Συγκριτικό θερμοστατών χώρου

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132113 από panoss
Απαντήθηκε από panoss στο θέμα Συγκριτικό θερμοστατών χώρου
O λεβητας caria40 που εχω, ειναι σε αναμονη με νερα στους 75. Αλλος τροπος ειναι να μεταφερω τον πινακα του λεβητα στο σπιτι. Το δοκημασα προχειρα αλλα βλεπω οτι δουλευει on of σαν πετρελαιου. Ο πινακας εχει pid, του οριζεις ογκο θερμενωμενου χωρου σε σχεση με την υσχη του λεβητα, εβδομαδιαιο και ημερησιο προγραμα και αλλα! Καπια στιγμη θα το αφησω να δουλεψει ετσι για λιγο. αλλα αυτο το on of με χαλαει. Για την αντισταθμιση το παρακολουθω! Ωραια δουλεια! Τι ενωεις οτι πρεπει ν΄αλλαξω την λογικη λειτουργιας του λεβητα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132117 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Συγκριτικό θερμοστατών χώρου
Δεν τον ξέρω τον λέβητα σου αλλά από αυτό που έγραψες "O λεβητας caria40 που εχω, ειναι σε αναμονη με νερα στους 75" καταλαβαίνω πως και αν δεν ζητάει το σπίτι θέρμανση ο λέβητας φροντίζει να έχει πάντα τα νερά του στους 75 C°, αν είναι έτσι προσπέρνα αυτό για την λογική που είπα, και γιατί σε πειράζει το On-Off του λέβητα όταν έχεις PID.

ΥΓ Μήπως ο Πίνακας του λέβητα υποστηρίζει αντιστάθμιση ;

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384
Last edit: 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν by SakiSystem.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132120 από panoss
Απαντήθηκε από panoss στο θέμα Συγκριτικό θερμοστατών χώρου
Ναι κραταει παντα τα νερα 75c. Ο λεβητας ειναι αυτοκαθαριζωμενος, καθε φορα που περνει μπρος τραβαει εξω την σχαρα καυσης[συρωμενη] και καθαριζει τα τουμπα μετακηνωντας τους επιβραδυντες[ελατηρια]πανω κατω! Με pid το κανει καθε 20 λεπτα περιπου. Το να περνει τοσο συχνα δε μου φαινεται και τοσο καλο! Με 800-1000 λιτρα αδρανιας και pid θα ηταν καλα. Ο πινακας του λεβητα δεν βλεπω να υποστηριζει αντισταθμιση εχει πολες ενδηξεις που δεν λειτουργουν [δεν υπαρχουν οι αναλογοι σενσορες]

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132122 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Συγκριτικό θερμοστατών χώρου
Σε τέτοιου τύπου καυστήρα απλά σου αναφέρω τι θα έκανα, πρώτον θα εκμεταλευόμουν όσες περισσότερες δυνατότητες του πίνακα(δεν ξέρω τι έχει ο συγκεκριμένος) θα έβαζα 300 λίτρα δοχείο μόνο και μόνο για να μην χρειάζεται κάποιες φορές να δουλεύει στο φουλ, αντιστάθμιση που να ρυθμίζει τα νερά του αδράνειας και οπωσδήποτε έναν "έξυπνο θερμοστάτη" σε PID. Πιστεύω με αυτόν τον τρόπο θα είχα την μεγαλύτερη δυνατή οικονομία και την καλλίτερη αίσθηση άνεσης στον χώρο.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132125 από panoss
Απαντήθηκε από panoss στο θέμα Συγκριτικό θερμοστατών χώρου
Συμφωνω! Τον θερμοστατη τον εχω [REV24] Τον πινακα ειμαι στο ψαξημο. Τα υπολοιπα ειναι θεμα χρηματων! Καπια στιγμη θα γηνουν :) Καλη δυναμη στο ψαξημο για την αντισταθμιση!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132131 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Συγκριτικό θερμοστατών χώρου

panoss έγραψε: Συμφωνω! Τον θερμοστατη τον εχω [REV24] Τον πινακα ειμαι στο ψαξημο. Τα υπολοιπα ειναι θεμα χρηματων! Καπια στιγμη θα γηνουν :) Καλη δυναμη στο ψαξημο για την αντισταθμιση!


Την περιμένω και θα τα ξαναπούμε και εκεί αναλυτικά

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.063 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ