Επιλογή κατοικίας και θέρμανση

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69052 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Επιλογή κατοικίας και θέρμανση

dimlyk έγραψε: αν μιλμε για πολυκατοικια φροντισε παντως απο την αρχη να μαθεις αν λειτουργει η θερμανση :)


κι επεισεις τι προβλεπει ο κανονισμός αν ανεξαρτητοποιηθεις μηπως τυχον και παλι πληρωνεις κατι..

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69073 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Επιλογή κατοικίας και θέρμανση
Το γνωρίζω ότι η κεντρική θέρμανση θα πρέπει να είναι η τελευταία (και χειρότερη) επιλογή. Σε κάποιες οικοδομές δεν υπάρχει καν κανονισμός... :ohmy:
Μετά από χρόνια με αυτόνομη θέρμανση, ότι κι αν επιλέξει κάποιος η βασική αρχή είναι: "μοναχός σου χόρευε...".
Μια ακόμη απορία για τις σόμπες ξύλου: οι καμινάδες έχουν μικρότερη διάμετρο σε σχέση με τα τζάκια. Μπορεί μια τέτοια καμινάδα να περάσει από υπάρχουσα μεγαλύτερη; Ποια τα προβλήματα που ίσως δημιουργηθούν;
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by tas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71427 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Επιλογή κατοικίας και θέρμανση
Συνεχίζω τον... μονόλογο μου. Και χαίρομαι για όλους όσοι έχετε βολευτεί, ζεσταίνεστε οικονομικά και μακάρι - μ' αυτά που βλέπω και ακούω - να μη χρειαστεί να αλλάξετε κατοικία.
Η πρώτη εβδομάδα - διερευνητικής - αναζήτησης κύλησε με αρκετό γέλιο. Μόνο και μόνο γιατί έχω αρκετό καιρό μπροστά μου, μέχρι το Πάσχα που πρέπει να μετακομίσω.
Τι άκουσα αυτές τις μέρες στα σπίτια που είδα:
- Τους ιδιοκτήτες να μπαίνουν στη διαδικασία να συζητήσουν μείωση των απαιτήσεων τους κατά 20-30 ευρώ. Δεν το συνεχίζω γιατί είναι άσχετο με τη θέρμανση, αλλά απορώ τι μπορεί να περιμένει κάποιος όταν έχει δημοσιευμένη αγγελία από το καλοκαίρι και βλέπει το ακίνητο του να κάθεται για 5-6 μήνες.
- Κάποιους ιδιοκτήτες να διαφημίζουν ότι το σπίτι που προσφέρουν προς ενοικίαση, έχει αυτόνομη θέρμανση και δεν μπλέκεις με άλλους. Το ότι η αυτόνομη θέρμανση είναι πετρελαίου, είναι ψιλά γράμματα.
- Ιδιοκτήτες που μπορούν να εκμεταλλευτούν το γεγονός ότι περνάει το φυσικό αέριο από μπροστά τους, σε αντίθεση με το 90% της ίδιας περιοχής που τη βγάζει με πετρέλαιο, αλλά δεν το κάνουν. Κι εντάξει, κάποιος μπορεί να μην έχει τα χρήματα να πληρώσει τη σύνδεση, αλλά δε δέχεται ούτε κουβέντα για να βρεις από κοινού λύση. Το ότι σε άλλη τιμή θα νοικιάσει το σπίτι αν έχει αέριο παρά πετρέλαιο, δεν του περνάει από το μυαλό.
- Ιδιοκτήτες που δεν γνωρίζουν απλά πράγματα: π.χ. αν η καμινάδα του τζακιού τους είναι μονωμένη.

Οτι θα είχα προβλήματα στην εύρεση σπιτιού το γνώριζα και ήμουν προετοιμασμένος. Γιατί είχα συνηθίσει να ζεσταίνομαι με 7-8 κατοστάρικα. Η αναζήτηση συνεχίζεται χωρίς άγχος, προς το παρόν...

Δυο ερωτήσεις, αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει:

- Σε σπίτι που μου άρεσε, υπάρχει τζαμαρία που καλύπτει όλη την πρόσοψη του σαλονιού. Υπάρχει τρόπος να περάσει μπουρί σόμπας ξύλου;
- Ανοικτό τζάκι με μαντέμι, θα πρέπει να είναι τετραγωνισμένο για να μπορεί να μπει κασέτα; Ρωτάω γιατί είδα κάποια που προς τα πίσω χάνουν ύψος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71470 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Επιλογή κατοικίας και θέρμανση
για την τζαμαρια ξεχνα το ...δυσκολα να στο επιτρεψουν και μπορει αν σου ζητανε να την αποκαταστησεις μετα ...αν ειναι διπλο τζαμι ειδικα με τιποτα

αν ειναι ηδη με μαντεμι το τζακι νομιζω οτι δεν... εκτος κι αν ξηλωνεται το μαντεμι

μην υπολογιζεις παντως σ συμφωνιες με τον ιδιοκτητη για εργασιες ..κανεις δεν θελει να κανει επενδυσεις σε σπιτια τετοια εποχη


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71472 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

dimlyk έγραψε: για την τζαμαρια ξεχνα το ...δυσκολα να στο επιτρεψουν και μπορει αν σου ζητανε να την αποκαταστησεις μετα ...αν ειναι διπλο τζαμι ειδικα με τιποτα

αν ειναι ηδη με μαντεμι το τζακι νομιζω οτι δεν... εκτος κι αν ξηλωνεται το μαντεμι

μην υπολογιζεις παντως σ συμφωνιες με τον ιδιοκτητη για εργασιες ..κανεις δεν θελει να κανει επενδυσεις σε σπιτια τετοια εποχη


εγώ αν :ohmy: ήμουν ιδιοκτήτης θα άφηνα εγασίες, αρκεί να μου αφήναν και τη σόμπα - τζάκι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71490 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Επιλογή κατοικίας και θέρμανση
Σε μενα απο προχθες τελειωσε το πετρελαιο κ δεν θα ξαναβαλουμε.
Χρωστανε κοινοχρηστα κ φραγκα δεν υπαρχουν γιατι το αποθεματικο τελειωσε.
Με την ιδιοκτητρια "σκοτωθηκαμε" (ολη η οικοδομη ειναι δικη της.4 διαμερισματα) γιατι της ειπα οτι αφου υπαρχουν κακοπληρωτες ειναι υποχρεωμενη βαση νομου να πληρωσει αυτη τα κοινοχρηστα.
Αυτη κανει την παπια.
Οποτε μολις ανοιξει ο καιρος ψαχνομαι κι εγω κ αυτη θα παραλαβει σπιτι μπουρδελο. :evil:
Αν δεν αξιοποιησω την σοφιτα στο πατρικο μου(μεχρι να δω τι θα κανω με το οικοπεδο κ την ετοιμη αδεια που περιμενουν :( )το επομενο θα ειναι ΜΟΝΟ με ατομικο λεβητακι φ.αεριου.
Καμμια σχεση δε θελω με τους αλλους.
Ουτε προκειται βεβαια να "παζαρευω" τυχον μετατροπες που θελω να κανω με τον καινουργιο ιδιοκτητη.
Μυαλο στον καθε καθυστερημενο δε θα καθισω να βαλω.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by stergiosbik.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ