Συγκριτικό θερμοστατών χώρου

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #68855 από SakiSystem
Η αναζήτηση ενός ¨έξυπνου ψηφιακού¨ θερμοστάτη ξεκίνησε όταν τα αποτελέσματα που πήρα σε δύο μέρες από έναν απλό ψηφιακό θερμοστάτη, συγκριτικά με έναν αναλογικό, δεν ήταν ακριβώς αυτά που περίμενα.
Το διαφορικό των αναλογικών θερμοστατών παρόλο που γράφουν πως είναι 1C° είναι ακόμη και πάνω από 2C° , ίσως να οφείλεται και στο ότι έχουν πολύ αργή απόκριση σε γρήγορες μεταβολές της θερμοκρασίας, βέβαια δεν έχω εικόνα από πολλούς παρά μόνον από έξη εκ των οποίων καθένας διαφορετική μάρκα με ίδιο διαφορικό 1C° Τρεις οι παλιοί μου και τρεις οι καινούργιοι σε τρία διαφορετικά διαμερίσματα. Και στους τρεις χώρους όταν οι θερμοστάτες ήταν στους 21C° υπήρχε το αίσθημα του κρύου μεταξύ δύο περιόδων ¨ON¨ του θερμοστάτη, για να αποφύγουμε αυτό το αίσθημα κρύου ήμασταν αναγκασμένοι να έχουμε τον θερμοστάτη στους 22C°-23C°. Δέστε τις μετρήσεις με ανεξάρτητο ψηφιακό θερμόμετρο δίπλα στον θερμοστάτη και τις αντιδράσεις του.

Θέση θερμοστάτη 21C°
Ώρα Θερμοκρ.Κατάσταση
17:22 19,5C° ΠΉΓΕ ON
17:36 23,1 C° ΠΉΓΕ OFF
17:41 23,7 C° ΕΙΝΑΙ OFF
17:46 24,2 C° ΕΙΝΑΙ OFF
17:51 23,8 C° ΕΙΝΑΙ OFF
17:56 23,0 C° ΕΙΝΑΙ OFF
18:01 22,3 C° ΕΙΝΑΙ OFF
18:06 21,4 C° ΕΙΝΑΙ OFF
18:11 20,6 C° ΕΙΝΑΙ OFF
18:16 20,0 C° ΕΙΝΑΙ OFF
18:17 20,0 C° ΠΗΓΕ ON
18:30 23,2 C° ΠΗΓΕ OFF

Θέση θερμοστάτη 22C°
Ώρα Θερμοκρ.Κατάσταση
21:12 21,0 C° ΠΗΓΕ ON
21:28 24,1 C° ΠΗΓΕ OFF
21:33 24,7 C° ΕΙΝΑΙ OFF
21:38 24,9 C° ΕΙΝΑΙ OFF
21:43 23,7 C° ΕΙΝΑΙ OFF
21:48 22,8 C° ΕΙΝΑΙ OFF
22:03 22,0 C° ΕΙΝΑΙ OFF
22:08 21,3 C° ΕΙΝΑΙ OFF
22:12 20,5 C° ΠΗΓΕ ON
22:28 23,8 C° ΠΗΓΕ OFF

Μην δίνετε μεγάλη σημασία στους χρόνους των μετρήσεων, είναι δύο μετρήσεις από τις πολλές που έχω κάνει με διαφορετικές θερμοκρασίες νερών και θερμοκρασία εξωτερικού χώρου, οι οποίες έχουν το ίδιο αποτέλεσμα μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας μεταξύ μέγιστης και ελάχιστης και ζητούμενης σε κάθε κύκλο ON-OFF του θερμοστάτη.

1) Θερμοστάτης στους 21C° έχουμε ελάχιστη 19,5C° και μέγιστη 24,2C° διαφορά 4,7C° και μεγάλη απόκλιση από την ζητούμενη
2) Θερμοστάτης στους 22C° έχουμε ελάχιστη 20,5C° και μέγιστη 24,9C° διαφορά 4,4C° και μεγάλη απόκλιση από την ζητούμενη

Στην δεύτερη περίπτωση η ελάχιστη είναι υποφερτή πάλι όμως έχουμε ελαφρώς την αίσθηση του κρύου για λίγο χρονικό διάστημα μέχρι να γίνει πάλι “ON”, έτσι αναγκαστικά έχουμε πολλές φορές τον θερμοστάτη στους 22,5C° για να μην έχουμε γκρίνια.
Ο πρώτος ψηφιακός θερμοστάτης ο RDH10 της αυτής που παραπέμπει σε απάτες και λαμόγια αλλά αξιόπιστης πιστεύω στα τεχνολογικά της. Πράγματι η συμπεριφορά του καλύτερη από τον αναλογικό. Τα αποτελέσματα των μετρήσεων στον ίδιο χώρο είναι(μέση τιμή από αλλεπάλληλες μετρήσεις) :
Ψηφιακός θερμοστάτης στους 21C°
“ON” στους 20C° σύμφωνα με το δικό του θερμόμετρο, το ανεξάρτητο 20,2C°
“OFF” στους 21,5C° σύμφωνα με το δικό του θερμόμετρο, το ανεξάρτητο 22,1C°
Το εγχειρίδιο αναφέρει διαφορικό 1C° δηλαδή 0,5C° πάνω από την επιθυμητή θα κάνει “OFF και 0,5C° κάτω από την επιθυμητή θα κάνει “ON” όπως βλέπετε όμως κάνει “ON” 1C° κάτω από την επιθυμητή σύμφωνα με το δικό του θερμόμετρο.

Ελάχιστη θερμοκρασία με ανεξάρτητο θερμόμετρο δίπλα στον θερμοστάτη 20,2C και μέγιστη 23,6C° διαφορά 3,4C°. Μικρότερη διαφορά αλλά πάλι το αίσθημα του κρύου το έχουμε στην ελάχιστη θερμοκρασία το οποίο γίνεται πιο ανεκτό έχοντας τον θερμοστάτη στους 21,5C°-22C°.
Τι γίνεται λοιπόν ενώ ζητάμε 21C° φτάνουμε μέχρι και 24C° και ακόμη παραπάνω για να αποφύγουμε το αίσθημα κρύου. Καλό το 24C° αλλά με εξωτερικές θερμοκρασίες κάτω από 7C°-8C° η κατανάλωση πάει στα ύψη.
Έφερα στην μνήμη μου παλαιότερες έρευνες για ψηφιακούς θερμοστάτες και βρήκα τον REV13 της αυτής ίδιας εταιρείας όπου το εγχειρίδιο αναφέρει μεταξύ άλλων λειτουργιών και αυτές
1) Έλεγχος PID με αυτοεκπαίδευση
2) Έλεγχος 2 θέσεων (διαφορικό ρυθμιζόμενο έως 0,1C°)
και παρόλο που περίμενα από συμφουρμήτες μια εκτενέστερη περιγραφή για τον συγκεκριμένο δεν με πρόλαβαν, τον προμηθεύτηκα, όχι τον ίδιο μα τον REV17 στην ίδια τιμή με τον REV13 λόγω εξαντλήσεως. Οι λειτουργίες που με ενδιαφέρουν είναι ίδιες και επιπλέον έχει εβδομαδιαίο προγραμματισμό.
Την πρώτη μέρα κατά την διάρκεια της ημέρας δούλεψε στην θέση “Έλεγχος 2 θέσεων” με διαφορικό 0,1C° το οποίο στην πράξη δεν το είδα
Θερμοστάτης 21,6C°
“ON” στους 21,2C° σύμφωνα με το δικό του θερμόμετρο, το ανεξάρτητο 21,1C°
“ON” στους 21,4C° σύμφωνα με το δικό του θερμόμετρο, το ανεξάρτητο 21,2C°
“OFF” στους 21,6C° σύμφωνα με το δικό του θερμόμετρο, το ανεξάρτητο 21,9C°
πιο μικρές αποκλείσεις από την ζητούμενη και ποτέ χαμηλότερη από 21,1C° προς τα επάνω όμως πάλι φτάνει μέχρι 23C°, την ίδια μέρα κατά την διάρκεια της νύχτας δούλεψε στην θέση “ Έλεγχος PID με αυτοεκπαίδευση ” Θερμοστάτης στους 19,6C°
και εγώ πήγα για ύπνο. Το πρωί Θερμοστάτης στους 21,6C° και αφού σταθεροποιήθηκε η επιθυμητή θερμοκρασία στον χώρο έγινε παρακολούθηση των κύκλων “ON” & “OFF” και της σταθερότητας της θερμοκρασίας στον χώρο.
Στα “ON” & “OFF” δεν υπήρχε απόλυτη σταθερότητα σε σχέση με την θερμοκρασία. Ο αλγόριθμος πιθανόν χρησιμοποιεί και τους χρόνους αδράνειας ρυθμούς θέρμανσης και αποθέρμανσης του χώρου και αποφασίζει ανάλογα, αυτό που μπορώ να πω με σιγουριά είναι πως δεν ακολουθεί ένα σταθερό μοντέλο αλλά προσαρμόζεται αμέσως μόλις αλλάξουν οι συνθήκες με μικρές αποκλείσεις από την ζητούμενη θερμοκρασία, ο θερμοστάτης στην περίπτωσή μου ελέγχει κυκλοφορητή που αντλεί από δοχείο αδράνειας με πάντα ζεστά νερά “ετοιμοπαράδοτα” σε κάθε ζήτηση.
Η θερμοκρασία στον χώρο είναι απόλυτα σταθερή, με τον θερμοστάτη στους 21,6C° οι ενδείξεις στο δικό του θερμόμετρο ελάχιστη 21,4C° σπάνια 21,2C° και μέγιστη 21,8C° σπάνια 22C° στο ανεξάρτητο θερμόμετρο αντίστοιχα ελάχιστη 21,4C° σπάνια 21,1C°και μέγιστη 21,9C° σπάνια 22.2C°.
Σε άλλες δύο παρόμοιες λειτουργίες που έχει δεν το δοκίμασα μιας και το επιθυμητό επετεύχθη. Προς το παρών γλιτώσαμε την γκρίνια τις επόμενες μέρες θα δούμε αν έχουμε και οικονομία στο καύσιμο.

Ελπίζω τα τόσα πολλά γράμματα που πληκτρολόγησα να βοηθήσουν για όποιον ενδιαφέρεται για τέτοιους θερμοστάτες χώρου.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by SakiSystem.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jnet, lefteris, STAF, Sp4wN

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #68932 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Συγκριτικό θερμοστατών χώρου
Εχω και εγώ βάλει 2 Rev 17 και 1 rev 24.Ειμαι απόλυτα ικανοποιημένος
Τους δουλεύω στο PID self learn και δεν εχω ποτέ αποκληση απο την επιθυμητή θερμοκρασία πάνω απο 0,8 βαθμούς συνήθως ειναι στο 0,4.
Και οι τρεις δείχνουν 1 βαθμό λιγότερο απο ανεξάρτητο ψηφιακό θερμόμετρο, μάλλον το ψηφιακό ειναι λάθος.
Πάντως αν θέλει κάποιος και έχει αξιόπιστο ψηφιακό θερμόμετρο
μπορεί να τους καλιμπραρει.
Για οικονομία δεν το εχω μετρήσει αλλα το γεγονός της σταθερής θερμοκρασίας ειναι σίγουρο σημαντικό και ευχάριστο και προφανώς θα κάνει και μικρή οικονομία. ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #68950 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Συγκριτικό θερμοστατών χώρου
πολυ ομορφη και διαφωτιστικη η παρουσιαση σακη
ελπιζω μονο να μην δινεις εντολη στον καυστηρα με τοσο χαμηλο διαφορικο :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #68957 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Συγκριτικό θερμοστατών χώρου
Πολύ κατατοπιστικό το Θέμα Σάκη και πάρα πολύ ενδιαφέρον .Ευχαριστούμε .Έχω παραγγείλει τον Rev 13 της γνωστής εταιρείας των αμαρτιών και γώ .Θα ξεκινήσω μετρήσεις με το που θα τον πάρω στα χέρια μου και θα δώ και τη συμπεριφορά του λέβητα ως προς αυτά που ζητά ο θερμοστάτης !!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #73575 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Συγκριτικό θερμοστατών χώρου
Μπήκε και ο δεύτερος Rev17 στο άλλο διαμέρισμα.
Σίγουρα λοιπόν υπάρχει και μείωση στην κατανάλωση οι πρώτες μετρήσεις δείχνουν μείωση 15% ίσως και παραπάνω.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #127223 από panagos7
Απαντήθηκε από panagos7 στο θέμα Re:Συγκριτικό θερμοστατών χώρου
Έχω φαει Σκάλωμα εδώ και 1 βδομάδα με αυτό το πρόβλημα ώσπου βρήκα αυτό το ποστ και είμαι έτοιμος να παραγγειλω τον Rev 17!Για του λογου το αληθές έχω τον RDH10 και έχει αποκληση 1βαθμο,αλλά το πρόβλημα είναι οτι νιώθεις κρύο τον αέρα και αναγκάζομαι να τον πειραζω!Και παλι μπράβο για αυτό το κατατοπιστικοτατο ποστ!

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ