Ο τοίχος ζεματάει...

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54845 από ΒΑΡΔΑΣ
Ο τοίχος ζεματάει... δημιουργήθηκε από ΒΑΡΔΑΣ
καλο μεσημερι!ειμαι κατοχος ενεργειακης μαντεμενιας ξυλοσομπας 14 kw.η σομπα ειναι τοποθετημενη σε γωνια.η μια μερια ειναι ο τοιχος στο βορινο η αλλη σε δωματιο.η μονωση του σπιτιου ειναι μηδαμινη!!μονοτουβλο με οτι αυτο συνεπαγεται....οταν τερματιζω τη σομπα,οι τοιχοι στη κυριολεξια ζεματανε..τον φτυνω και με φτυνει που λενε...ακομα και απο τη βορινη πλευρα απεξω ο τοιχος ειναι πολυυυ ζεστος.ολη αυτη τη θερμοκρασια δε τη χανω?τι μπορω να κανω μεχρι να τοποθετησω(του χρονου τωρα)θερμοπροσοψη?σκεφτηα να κοψω ενα κομματι λαμαρινα γωνια στις διαστασεις που καινε οι τοιχοι και απο μεσα να βαλω πετροβαμβακα.η σομπα εχει αποσταση 80εκατοστα απο το τοιχο.και στο 1 μετρο να την ειχα δε νομιζω να μην ειχα προβλημα...ευχαριστω για το χρονο σας...

καθε πρωι στο βουνο ακουω κατι πουλακια που κανουν σαν αλυσοπριονα!!κοπαδι πρεπει να ειναι!
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54855 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Ο τοίχος ζεματάει...
Ίσως πω χαζομάρα. Μήμως να σήκωνες ένα γάμα από πυρότουβλα μεταξύ σόμπας και τοίχου; δεν θα ήταν σαν θερμοπομπός κάτι, για τις ώρες μετά το σβήσιμο;

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54864 από ΒΑΡΔΑΣ
Απαντήθηκε από ΒΑΡΔΑΣ στο θέμα Ο τοίχος ζεματάει...
δε λες χαζομαρα.εχω σκεφτει να ντυσω τη γωνια αυτη με διακοσμιτικη πετρα.θα δω αποτελεσμα ομως?το προβλημα μου ειναι η μεγαλη απωλεια θερμοκρασιας που περναει εξω και ζεσταινω τα πουρναρια....(που λεει ο λογοs ε?μη μου μαζευτητε εξω απο το σπιτι με τα huqsvara....)

καθε πρωι στο βουνο ακουω κατι πουλακια που κανουν σαν αλυσοπριονα!!κοπαδι πρεπει να ειναι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54869 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ο τοίχος ζεματάει...

dmtr έγραψε: Ίσως πω χαζομάρα. Μήμως να σήκωνες ένα γάμα από πυρότουβλα μεταξύ σόμπας και τοίχου; δεν θα ήταν σαν θερμοπομπός κάτι, για τις ώρες μετά το σβήσιμο;


αν μπορει να εξυπηρετησει και αισθητικους λογους μια χαρα ειναι

και την λαμαρινα μπορεις να βαλεις αλλα πιο ευκολο νομιζω ( και πιο αντιαισθηρικο) σκετο πετροβαμβακα με επικαλυψη αλουμινιου (για προσωρινες λυσεις μιλαμε παντα )


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54878 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Ο τοίχος ζεματάει...
Καλή η σκέψη για πέτρα, θα ακτινοβολεί και θερμότητα στο χώρο. Το έχει κάνει και κάποιος συμφορουμίτης.

Ωστόσο επειδή δε θα ακτινοβολεί μόνο προς το σαλόνι αλλά και προς τον εξωτερικό τοίχο, νομίζω καλό θα ήταν να κάνεις και μια μόνωση με πετροβάμβακα (?) μεταξύ τοίχου και πέτρας.

Και αποτέλεσμα θα έχεις και ομορφιά. Θαλπωρή και από φλόγα και από πέτρα, η φύση στο σαλόνι σου! ;)


Ακόμα στα πετρέλαια...
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by GT.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΒΑΡΔΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54888 από ΒΑΡΔΑΣ
Απαντήθηκε από ΒΑΡΔΑΣ στο θέμα Ο τοίχος ζεματάει...
πετροβαμβακα αναμεσα σε τοιχο και πετρα ε?ωραια ιδεα! αλλα πως θα τα κολλησω μεταξυ τους?ειπαμε πιανουν τα χερια μου :P αλλα δε γνωριζω πως θα κολλησω πετρα πανω σε πετροβαμβακα.. :S ...

καθε πρωι στο βουνο ακουω κατι πουλακια που κανουν σαν αλυσοπριονα!!κοπαδι πρεπει να ειναι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ