Ανακυκλοφορία ΖΝΧ

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48902 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Απ: Ανακυκλοφορία ΖΝΧ
αρα το ζεστο νερο δεν μπορει να περναει απο το κολεκτερ ...εκτος αν μοιραζει ζεστο νερο κι αλλου

το θεμα σου ειναι ποσο ευκολο ειναι να "τραβηξεις" σωληνες απο τον ηλιακο στο κολεκτερ της θερμανσης

θα συμφωνησω περιπου με οσα σου ειπαν δηλ...ειναι μαλλον ασυμφορο να χρησιμοποιεις ολη μερα το καλοριφερ για ζνχ ... αν και ειναι βολικο τις ωρες που δουλευει το καλοριφερ ..κι επιπλεον... λειτουργει και αντιστροφα με μικρο ομως κερδος


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48905 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Απ: Ανακυκλοφορία ΖΝΧ
Μάλλον για χειμώνα σε συμφέρει να βάλεις ένα boiler ΖΝΧ δίπλα στον λέβητα, στο λεβητοστάσιο και να κλείνεις την ροή του καλοριφέρ στον ηλιακό...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48912 από mtsag
Απαντήθηκε από mtsag στο θέμα Απ: Ανακυκλοφορία ΖΝΧ
Παιδιά, sorry που δεν μου κόβει από αυτά, αλλά γιατί πρέπει να συνδεθεί τα ΖΝΧ του ηλιακού με το κολλεκτέρ της θέρμανσης; Αφού αυτό πάει νερό στα σώματα. Μάλλον κάτι δεν έχω καταλάβει.

Δηλαβή αν βάλω boiler ZNX δίπλα στο λέβητα, θα μπορέσω να έχω ανακυκλοφορά ΖΝΧ χωρίς πολλές παρεμβάσεις;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48962 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Απ: Ανακυκλοφορία ΖΝΧ
εχεις δικιο,,,μαλλον τα ειπαμε μαζεμενα ...δεν θα παει το ζεστο νερο του ηλικου (αυτο που καταναλωνεις) στον λεβητα .... αλλα η ασυνδετη αναμονη του ηλιακου σου ... αυτη θες εσυ να συνδεθει στον λεβητα και να σου ζεσταινει το νερο του ηλικου ρο βραδυ πχ ... αν μεχρι εδω ειμαι κατανοητος το παρακατω ειναι οτι η λειτουργια αυτη ειναι και αντιστροφη...δηλ αν δεν χρησιμοποιησεις το ζεστο νερο...αυτο μπορει να προθερμανει το νερο του λεβητα ...ελπιχω να μην σε μπερδεψα περισσοτερο ...
αυτο που ειπε ο αστερης ειναι οτι αντι να συνδεσεις τον ηλιακο με τον λεβητα αν θες ζεστο νερο απ το καλοριφερ σε συμφερει να βαλεις ενα δοχειο για ζνχ κοντα στον λεβητα .


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48983 από mtsag
Απαντήθηκε από mtsag στο θέμα Απ: Ανακυκλοφορία ΖΝΧ

dimlyk έγραψε: εχεις δικιο,,,μαλλον τα ειπαμε μαζεμενα ...δεν θα παει το ζεστο νερο του ηλικου (αυτο που καταναλωνεις) στον λεβητα .... αλλα η ασυνδετη αναμονη του ηλιακου σου ... αυτη θες εσυ να συνδεθει στον λεβητα και να σου ζεσταινει το νερο του ηλικου ρο βραδυ πχ ... αν μεχρι εδω ειμαι κατανοητος το παρακατω ειναι οτι η λειτουργια αυτη ειναι και αντιστροφη...δηλ αν δεν χρησιμοποιησεις το ζεστο νερο...αυτο μπορει να προθερμανει το νερο του λεβητα ...ελπιχω να μην σε μπερδεψα περισσοτερο ...
αυτο που ειπε ο αστερης ειναι οτι αντι να συνδεσεις τον ηλιακο με τον λεβητα αν θες ζεστο νερο απ το καλοριφερ σε συμφερει να βαλεις ενα δοχειο για ζνχ κοντα στον λεβητα .


Οκ, κατάλαβα! Ναι, ο λέβητας είναι ήδη συδεδεμένος με τον ηλιακό, και όταν είναι ο λέβητας σε λειτουργία ζεσταίνει τα νερά χρήσης του ηλιακού. Κατανοητό και αυτό που λες ότι λειτουργεί και αντίστροφα.

Αλλά αν καταλαβαίνω καλά, για να γίνει η ανακυκλοφορία θα πρέπει να γίνουν 'επώδυνες' παρεμβάσεις στο σπίτι, σωστά;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48988 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Απ: Ανακυκλοφορία ΖΝΧ
τωρα δεν καταλαβαινω εγω...οταν δουλευει ο λεβητας εχεις και ζεστο νερο?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ