Ασύρματος θερμοστάτης χώρου - Εμπειρίες χρήσης;

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51109 από DOOM_NX

mtsag έγραψε: Ναι, κατάλαβα τι λες. Απ' ότι έχω μετρήσει (με ψηφιακό θερμόμετρο) δεν είναι κάποιο δωμάτιο ιδιαίτερα πιο ψυχρό από τα άλλα, οι διαφορές είναι μέχρι 0.3 C.

Ερώτηση: αν σε όλα τα σώματα μπουν θερμοστατικές, βάλω τον θερμοστάτη πχ στους 25 βαθμους (ώστε να μην κόψει ποτέ) και ύστερα οι θερμοστατικές κεφαλές να ρυθμίζουν τη ροή στα σώματα, ο κυκλοφορητής θα πεθάνει;

Δεν είναι καθόλου οικονομικό αυτό που σκέφτεσαι. Τα λεφτά που θα γλυτώσεις από τον ασύρματο θερμοστάτη θα τα σκάσεις σε ρεύμα και καύσιμα. Και ναι, λογικό είναι να εξαντληθούν νωρίτερα οι ώρες ζωής του κυκλοφορητή. Όχι ότι δε θα βγάλει μερικά χρόνια. Απλά είναι σαν τις λάμπες. Αν τις αφήνεις συνεχώς αναμμένες καίγονται πιο γρήγορα.

Αφού υπάρχει η δυνατότητα να αγοράσεις ασύρματο θερμοστάτη και κεφαλές κάντο. Αλλιώς πρέπει να μετακινήσεις το θερμοστάτη σ'ένα από τα δωμάτια που λες ότι είναι κατά κανόνα πιο κρύα από το διάδρομο (αν όλα έχουν τις ίδιες απώλειες, τότε βάλτον σε αυτό που επιθυμείς να φτάνει στην υψηλότερη θερμοκρασία, ώστε να προλαβαίνουν να ζεσταίνουν τα υπόλοιπα και να κλείνει ο κυκλοφορητής αφού έχει ολοκληρωθεί η θέρμανση).
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51111 από spyroskosmas

mtsag έγραψε: Οπότε (αν έχω καταλάβει το concept της θερμοστατικής κεφαλής σωστά) ο θερμοαστάτης χώρου θα μπει πχ στους 22 για να δώσει σήμα στο λέβητα και για να εξασφαλίσουμε ότι δεν θα κόψει από εκει; Στη συνέχεια, οι θερμοστατικές κεφαλές θα ρυθμίζουν πλέον τη ροή του νερού στα σώματα για να επιτευχθεί η επιθυμητή θερμοκρασία; Έτσι είναι; Αυτό όντως ακούγεται σαν μια πολυ καλή λύση!
EDIT: Έτσι όμως δεν θα τα παίξει ο κυκλοφορητής; Μάλλον κάτι θα έχω μπερέψει.


Αν το πρόβλημά σου είναι η διαφορά θερμοκρασίας από δωμάτιο σε δωμάτιο, μπορείς να πεις βάζοντας θερμοστατικές κεφαλές πως θα το λύσεις.
Το δικό σου πρόβλημα είναι η λάθος θέση του θερμοστατη.

Η απογοήτευση λόγω κακής ποιότητας διαρκεί περισσότερο από την ικανοποίηση λόγω χαμηλής τιμής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51118 από mtsag

DOOM_NX έγραψε:

mtsag έγραψε: Αφού υπάρχει η δυνατότητα να αγοράσεις ασύρματο θερμοστάτη και κεφαλές κάντο. Αλλιώς πρέπει να μετακινήσεις το θερμοστάτη σ'ένα από τα δωμάτια που λες ότι είναι κατά κανόνα πιο κρύα από το διάδρομο (αν όλα έχουν τις ίδιες απώλειες, τότε βάλτον σε αυτό που επιθυμείς να φτάνει στην υψηλότερη θερμοκρασία, ώστε να προλαβαίνουν να ζεσταίνουν τα υπόλοιπα και να κλείνει ο κυκλοφορητής αφού έχει ολοκληρωθεί η θέρμανση).


Ξερεις τι γίνεται; Δεν έχω καταφέρει να βρω ασύρματο θερμοστάτη με διαφορικό μικρότερο από 1 βαθμό, το οποίο θα έχει το ιδιο πρόβλημα με τον τωρινό μου θερμοστάτη, ως προς τη δυάρεστη αίσθηση της απώλειας θερμοκρασίας. Σκέφτομαι τελικά να πάρω εκείνον το REV13 της Siemens ήπως βοηθήσει την κατάσταση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51143 από dimlyk
οι θερμοστατες δεν ειναι οργανα ακριβειας ...ακομα και το οργανο που μετρας εχει αποκλιση
μην τρελενεσαι...τις λυσεις στις ειπανε απο την πιο απλη μεχρι τιο πιο συνθετες


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51211 από spyroskosmas

mtsag έγραψε: Ξερεις τι γίνεται; Δεν έχω καταφέρει να βρω ασύρματο θερμοστάτη με διαφορικό μικρότερο από 1 βαθμό, το οποίο θα έχει το ιδιο πρόβλημα με τον τωρινό μου θερμοστάτη, ως προς τη δυάρεστη αίσθηση της απώλειας θερμοκρασίας. Σκέφτομαι τελικά να πάρω εκείνον το REV13 της Siemens ήπως βοηθήσει την κατάσταση.



Ο θερμοστάτης που σου λέω δίνει εντολή ένα βαθμό κάτω από τη σεταρισμ'ενη θερμοκρασία, και σταματά μισό βαθμό πάνω απ' αυτήν.

Η απογοήτευση λόγω κακής ποιότητας διαρκεί περισσότερο από την ικανοποίηση λόγω χαμηλής τιμής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51269 από DOOM_NX
Απλά μέχρι να πέσει ο ένας βαθμός του θερμοστάτη στο διάδρομο, η πτώση θερμοκρασίας στα δωμάτια είναι αισθητή λέει.

Εγώ πιστεύω πως με τον ασύρματο θα λυθούν όλα. Το πολύ-πολύ το σετάρει 1 βαθμό παραπάνω. Δεν είναι τόσο τραγική η διαφορά 1 βαθμού στην αίσθηση του κρύου. Νομίζω μιλάμε για αρκετή ακρίβεια για τη χρήση που προορίζονται.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mtsag

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ