το ίδιο δηλαδή με τον πετροβάμβακα. Κάνω λάθος;
Όπως και να έχει η προσέγγισή σου είναι πόλυτα λογική.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.062 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ