Πρόβλημα με μόνωση σπιτιού

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57392 από Kios
Πρόβλημα με μόνωση σπιτιού δημιουργήθηκε από Kios
Καλησπέρα,

και καλώς σας βρήκα!

Χθες το βράδυ (με εξωτερική θερμοκρασία περίπου 0 βαθμούς) στα βόρεια δωμάτια του σπιτιού η θερμοκρασία έπεσε 5 (!!) βαθμούς σε 4 ώρες!! Το σπίτι είναι 115 μ2, κατασκευασμένο το '82 με διπλό τούβλο και φελιζόλ ανάμεσα. Από πάνω έχει πλάκα και κεραμοσκεπη. Η κεραμοσκεπή είναι αμόνωτη (φαίνονται τα κεραμίδια). Από κάτω υπάρχει σπίτι (περίπου 75% του εμβαδού) και πυλωτή (το υπόλοιπο 25%). Τα κουφώματα τα αλλάξαμε πέρισυ και είναι διπλά PVC (δε ξέρω πόσες θερμογέφυρες).

Τι προτείνετε?

Ευχαριστώ πολύ,
Δημήτρης
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57400 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Πρόβλημα με μόνωση σπιτιού
αμεση θερμομονωση της πλακας κατω απ τα κεραμιδια :)
την στρωνεις ολη με μονωτικο και θα δεις διαφορα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Kios

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57401 από Kios
Απαντήθηκε από Kios στο θέμα Πρόβλημα με μόνωση σπιτιού
Ευχαριστώ για την ταχύτατη απάντηση!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57405 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Πρόβλημα με μόνωση σπιτιού
και χωρις τεχνιτη αν τα καταφερνεις εστω και λιγο ;)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57723 από pannarab
Απαντήθηκε από pannarab στο θέμα Πρόβλημα με μόνωση σπιτιού
Πες μας σε παρακαλώ μερικές πληροφορίες παραπάνω: τι συμπεριλαμβάνει η μόνωση της πλάκας; με τι υλικά να την κάνω; Έχω το ίδιο πρόβλημα με τον φίλο που ξεκίνησε το thread. Μένω σε μεζονέτα και πάνω από το 2ο όροφο έχω πλάκα και από πάνω κεραμοσκεπή. Έχω την εντύπωση ότι η πλάκα είναι σκέτο μπετό. Πήρα δύο θερμοπομπούς για να ζεστάνω τα δύο δωμάτια και βλέπω πως ενω οι θερμοπομποί δουλεύουν και βγάζουν ζέστη, τα δωμάτια δεν ζεσταίνονται. Και μιλάμε πως δουλεύουν για ώρες..... Παρατηρώ ότι ψηλά μέσα στο δωμάτιο η θερμοκρασία είναι καλή αλλά από το ύψος του κεφαλιού μου και προς τα κάτω έχει απλά κρύο. Να το πω λίγο μπακαλίστικα, η αίσθησή μου είναι πως τα δωμάτια δεν χορταίνουν ζέστη για να μπορεί να κατέβει και πιο χαμηλά μέσα στα δωμάτια και όπως ανεβαίνει ψηλά, χάνεται οπότε μένει μονίνως κοντά στο ταβάνι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57729 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Πρόβλημα με μόνωση σπιτιού

pannarab έγραψε: Πες μας σε παρακαλώ μερικές πληροφορίες παραπάνω: τι συμπεριλαμβάνει η μόνωση της πλάκας; με τι υλικά να την κάνω; Έχω το ίδιο πρόβλημα με τον φίλο που ξεκίνησε το thread. Μένω σε μεζονέτα και πάνω από το 2ο όροφο έχω πλάκα και από πάνω κεραμοσκεπή. Έχω την εντύπωση ότι η πλάκα είναι σκέτο μπετό. Πήρα δύο θερμοπομπούς για να ζεστάνω τα δύο δωμάτια και βλέπω πως ενω οι θερμοπομποί δουλεύουν και βγάζουν ζέστη, τα δωμάτια δεν ζεσταίνονται. Και μιλάμε πως δουλεύουν για ώρες..... Παρατηρώ ότι ψηλά μέσα στο δωμάτιο η θερμοκρασία είναι καλή αλλά από το ύψος του κεφαλιού μου και προς τα κάτω έχει απλά κρύο. Να το πω λίγο μπακαλίστικα, η αίσθησή μου είναι πως τα δωμάτια δεν χορταίνουν ζέστη για να μπορεί να κατέβει και πιο χαμηλά μέσα στα δωμάτια και όπως ανεβαίνει ψηλά, χάνεται οπότε μένει μονίνως κοντά στο ταβάνι.


Δες εδώ και εδώ και εδώ
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pannarab, Sp4wN

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ