Γιατί οι σωλήνες σπιράλ είναι επικίνδυνοι;

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72584 από GeoTa

enigman έγραψε: θελω να ρωτησω γιατι οι σωληνες σπιραλ για καπνοδοχο θεωρουνται επικυνδυνες? Τι ενναλακτικο υπαρχει οταν πρεπει να περασει τετοια καπνοδοχος μεσα απο υπαρχουσα με ελενιτ που εχει μια κλιση 10-15 μοιρες στην μεση?


Δες εδώ γιατί..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72591 από enigman

mastoras έγραψε: Σε τόσο μεγάλη ανάγκη, μια ίσως καλύτερη λύση είναι το μεταλλικό σπιράλ.

Αλλά το τεμάχιο να είναι όσο δυνατόν μικρότερο.


Ναι σκεφτομαι να βαλω το ανοξειδωτο σπιραλ οχι του αλουμινιου. και δηλαδη ειναι πιστευεις ενταξει αν βαλω απο πανω μεχρι την κουρβα ισιο σωληνα και μετα την κουρβα στο τελευταιο κομματι βαλω σπιραλ μεχρι την σομπα, και το καθαριζω καθε σεζον?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72602 από mastoras

enigman έγραψε:

mastoras έγραψε: Σε τόσο μεγάλη ανάγκη, μια ίσως καλύτερη λύση είναι το μεταλλικό σπιράλ.

Αλλά το τεμάχιο να είναι όσο δυνατόν μικρότερο.


Ναι σκεφτομαι να βαλω το ανοξειδωτο σπιραλ οχι του αλουμινιου. και δηλαδη ειναι πιστευεις ενταξει αν βαλω απο πανω μεχρι την κουρβα ισιο σωληνα και μετα την κουρβα στο τελευταιο κομματι βαλω σπιραλ μεχρι την σομπα, και το καθαριζω καθε σεζον?


Αν μιλάμε για ξυλόσομπα η ξυλολέβητα, και εάν καις υγρά ξύλα, καθάρισμα κάθε 10-15ημέρες.....το σπιράλ εννοώ.

Ακούγεται φρικτό, αλλά φτιάξτο με τέτοιον τρόπο για να το βάζεις βγάζεις εύκολα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72624 από enigman
ειλικρινα σπαω το κεφαλι μου πως μπορω να το κανω, μια και η πειρα δεν με βοηθαει. Το διαμερισμαειναι μεζονετα 4 ,5 οροφος και το μονο που με αφηνουν να κανω ειναι να χρησιμοποιησω την υπαρχουσα καμιναδα για να περασω την νεα ανοξειδωτη. Οπως αναφερα η παλια ειναι απο ελενιτ που απο το τζακι μεχρι το ταβανι του 4 οροφου ερχεται με μια κλιση 10 -15 μοιρες απο την κατακορυφο , μετα με το που φτανει στο ταβανι του οροφου παει ισια ολο το 5 οποφο μεχρι την εξοδο στη ταρατσα. Τι θα μπορουσα να κανω για να αποφοιγω την σπιραλ την κατααραμενη και να βαλω μονο ισια σωληνα. Οποιος μου πει θα ειναι ο ηρωας μου!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72627 από mastoras
Ξυλόσομπα θα βάλεις ?

Και εάν ναι...τι διάμετρο είναι η εξαγωγή, και τι διάμετρο η αμιαντοσωλήνα ?
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72653 από enigman
ειναι ενα foyer invicta 14kw με εξοδο καμιναδας 180 Φ και ο σωληνας ελενιτ ειναι οριακα 190 περιπου τετραγωνος, δεν θα εχω πολλη περιθωριο για μανουβρες ακομα και αν βαλω ισιο σωληνα 160 Φ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.064 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ