Κυκλοφορητές Inverter

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48898 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Απ: Κυκλοφορητές Inverter
καμμια σχεση...οι θερμοστατικες ελεγχουν καθε χωρο (εμμεσα) χωριστα και μπαινουν για να εχουν διαφορετικες θερμοκρασιες ...αν ειναι να εχουν ολες την ιδια δεν εχει νοημα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48901 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Απ: Κυκλοφορητές Inverter
Και τι θα κάνεις όταν θες να κλείσεις τελείως όλη την ζώνη του θερμοστάτη, θα κλείνεις ένα ένα τα σώματα από την κεφαλή?

Πχ, από το σαλόνι στον μεσαίο μου, ανεβαίνω πάνω στα υπνοδωμάτια. Κλείνω όλο τον όροφο από τον θερμοστάτη. Οι θερμοστατικές είναι για τελείως τοπική ρύθμιση, πχ να κλείνει μόνο του το σώμα που είναι κοντά στο τζάκι, να έχω το βράδυ στο παιδί 20 γιατί ξεσκεπάζεται, ενώ στην δικιά μου κρεββατοκάμαρα να έχω 18.

Για έναν και ενιαίο θερμοστάτη, πχ για διαμέρισμα, τότε βάζεις θερμοστατικές παντού, ώστε να κρατάς θερμοκρασίες που θες στα υπνοδωμάτια το βράδυ, κλείνοντας όμως τα σώματα στο σαλόνι για να μην καίνε τζάμπα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48913 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Απ: Κυκλοφορητές Inverter
Συμφωνώ με όλα, αλλά νομίζω πως εάν έχουν όλα τα σώματα θερμοστατικές σε συνδυασμό με κυκλοφορητή inverter δεν έχει πλέον νόημα ο θερμοστάτης χώρου. Για να κλείσεις την ζώνη θα αρκούσε ένας διακόπτης.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48923 από niknik
Απαντήθηκε από niknik στο θέμα Απ: Κυκλοφορητές Inverter
Στο πατρικό μου στην Καβάλα έβαλα θερμοστατικές παντού εκτός από το πιο κρύο δωμάτιο. Εκεί το σώμα είναι πάντα ΟΝ και στον ίδιο χώρο έχω και τον θερμοστάτη. Ίσως γι αυτό δεν έπαθε τίποτε ακόμη ο κυκλοφορητής.

niknikΣΤΟautomΤΕΛΕΙΑteitheΤΕΛΕΙΑgr
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": SakiSystem

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48924 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Απ: Κυκλοφορητές Inverter
Ένας διακόπτης κάνει 5€, ένας θερμοστάτης 10. Όταν θα φύγεις για Χριστούγεννα να πας για 10 μέρες στο χωριό, τον θερμοστάτη θα τον βάλεις στου 15-16 βαθμούς και θα φύγεις. Με τον διακόπτη τι θα κάνεις? Θα γυρνάς 10 θερμοβάνες μία-μία στους 15. Το ίδιο και κάθε βράδυ που θες πχ το σαλόνι να το πας από 22 στους 18, μέχρι την άλλη μέρα το μεσημέρι που θα γυρίσουν όλοι από την δουλειά-σχολείο. Δεν λέει για 5€ τέτοια φασαρία...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": SakiSystem

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48927 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Απ: Κυκλοφορητές Inverter

Asteris έγραψε: Ένας διακόπτης κάνει 5€, ένας θερμοστάτης 10. Όταν θα φύγεις για Χριστούγεννα να πας για 10 μέρες στο χωριό, τον θερμοστάτη θα τον βάλεις στου 15-16 βαθμούς και θα φύγεις. Με τον διακόπτη τι θα κάνεις? Θα γυρνάς 10 θερμοβάνες μία-μία στους 15. Το ίδιο και κάθε βράδυ που θες πχ το σαλόνι να το πας από 22 στους 18, μέχρι την άλλη μέρα το μεσημέρι που θα γυρίσουν όλοι από την δουλειά-σχολείο. Δεν λέει για 5€ τέτοια φασαρία...


Σωστός !

Αυτό δεν το σκέφτηκα

Ένα ακόμη, όταν κλείσουν όλες οι θερμοστατικές γιατί πιάσανε την θερμοκρασία τους αλλά ο θερμοστάτης χώρου είναι ακόμη "ON" τι γίνεται με τον κυκλοφορητή ;

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ