Ανακυκλοφορία ΖΝΧ

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #48863 από mtsag
Ανακυκλοφορία ΖΝΧ δημιουργήθηκε από mtsag
Δεν ξέρω αν αυτό είναι το σωστό μέρος του φόρουμ για να πάρω μια απάντηση στο ερώτημά μου, αλλά here goes:

Η υδραυλική μου εγκατάσταση περιλαμβάνει έναν ηλιακό τριπλής στο δώμα για ΖΝΧ. Είχα πει του υδραυλικού να βάλει σύστημα ανακυκλοφορίας του ζεστού, αλλά με έγραψε. Τώρα έχω μετανιώσει που δεν επέμενα και αναρωτιέμαι αν γίνεται να μπει ένα τέτοιο σύστημα εκ των υστέρων.

Ευχαριστώ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #48868 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Απ: Ανακυκλοφορία ΖΝΧ
απο την στιγμη που το μποιλερ το προβλεπει γινεται ...
το που θα περασουν σωληνωσεις ..ειναι αλλο θεμα και αν χρειαζονται μετατροπες


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #48871 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Απ: Ανακυκλοφορία ΖΝΧ
Δεν είναι λίγο χαμένες θερμίδες η ανακυκλοφορία σε σπίτι? Πόσο τακτικά το δουλεύετε το ΖΝΧ και πρέπει σώνει και καλά να έχετε νερό σε 1"? Και κυκλοφορητής να καίει όλη μέρα?

Τώρα μάλλον ξέχνα το, έχει τρελο σκάψιμο για να μπουν οι σωληνώσεις της επιστροφής, σπάσιμο πλακάκια στα μπάνια, ξήλωμα στην εντοιχισμένη κουζίνα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #48874 από mtsag
Απαντήθηκε από mtsag στο θέμα Απ: Ανακυκλοφορία ΖΝΧ

dimlyk έγραψε: απο την στιγμη που το μποιλερ το προβλεπει γινεται ...
το που θα περασουν σωληνωσεις ..ειναι αλλο θεμα και αν χρειαζονται μετατροπες


Τώρα θα φανεί η ασχετοσύνη μου, αλλά δεν το προβλέπουν όλα τα βοιλερ αυτο; :huh: Εννοώ ότι είναι κάποιο ειδικό χαρακτηριστικό;

Επίσης, επειδή το σπίτι ειναι καινούργιο, αν θα απαιτηθούν πολλές μετατροπες και σωληνώσεις, φοράμαι ότι ο γάμος μου θα περάσει μια μικρή κρίση :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #48876 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Απ: Ανακυκλοφορία ΖΝΧ

Δεν είναι λίγο χαμένες θερμίδες η ανακυκλοφορία σε σπίτι? Πόσο τακτικά το δουλεύετε το ΖΝΧ και πρέπει σώνει και καλά να έχετε νερό σε 1"? Και κυκλοφορητής να καίει όλη μέρα?


Λίγο;
Αστα να πάνε είναι Αστέρη.
Για να βάλει κανείς ανακυκλοφορία θα πρέπει ο σωλήνας παροχής του ζεστού να είναι πολύ καλά μονωμένος όπως και αυτός επιστροφής της ανακυκλοφορίας.
Η μόνη διαφορά φίλε Αστέρη είναι ότι την ανακυκλοφορία δεν την δουλεύουμε ποτέ συνεχόμενα.
Αμα την λειτουργήσει κανείς συνεχόμενα καταστράφηκε.
Το σωστό είναι με παλμούς και χρόνους.
Άλλοι την δουλέυουν με έναν υδροστάτη στην επιστροφή.

Gregori

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #48877 από mtsag
Απαντήθηκε από mtsag στο θέμα Απ: Ανακυκλοφορία ΖΝΧ

Asteris έγραψε: Δεν είναι λίγο χαμένες θερμίδες η ανακυκλοφορία σε σπίτι? Πόσο τακτικά το δουλεύετε το ΖΝΧ και πρέπει σώνει και καλά να έχετε νερό σε 1"? Και κυκλοφορητής να καίει όλη μέρα?

Τώρα μάλλον ξέχνα το, έχει τρελο σκάψιμο για να μπουν οι σωληνώσεις της επιστροφής, σπάσιμο πλακάκια στα μπάνια, ξήλωμα στην εντοιχισμένη κουζίνα...


Αυτό ακριβώς μου είχε πει ο υδραυλικός μου. Όμως, έχω μετρήσει ότι στη βρύση της κουζίνας χάνονται περίπου 10lt νερού μέχρι να έρθει το ζεστό, το οποίο είναι τρομερή σπατάλη νερού, κατά τη γνώμη μου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ