Ασύρματος θερμοστάτης χώρου - Εμπειρίες χρήσης;

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #50404 από mtsag
Καλησπέρα!

Στον πάνω όροφο του σπιτιού μου (υπνοδωμάτια) ο θερμοστάτης είναι τοποθετημένος στο διάδρομο, όπου αφενός δεν είναι κοντά σε κάποιο σώμα καλοριφέρ και αφετέρου δεν αντικατοπτρίζει τις συνθήκες στα υποδωμάτια (επαφή με εσωτερικό περιβάλλον, ανοίγματα, κλπ). Ως καλύτερη λύση έχω βρει την αγορά ενός ασύρματου θερμοστάτη χώρου.

Υπάρχει κανείς στο forum που να έχει εμπειρία από τέτοιο πράγμα και να μπορεί να μου προτείνει κάποιο μοντέλο;

Ευχαριστώ!
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50410 από DOOM_NX
Δεν τον θες δίπλα στο σώμα τον θερμοστάτη, ούτε στο δωμάτιο με τη μεγαλύτερη θερμοκρασία.

Αν δεν έχεις θερμοστατικές κεφαλές, ο συνήθης χώρος τοποθέτησης είναι το δωμάτιο ή το χωλ που διατηρούν τη μέση θερμοκρασία του σπιού. Ούτε πολύ υψηλή ούτε πολύ χαμηλή.

Αν έχεις θερμοστατικές κεφαλές, θα πρέπει να μπει στον πιο κρύο χώρο του σπιτιού, ο οποίος όμως να μπορεί να ζεσταθεί από κάποιο σώμα για να σβήνει το boiler/κυκλοφορητή.

Οπότε για τσέκαρε λίγο την παρούσα θέση, μήπως είναι η βέλτιστη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50419 από mtsag

DOOM_NX έγραψε: Δεν τον θες δίπλα στο σώμα τον θερμοστάτη, ούτε στο δωμάτιο με τη μεγαλύτερη θερμοκρασία.

Αν δεν έχεις θερμοστατικές κεφαλές, ο συνήθης χώρος τοποθέτησης είναι το δωμάτιο ή το χωλ που διατηρούν τη μέση θερμοκρασία του σπιού. Ούτε πολύ υψηλή ούτε πολύ χαμηλή.

Αν έχεις θερμοστατικές κεφαλές, θα πρέπει να μπει στον πιο κρύο χώρο του σπιτιού, ο οποίος όμως να μπορεί να ζεσταθεί από κάποιο σώμα για να σβήνει το boiler/κυκλοφορητή.

Οπότε για τσέκαρε λίγο την παρούσα θέση, μήπως είναι η βέλτιστη.


Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι το εξής: Έχω τον θεμοστάτη στους 20.5. Δίνει εντολή, ανεβαίνει η θερμοκρασία στους 21, και μετά δεν ξανανάβει όλο βράδυ, το πρωι το βρίσκω στους 20.5. Τα δωμάτια όμως είναι πιο κρύα, κατά 0.5 C περίπου. Πιστεύω ότι αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι όλα τα υποδωμάτια έχουν εξωτερικούς τοίχους, ενώ ο διάδρομος, αφότου πιάσει θερμοκρασία αργεί περισσότερο να κρυώσει.

Γι αυτό και σκέφτομαι να βάλω το ασύρματο σε κάποιο υπνοδωμάτιο, ώστε να μπορώ να καθορίσω της εκεί θερμοκρασία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50432 από DOOM_NX
Εκτός αν έχεις κάποιο παιδάκι που ξεσκεπάζεται τη νύχτα ή κάποιο νεογέννητο, καλό είναι να είναι λίγο πιο δροσερά τα υπνοδωμάτια δεδομένου ότι είσαι σκεπασμένος τη νύχτα.

Από την άλλη αν όλο το σπίτι είναι πιο κρύο από το σημείο που βρίσκεται ο θερμοστάτης έχεις πρόβλημα.

Δεν είναι ακριβοί απ'όσο ξέρω οι ασύρματοι θερμοστάτες, αλλά δεν μπορώ να σου προτείνω κάποιο μοντέλο. Αξίζει να δοκιμάσεις και να δεις σε ποιο σημείο σε βολεύει πάντως.

Περίμενε για εμπειρίες από μέλη που έχουν δοκιμάσει αν θες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50442 από mtsag

DOOM_NX έγραψε: Εκτός αν έχεις κάποιο παιδάκι που ξεσκεπάζεται τη νύχτα ή κάποιο νεογέννητο, καλό είναι να είναι λίγο πιο δροσερά τα υπνοδωμάτια δεδομένου ότι είσαι σκεπασμένος τη νύχτα.


Αυτή ακριβώς είναι η περίπτωση, 17 μηνών κορούλα!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50596 από SakiSystem
Το ίδιο θέμα και σε μένα.
Εδώ πάντως σε μερικά μαγαζιά που ρώτησα δεν έχουν (κατόπιν παραγγελίας) αλλά σε τιμές "βοήθεια". Από έρευνα στο net βρήκα και κάποια κινέζικα και της πλέον επώνυμης γερμανικής εταιρείας (μου φαίνεται πάλι στ΄α#@%&*α τους θα πέσω) τα δε κινέζικα 50€-70€ και το επώνυμο στα 85€ χωρίς δυνατότητα ημερήσιου ή εβδομαδιαίου προγραμματισμού.
Μαζί με τις θερμοστατικές το ποσό ξεφεύγει λίγο οπότε προγραμματίζεται για τα μέσα Δεκέμβρη το επεισόδιο, εκτός απροόπτου(να βρω ένα λαχείο που κερδίζει, στον δρόμο).

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ