Θέρμανση στις εποχές των "Ισχνών Αγελάδων"

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65958 από Fokion
ενδιαφερουσα οπτικη... δε το ειχα σκεφτει ετσι!!!!!!

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65962 από stergiosbik

vag1234 έγραψε: Η θερμομόνωση είναι το άλφα και το ωμέγα της οικονομικής θέρμανσης και ψύξης μιας κατοικίας..

Ειδικά μετά την εφαρμογή του ΚΕΝΑΚ στα νέα κτίρια επειδή εκπονώ Μελέτες Ενεργειακής Απόδοσης κτιρίων να ακούγατε τι τραβάω με πελάτες που προσπαθώ να τους εξηγήσω ότι η εφαρμογή της μελέτης θερμομόνωσης που έχω εκπονήσει θα τους εξοικονομήσει πολλά χρήματα τα επόμενα χρόνια..

Συνήθεις ερωτήσεις ή λανθασμένες αντιλήψεις:

Γιατί να πληρώσω 5 πόντους μονωτικό και όχι 3 που έβαζαν όλοι τα προηγούμενα χρόνια και να πληρώσω 500 € παραπάνω??

Ο χτίστης μου είπε ότι δεν χρειάζεται τόση μόνωση...

Ο μάστορας μου είπε ότι αυτά είναι για να τα παίρνουν οι μηχανικοί..

Έλα μωρέ τι πειράζει αν αντί του μαύρου βάλουμε το άσπρο μονωτικό που είναι 60% πιο φθηνό..

Τι να την κάνω την μόνωση?? Εγώ θα καίω το τζάκι και τα κλιματιστικά...

Δεν θέλω να πληρώσω μόνωση... Θέλω να βάλω ακριβό πλακάκι..

Αντέ εσύ να τους εξηγήσεις μετά τι??


Ωπ μηχανολογε εδω εισαι νομιζω λιγο φαουλ!
Εσυ μπορει να εισαι η εξαιρεση στον κανονα αλλα η πλειοψηφια των μηχανικων ηταν αυτη που κοιτουσε να βγαλει οσο πιο πολλα μπορουσε μειωνοντας την ποιοτητα των υλικων κ πολλες φορες αφαιρωντας τα κ τελειως! ;)
Φυσικα ομως μας ετρωγε κι εμας ο κωλος για να βαλουμε ακριβο πλακακι γιατι "φαινεται" ενω η μονωση η η ποιοτητα του σκυροδεματος κ του χαλυβα οχι!

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65966 από Fokion
Στεργιε "διαφωνω" στο κοματι της δικης μας ευθυνης.
δεν εβαλα "ακριβο πλακακι"....

Αλλα δε περιμενα να αντιμετοπίσω και μονοτουβλο για εξωτερικό τοιχο....
Αυτα ειναι τα εγγληματα ( χωρις εισαγωγικά ) των μηχανικων - κατασκευαστων - αρπακολλατζηδων..
Βορινός τοιχος με 2 ποντους DOW
Τοιχος τοσο στραβός που αφαιρεσαν την μονωση για να περπατησει η συρωμενη μπαλκονοπορτα...
Πλακακια εσωτερικου χωρου σε βεραντα με συνεπεια στο 3ο καλοκαιρι να αρχισουν να σπανε - ξεφλουδιζουν...
με συνεπεια να περναει απο κατω η υγρασία...
εξωτερικο τοιχειο υπογειου ΧΩΡΙΣ αυγουλιερα και ασφαλτοπανο πως το λενε, αλλα με απλή επαλυψη πισσας...

Τοτε δεν ηξερα.... γιατι θα επρεπε σε τελική αναλυση....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65971 από vag1234

stergiosbik έγραψε:

vag1234 έγραψε: Η θερμομόνωση είναι το άλφα και το ωμέγα της οικονομικής θέρμανσης και ψύξης μιας κατοικίας..

Ειδικά μετά την εφαρμογή του ΚΕΝΑΚ στα νέα κτίρια επειδή εκπονώ Μελέτες Ενεργειακής Απόδοσης κτιρίων να ακούγατε τι τραβάω με πελάτες που προσπαθώ να τους εξηγήσω ότι η εφαρμογή της μελέτης θερμομόνωσης που έχω εκπονήσει θα τους εξοικονομήσει πολλά χρήματα τα επόμενα χρόνια..

Συνήθεις ερωτήσεις ή λανθασμένες αντιλήψεις:

Γιατί να πληρώσω 5 πόντους μονωτικό και όχι 3 που έβαζαν όλοι τα προηγούμενα χρόνια και να πληρώσω 500 € παραπάνω??

Ο χτίστης μου είπε ότι δεν χρειάζεται τόση μόνωση...

Ο μάστορας μου είπε ότι αυτά είναι για να τα παίρνουν οι μηχανικοί..

Έλα μωρέ τι πειράζει αν αντί του μαύρου βάλουμε το άσπρο μονωτικό που είναι 60% πιο φθηνό..

Τι να την κάνω την μόνωση?? Εγώ θα καίω το τζάκι και τα κλιματιστικά...

Δεν θέλω να πληρώσω μόνωση... Θέλω να βάλω ακριβό πλακάκι..

Αντέ εσύ να τους εξηγήσεις μετά τι??


Ωπ μηχανολογε εδω εισαι νομιζω λιγο φαουλ!
Εσυ μπορει να εισαι η εξαιρεση στον κανονα αλλα η πλειοψηφια των μηχανικων ηταν αυτη που κοιτουσε να βγαλει οσο πιο πολλα μπορουσε μειωνοντας την ποιοτητα των υλικων κ πολλες φορες αφαιρωντας τα κ τελειως! ;)
Φυσικα ομως μας ετρωγε κι εμας ο κωλος για να βαλουμε ακριβο πλακακι γιατι "φαινεται" ενω η μονωση η η ποιοτητα του σκυροδεματος κ του χαλυβα οχι!


Έθιξες μεγάλο θέμα που πονάει και θα πονάει για πολλά χρόνια ακόμα..

Οι Μηχανολόγοι παρεπιπτόντως δεν έχουν να κάνουν ούτε με τα σίδερα ούτε με τα μπετά..

Σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχουν καλοί και κακοί επαγγελματίες..

Στην προ κενακ εποχή μόνο μία ειδικότητα μηχανικών απασχολούνταν ως μελετητές ή ακόμα σαν κατασκευαστές, κατά 90% στην οικοδομή και αυτή δεν ήταν οι Μηχανολόγοι..

Στην προ κενακ εποχή για κτίρια, αν θυμάμαι καλά μέχρι 350 τ.μ , αυτή η μία ειδικότητα ήταν αρκετή για την έκδοση της οικοδομικής άδειας και την επίβλεψη της κατασκευής..

Ο καθένας που θέλει να κατασκευάσει ένα σπίτι ακόμα και σήμερα απευθύνεται πρώτα σε άλλη ειδικότητα διότι ο Μηχανολόγος δεν θα του φτιάξει ούτε τα αρχιτεκτονικά ούτε τα μπετά και τα σίδερα..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65975 από stergiosbik

Fokion έγραψε: Στεργιε "διαφωνω" στο κοματι της δικης μας ευθυνης.
δεν εβαλα "ακριβο πλακακι"....

Αλλα δε περιμενα να αντιμετοπίσω και μονοτουβλο για εξωτερικό τοιχο....
Αυτα ειναι τα εγγληματα ( χωρις εισαγωγικά ) των μηχανικων - κατασκευαστων - αρπακολλατζηδων..
Βορινός τοιχος με 2 ποντους DOW
Τοιχος τοσο στραβός που αφαιρεσαν την μονωση για να περπατησει η συρωμενη μπαλκονοπορτα...
Πλακακια εσωτερικου χωρου σε βεραντα με συνεπεια στο 3ο καλοκαιρι να αρχισουν να σπανε - ξεφλουδιζουν...
με συνεπεια να περναει απο κατω η υγρασία...
εξωτερικο τοιχειο υπογειου ΧΩΡΙΣ αυγουλιερα και ασφαλτοπανο πως το λενε, αλλα με απλή επαλυψη πισσας...

Τοτε δεν ηξερα.... γιατι θα επρεπε σε τελική αναλυση....


Εγω δεν ειπα οτι ολοι το καναμε αλλα να εισαι σιγουρος οτι οι περισσοτεροι(γυναικες θα ελεγα αλλα θα με πειτε φαλλοκρατη! :lol: ) το εκαναν!
Να ηξερες τι εχουν ακουσει τ αυτακια μου!

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65976 από dimlyk
Στεργιε
μην μπερδευεις μηχανικους με εργολαβους μεταπρατες και εμπορους
δυστυχως το επαγγελμα παραειναι μπερδεμενο
φωκιωνα
δυστυχως ολες οι μετατροπες στα διαμερισματα αφορουν αφορουν πλακακια ,εντοιχισμενα και μπανια
λιγο σπανιοτερα τα ηλεκτρικα καισχεδον ποτε τα οικοδομικα

μια σομπουλα η ενα λεβητα ψαχνουμε ν αγορασουμε και ρωταμε ολο τον κ0οσμο,,,και φυσικα καλα κανουμε
ολοκληρο σπιτι αγοραζουμε και δεν ρωταμε κανενα ...και το χειροτερο...μας τα δινουν και γραμμενα και δνε ριχνουμε δευετρη ματια


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ