Συγκρίσεις κόστους kWh

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61485 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Απαντήθηκε από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ στο θέμα Συγκρίσεις κόστους kWh

Gdevil έγραψε: Σελίδα 3 του παρόντος θέματος.

vag1234 έγραψε: Συγκριτικό τεστ: Πώς θα διαλέξω το είδος θέρμανσης που με συμφέρει

....
Πόσες kWh θα χρειαστώ για τη θέρμανσή μου το χειμώνα;

Οι θερμαντικές μας ανάγκες σε kWh είναι μια παράμετρος η οποία εξαρτάται από επί μέρους στοιχεία όπως για παράδειγμα σε ποια περιοχή της χώρας κατοικούμε ή το εάν το σπίτι μας είναι θερμομονωμένο ή όχι.
Σίγουρα, ένας ακριβής υπολογισμός απαιτεί ειδική μελέτη από Μηχανολόγο Μηχανικό.
Ωστόσο, μπορούμε για κάθε περίπτωση να δώσουμε μια τάξη μεγέθους η οποία μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως ένας πρώτος οδηγός για τους υπολογισμούς μας:

- Νότια Ελλάδα

Μονοκατοικία με μόνωση: 35 kWh/m2/έτος
Μονοκατοικία χωρίς μόνωση: 115 kWh/m2/έτος
Πολυκατοικία με μόνωση: 25 kWh/m2/έτος
Πολυκατοικία χωρίς μόνωση: 95 kWh/m2/έτος

- Κεντρική Ελλάδα

Μονοκατοικία με μόνωση: 55 kWh/m2/έτος
Μονοκατοικία χωρίς μόνωση: 185 kWh/m2/έτος
Πολυκατοικία με μόνωση: 45 kWh/m2/έτος
Πολυκατοικία χωρίς μόνωση: 145 kWh/m2/έτος

- Βόρεια Ελλάδα

Μονοκατοικία με μόνωση: 75 kWh/m2/έτος
Μονοκατοικία χωρίς μόνωση: 245 kWh/m2/έτος
Πολυκατοικία με μόνωση: 65 kWh/m2/έτος <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
Πολυκατοικία χωρίς μόνωση: 195 kWh/m2/έτος

......
πηγή: thermsansipress.gr


Για 100 τετραγωνικά μονωμένου διαμέρίσματος στη βόρεια Ελλάδα πχ δηλαδή σημαίνει 6500 κιλοβατώρες το έτος?
δηλαδή (αν τα κρύα είναι 5 μήνες δηλαδή 150 μέρες) αυτό σημαίνει 43 κιλοβατώρες την μέρα?
ΕΧΜμμμ κάτι δε με κάθετε καλά...
Εγώ (με πολύ μεγάλη πιθανότητα λάθους) κάπου στο τριπλάσιο το έχω. Κάπου στα 6 kw νομίζω χρειάζεται ένα διαμέρισμα 100 τετρ. μέτρων για να καλύψει τις απώλειές του. Δηλαδή 140 κιλοβατώρες την μέρα.
Κάποιος που να ξέρει ένα χοντρικό νούμερο καλό θα ήταν να μας το έλεγε.


αντλία θερμότητας για 200 μετρα στο ΚΑλοχώρι, αναφέρει 80KW τη μέρα.Σταθερή θερμοκρασία 20-21 24 ώρες. 100 μετρα με A/C μάλλον πολλά ακούγονται τα 130 που αναφέρεις.
Για 100τμ 1 18αρια και 2 12αρια ακούγονται ικανοποιητικά.
1500 KW to 18αρι 1100 τα 12αρια, 3700 την ωρα Χ24 περίπου στα 85KW/μέρα. κι αυτό αν καίνε συνέχεια 24 ώρες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61627 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Συγκρίσεις κόστους kWh

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε:

Gdevil έγραψε: Σελίδα 3 του παρόντος θέματος.

vag1234 έγραψε: Συγκριτικό τεστ: Πώς θα διαλέξω το είδος θέρμανσης που με συμφέρει

....
Πόσες kWh θα χρειαστώ για τη θέρμανσή μου το χειμώνα;

Οι θερμαντικές μας ανάγκες σε kWh είναι μια παράμετρος η οποία εξαρτάται από επί μέρους στοιχεία όπως για παράδειγμα σε ποια περιοχή της χώρας κατοικούμε ή το εάν το σπίτι μας είναι θερμομονωμένο ή όχι.
Σίγουρα, ένας ακριβής υπολογισμός απαιτεί ειδική μελέτη από Μηχανολόγο Μηχανικό.
Ωστόσο, μπορούμε για κάθε περίπτωση να δώσουμε μια τάξη μεγέθους η οποία μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως ένας πρώτος οδηγός για τους υπολογισμούς μας:

- Νότια Ελλάδα

Μονοκατοικία με μόνωση: 35 kWh/m2/έτος
Μονοκατοικία χωρίς μόνωση: 115 kWh/m2/έτος
Πολυκατοικία με μόνωση: 25 kWh/m2/έτος
Πολυκατοικία χωρίς μόνωση: 95 kWh/m2/έτος

- Κεντρική Ελλάδα

Μονοκατοικία με μόνωση: 55 kWh/m2/έτος
Μονοκατοικία χωρίς μόνωση: 185 kWh/m2/έτος
Πολυκατοικία με μόνωση: 45 kWh/m2/έτος
Πολυκατοικία χωρίς μόνωση: 145 kWh/m2/έτος

- Βόρεια Ελλάδα

Μονοκατοικία με μόνωση: 75 kWh/m2/έτος
Μονοκατοικία χωρίς μόνωση: 245 kWh/m2/έτος
Πολυκατοικία με μόνωση: 65 kWh/m2/έτος <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
Πολυκατοικία χωρίς μόνωση: 195 kWh/m2/έτος

......
πηγή: thermsansipress.gr


Για 100 τετραγωνικά μονωμένου διαμέρίσματος στη βόρεια Ελλάδα πχ δηλαδή σημαίνει 6500 κιλοβατώρες το έτος?
δηλαδή (αν τα κρύα είναι 5 μήνες δηλαδή 150 μέρες) αυτό σημαίνει 43 κιλοβατώρες την μέρα?
ΕΧΜμμμ κάτι δε με κάθετε καλά...
Εγώ (με πολύ μεγάλη πιθανότητα λάθους) κάπου στο τριπλάσιο το έχω. Κάπου στα 6 kw νομίζω χρειάζεται ένα διαμέρισμα 100 τετρ. μέτρων για να καλύψει τις απώλειές του. Δηλαδή 140 κιλοβατώρες την μέρα.
Κάποιος που να ξέρει ένα χοντρικό νούμερο καλό θα ήταν να μας το έλεγε.


αντλία θερμότητας για 200 μετρα στο ΚΑλοχώρι, αναφέρει 80KW τη μέρα.Σταθερή θερμοκρασία 20-21 24 ώρες. 100 μετρα με A/C μάλλον πολλά ακούγονται τα 130 που αναφέρεις.
Για 100τμ 1 18αρια και 2 12αρια ακούγονται ικανοποιητικά.
1500 KW to 18αρι 1100 τα 12αρια, 3700 την ωρα Χ24 περίπου στα 85KW/μέρα. κι αυτό αν καίνε συνέχεια 24 ώρες.

Ευθυμογιάννης,
Στο πόστ σου και στο δικό μου που quotάρω κάπου έχουν μπερδευτεί kw και kwh
Επίσης κάπου έχει μπερδευτεί η κατανάλωση ρεύματος με την ενέργεια που χρειάζεται ένα σπίτι για να καλύψει τις θερμικές του απώλειες.
Αλλά νομίζω πως τελικά τα ίδια λέμε..!!! :woohoo:
Εγώ γράφω (και ξανατονίζω πως δεν είμαι καθόλου βέβαιος γιαυτό και ζητάω κάποια άποψη από όποιον γνωρίζει έστω και από εμπειρία) πως ένα διαμέρισμα σχετικά καλά μονωμένο στη βόρεια Ελλάδα θέλει γύρω στα 6 kw (δηλαδή 140 κιλοβατώρες την μέρα)
Εσύ γράφεις πως αν ζεσταθεί με κλιματιστικά θέλει ένα 18άρι και 2 12άρια που θα καταναλώσουν ρεύμα 3,7 kw. Με δεδομένο πως στις χαμηλές θερμοκρασίες του χειμώνα η απόδοσή τους πέφτει κάτω από 2 (ας πούμε υποθετικά πάει στο 1,7) τότε αποδίδουν στον χώρο 3,7χ1,7=6,3 Kw δηλαδή 150 κιλοβατώρες
Για το σπίτι στο Καλοχώρι λές 80 kw τη μέρα (και μάλλον εννοείς 80 κιλοβατώρες την μέρα) για 200 τετραγωνικά με αντλία θερμότητας.
Πάλι μάλλον στο ίδιο καταλήγουμε.
Αυτές οι 80 κιλοβατώρες θα είναι (φαντάζομε) κατανάλωση.
Μιας και οι αντλίες θερμότητας έχουν γύρο στο διπλάσιο απόδοση από τα κλιματιστικά φαντάζομε ότι θα αποδίδουν 80χ3,5= 280 κιλοβατώρες θέρμανσης στο χώρο. Δηλαδή για τα 100 τετραγωνικά 140 κιλοβατώρες.
Κάνω κάπου λάθος στους συλλογισμούς μου?? :unsure:


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61632 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Απαντήθηκε από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ στο θέμα Συγκρίσεις κόστους kWh

Gdevil έγραψε:

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε:

Gdevil έγραψε: Σελίδα 3 του παρόντος θέματος.

vag1234 έγραψε: Συγκριτικό τεστ: Πώς θα διαλέξω το είδος θέρμανσης που με συμφέρει

....
Πόσες kWh θα χρειαστώ για τη θέρμανσή μου το χειμώνα;

Οι θερμαντικές μας ανάγκες σε kWh είναι μια παράμετρος η οποία εξαρτάται από επί μέρους στοιχεία όπως για παράδειγμα σε ποια περιοχή της χώρας κατοικούμε ή το εάν το σπίτι μας είναι θερμομονωμένο ή όχι.
Σίγουρα, ένας ακριβής υπολογισμός απαιτεί ειδική μελέτη από Μηχανολόγο Μηχανικό.
Ωστόσο, μπορούμε για κάθε περίπτωση να δώσουμε μια τάξη μεγέθους η οποία μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως ένας πρώτος οδηγός για τους υπολογισμούς μας:

- Νότια Ελλάδα

Μονοκατοικία με μόνωση: 35 kWh/m2/έτος
Μονοκατοικία χωρίς μόνωση: 115 kWh/m2/έτος
Πολυκατοικία με μόνωση: 25 kWh/m2/έτος
Πολυκατοικία χωρίς μόνωση: 95 kWh/m2/έτος

- Κεντρική Ελλάδα

Μονοκατοικία με μόνωση: 55 kWh/m2/έτος
Μονοκατοικία χωρίς μόνωση: 185 kWh/m2/έτος
Πολυκατοικία με μόνωση: 45 kWh/m2/έτος
Πολυκατοικία χωρίς μόνωση: 145 kWh/m2/έτος

- Βόρεια Ελλάδα

Μονοκατοικία με μόνωση: 75 kWh/m2/έτος
Μονοκατοικία χωρίς μόνωση: 245 kWh/m2/έτος
Πολυκατοικία με μόνωση: 65 kWh/m2/έτος <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
Πολυκατοικία χωρίς μόνωση: 195 kWh/m2/έτος

......
πηγή: thermsansipress.gr


Για 100 τετραγωνικά μονωμένου διαμέρίσματος στη βόρεια Ελλάδα πχ δηλαδή σημαίνει 6500 κιλοβατώρες το έτος?
δηλαδή (αν τα κρύα είναι 5 μήνες δηλαδή 150 μέρες) αυτό σημαίνει 43 κιλοβατώρες την μέρα?
ΕΧΜμμμ κάτι δε με κάθετε καλά...
Εγώ (με πολύ μεγάλη πιθανότητα λάθους) κάπου στο τριπλάσιο το έχω. Κάπου στα 6 kw νομίζω χρειάζεται ένα διαμέρισμα 100 τετρ. μέτρων για να καλύψει τις απώλειές του. Δηλαδή 140 κιλοβατώρες την μέρα.
Κάποιος που να ξέρει ένα χοντρικό νούμερο καλό θα ήταν να μας το έλεγε.


αντλία θερμότητας για 200 μετρα στο ΚΑλοχώρι, αναφέρει 80KW τη μέρα.Σταθερή θερμοκρασία 20-21 24 ώρες. 100 μετρα με A/C μάλλον πολλά ακούγονται τα 130 που αναφέρεις.
Για 100τμ 1 18αρια και 2 12αρια ακούγονται ικανοποιητικά.
1500 KW to 18αρι 1100 τα 12αρια, 3700 την ωρα Χ24 περίπου στα 85KW/μέρα. κι αυτό αν καίνε συνέχεια 24 ώρες.

Ευθυμογιάννης,
Στο πόστ σου και στο δικό μου που quotάρω κάπου έχουν μπερδευτεί kw και kwh
Επίσης κάπου έχει μπερδευτεί η κατανάλωση ρεύματος με την ενέργεια που χρειάζεται ένα σπίτι για να καλύψει τις θερμικές του απώλειες.
Αλλά νομίζω πως τελικά τα ίδια λέμε..!!! :woohoo:
Εγώ γράφω (και ξανατονίζω πως δεν είμαι καθόλου βέβαιος γιαυτό και ζητάω κάποια άποψη από όποιον γνωρίζει έστω και από εμπειρία) πως ένα διαμέρισμα σχετικά καλά μονωμένο στη βόρεια Ελλάδα θέλει γύρω στα 6 kw (δηλαδή 140 κιλοβατώρες την μέρα)
Εσύ γράφεις πως αν ζεσταθεί με κλιματιστικά θέλει ένα 18άρι και 2 12άρια που θα καταναλώσουν ρεύμα 3,7 kw. Με δεδομένο πως στις χαμηλές θερμοκρασίες του χειμώνα η απόδοσή τους πέφτει κάτω από 2 (ας πούμε υποθετικά πάει στο 1,7) τότε αποδίδουν στον χώρο 3,7χ1,7=6,3 Kw δηλαδή 150 κιλοβατώρες
Για το σπίτι στο Καλοχώρι λές 80 kw τη μέρα (και μάλλον εννοείς 80 κιλοβατώρες την μέρα) για 200 τετραγωνικά με αντλία θερμότητας.
Πάλι μάλλον στο ίδιο καταλήγουμε.
Αυτές οι 80 κιλοβατώρες θα είναι (φαντάζομε) κατανάλωση.
Μιας και οι αντλίες θερμότητας έχουν γύρο στο διπλάσιο απόδοση από τα κλιματιστικά φαντάζομε ότι θα αποδίδουν 80χ3,5= 280 κιλοβατώρες θέρμανσης στο χώρο. Δηλαδή για τα 100 τετραγωνικά 140 κιλοβατώρες.
Κάνω κάπου λάθος στους συλλογισμούς μου?? :unsure:


Κατ αρχήν έχεις δίκιο για το μπέρδεμα, είναι δικό μου λάθος.
Αναφέρομαι σε κατανάλωση ρέυματος που μου αναφέρθηκε. Η αντλία είναι 16αρα (μάλλον KW) και καίει για όλα όσα ανέφερα, σ ένα σχετικά αμόνωτο σπίτι περίπου 80-90 Kw/h την ημέρα με συνεχή λειτουργία.
Σε πετρέλαιο και με χαμήλότερη εσωτερική θερμοκασία, χρειαζόταν περίπου 3 τόν πετρέλαιο τη σεζόν.
Ελπίζω αυτά να είναι χρήσιμα για "όποια" συμπεράσματα.
Υ.Γ άλλος γνωστός έβαλε σε 120 τμ σπίτι στο Ωραιόκαστρο 24αρα DAIKIN για να καλυφθεί. (έτσι του είπαν. Ο πρώτος πλήρωσε περίπου 8.500 € και ο δέυτερος 24.000€ (δεν έχω λεπτομέρειες όμως για το τι ακριβώς έκανε, μπορεί να σκαψε γα να βάλει και υποδαπέδια.)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Gdevil

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61666 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Συγκρίσεις κόστους kWh
κατ αρχην να πω για τον πινακα οτι ειναι αυθαιρετος
για την καταναλωση που αναφερεις ....με 3 τον πετρελαιο σημαινει 20 λιτ ανα ημερα
δηλ 200 κwh ...και με την αντλια 80-90 αν υπολογισεις και 7-8% παραπανω καταναλωση για καθε επιπλεον βαθμο εσωτερικης θερμοκρασιας ....

Για οποιον ενδιαφερεται απλα να δει ποσοι παραμετροι κατα κενακ μπαινουν στον υπολογισμο
στον παρακατω λινκ φαινεται η μεθοδολογια υπολογισμου
www.ti-soft.com/files/kenak_manual_calculation.pdf


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74856 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Συγκρίσεις κόστους kWh
dimlyk
Μόλις διαπίστωσα ότι στο αρχείο το xls και στους πίνακες που έχεις στο νήμα αυτό (και στους υπολογισμούς που κάνω συνεχώς εγώ... :ohmy: ) η θερμογόνος δύναμη του πετρελαίου είναι 11,9 mjoule/kgr ενώ η τιμή του είναι 1,35 που είναι το λίτρο.
είτε το ένα είτε το άλλο πρέπει να διορθωθούν.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74919 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Συγκρίσεις κόστους kWh
αν κατεβασεις το αρχειακι θα δεις οπτι ειναι ηδη διορθωμενο :) 10,225kwh/lt


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ