Κυκλοφορητές Inverter

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47417 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Απ: Κυκλοφορητές Inverter

dimlyk έγραψε: κατ αρχην δεν συνισταται σε καταναλωσεις με σταθερη προχη ..δηλ χωρις αυτονομια (λογω κοστους)
αυτο το λεω για να μην παρουμε φορα :)

ασ πουμε οτι εχουμε 4 διαμερισματα και καταναλωνουν ταυτοχρονα ...οταν ενα σταματησει αμεσως αυξανεται η πιεση στην κεντρικη στηλη αυτο το καταλαβαινει ο κυκλοφορητης και κατεβαζει την παροχη του
αν σταματησει κι αλλος να ζηταει το ιδιο ....αν π[αλι καποιος ξεκινησει ζητηση τοτε γινεται το αναποδο
το ιδιο θα συμβει αν καποιος λειτουργει σωματα με θερμοστατικες κεφαλες

βασικη προυποθεση γι αυτο ειναι ο σωστος υπολογισμος του μανομετρικου απο την μελετη θερμανσης
η wilo αναφερει για 70-90% εξοικονομηση ρευματος ...σε ιδανικες συνθηκες

androutso έγραψε:
Και αν όλες οι θερμοστατικές κεφάλες κλείσουν και δεν θέλουμε άλλο ζεστή στο σπίτι τότε σταματάει τελείως? Η πάει στο ελάχιστο της ταχύτητας του και όταν μια θερμοστατική κεφαλή ανοίξει ανεβάζει στροφές.


Τώρα έγινε κατανοητό, δηλαδή ξέρω το μανομετρικό πάω παίρνω τον Inverter με αυτό το μανομετρικό και αυτός ξέρει τι θα κάνει για τα υπόλοιπα.
και όταν συμβεί αυτό που λέει ο "androutso" τι γίνεται τρίζουν οι σωλήνες.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47431 από ΑΛΕΚΟΣ
Απαντήθηκε από ΑΛΕΚΟΣ στο θέμα Απ: Κυκλοφορητές Inverter

SakiSystem έγραψε:

dimlyk έγραψε: κατ αρχην δεν συνισταται σε καταναλωσεις με σταθερη προχη ..δηλ χωρις αυτονομια (λογω κοστους)
αυτο το λεω για να μην παρουμε φορα :)

ασ πουμε οτι εχουμε 4 διαμερισματα και καταναλωνουν ταυτοχρονα ...οταν ενα σταματησει αμεσως αυξανεται η πιεση στην κεντρικη στηλη αυτο το καταλαβαινει ο κυκλοφορητης και κατεβαζει την παροχη του
αν σταματησει κι αλλος να ζηταει το ιδιο ....αν π[αλι καποιος ξεκινησει ζητηση τοτε γινεται το αναποδο
το ιδιο θα συμβει αν καποιος λειτουργει σωματα με θερμοστατικες κεφαλες

βασικη προυποθεση γι αυτο ειναι ο σωστος υπολογισμος του μανομετρικου απο την μελετη θερμανσης
η wilo αναφερει για 70-90% εξοικονομηση ρευματος ...σε ιδανικες συνθηκες

androutso έγραψε:
Και αν όλες οι θερμοστατικές κεφάλες κλείσουν και δεν θέλουμε άλλο ζεστή στο σπίτι τότε σταματάει τελείως? Η πάει στο ελάχιστο της ταχύτητας του και όταν μια θερμοστατική κεφαλή ανοίξει ανεβάζει στροφές.

ισα ισα πεφτει στο ελαχιστο μεχρι που σταματαει τελειως κ οταν χρειαστει ανεβαζει πολυ ομαλα τις στροφες

Τώρα έγινε κατανοητό, δηλαδή ξέρω το μανομετρικό πάω παίρνω τον Inverter με αυτό το μανομετρικό και αυτός ξέρει τι θα κάνει για τα υπόλοιπα.
και όταν συμβεί αυτό που λέει ο "androutso" τι γίνεται τρίζουν οι σωλήνες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47444 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Απ: Κυκλοφορητές Inverter

ΑΛΕΚΟΣ έγραψε:

ισα ισα πεφτει στο ελαχιστο μεχρι που σταματαει τελειως κ οταν χρειαστει ανεβαζει πολυ ομαλα τις στροφες

Αν είναι έτσι όλα καλά, γιατί κάπου διάβασα για ένα By-pass στο τέλος των στηλών ίσως να είναι και άσχετο, γιατί δεν θυμάμαι σε ποιο θέμα το διάβασα.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47446 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Απ: Κυκλοφορητές Inverter

χρηστος8 έγραψε:

dimlyk έγραψε: αρα εκανα λαθος στην αποσβεση ...δεν γινεται σε 2-3 χρονια αλλα σε 7-8 δηλ μολις τον πεταμε :)

αλλα κι εσυ χρηστο κανεις το λαθος και συγκρινεις ανομοια πραγματα

και σαφως κανεις δεν λεει οτι ειναι χειροτεροι απλα ακριβοτεροι




Δημητρη αυτο που συγκρινω ειναι τι παιρνω απο τον εναν, και τι απο τον αλλον.

Κατι που ξεχασα πριν ειναι οτι ηδη στην ανεπτυγμενη Ευρωπη οι απλοι εχουν σχεδον καταργηθει...οποτε αυτη η οδηγια θα εφαρμοστει και στην Ελλαδα συντομα.

Η συγκριση που εκανα αφορουσε απλο η inverter;;; οι μαρκες που ανεφερα ηταν για να μαθουν καποιοι οτι δεν σημαινει απαραιτητα οτι ειναι ακριβοτερος ο inverter.

Τωρα αν καποιον τον περισσευουν τα λεφτα για wilo οκ...εξαιρετικος κυκλοφορητης, αλλα οχι ευχαριστω εγω δεν θα παρω...κανω την δουλεια μου αψογα και οικονομικοτατα με dab.

Ανομοια πραγματα ειναι μονο στην μαρκα και την τιμη...μας δινουν ομως την ιδια οικονομικη (σε καταναλωση ρευματος) θερμανση και οι δυο...γιατι να μην εχω και οικονομικοτερη αγορα;;;

Καποτε κι εγω wilo ειχα...οταν ομως χαλασε, εν καιρω κρισης που δεν φταναν τα φραγκα μου σκεφτηκα καλυτερα και σοφοτερα :whistle: τρομαρα μου.

Το ζητουμενο του κυκλοφορητη ειναι να μας δινει τα σωστα κυβικα με την χαμηλοτερη δυνατη καταναλωση.

Δεν βρισκω τον λογο να συγκρινω wilo - dab... και οι δυο ειναι εταιριες καταξιωμενες στην αγορα με περγαμηνες διεθνως.


χρηστο
το τι λενε οι ευρωπαικες νορμες για να πουλαει η καθε wilo siemens klp ποσως με ενδιαφερει
το οτι ειναι καλυτεροι δνε το αμφισβητω
η συγκριση που εκανα αφορουσε και μονο τις τιμες
το ζητουμενο του κυκλοφορητη (και καθε εγκαταστασης) ειναι να κανει οσο το δυνατον καλυτερα την δουλεια του με οσο το δυνατον μικροτερο συνολικο κοστος


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47448 από ΑΛΕΚΟΣ
Απαντήθηκε από ΑΛΕΚΟΣ στο θέμα Απ: Κυκλοφορητές Inverter

SakiSystem έγραψε:

ΑΛΕΚΟΣ έγραψε:

ισα ισα πεφτει στο ελαχιστο μεχρι που σταματαει τελειως κ οταν χρειαστει ανεβαζει πολυ ομαλα τις στροφες

Αν είναι έτσι όλα καλά, γιατί κάπου διάβασα για ένα By-pass στο τέλος των στηλών ίσως να είναι και άσχετο, γιατί δεν θυμάμαι σε ποιο θέμα το διάβασα.

εγω το χω by-pass αλλα το εχω το δοκιμασει με ολες τις βανες κλειστες δεν εδινε πουθενα νερο κ ανοιγωντας μετα απο κανενα 10λεπτο συμπεριφερθηκε αψογα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47459 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Απ: Κυκλοφορητές Inverter

ΑΛΕΚΟΣ έγραψε:

SakiSystem έγραψε:

ΑΛΕΚΟΣ έγραψε:

ισα ισα πεφτει στο ελαχιστο μεχρι που σταματαει τελειως κ οταν χρειαστει ανεβαζει πολυ ομαλα τις στροφες

Αν είναι έτσι όλα καλά, γιατί κάπου διάβασα για ένα By-pass στο τέλος των στηλών ίσως να είναι και άσχετο, γιατί δεν θυμάμαι σε ποιο θέμα το διάβασα.

εγω το χω by-pass αλλα το εχω το δοκιμασει με ολες τις βανες κλειστες δεν εδινε πουθενα νερο κ ανοιγωντας μετα απο κανενα 10λεπτο συμπεριφερθηκε αψογα


Καλώς Αλέκο, το θέμα μ΄ενδιαφέρει γιατί σκέφτομαι του χρόνου να βάλω θερμοστατικές κεφαλές στα σώματα και θα ήταν καλό νομίζω να μπει και ένας inverter κυκλοφορητής, είμαι ακόμη στο ψάξιμο και για τις θερμοστατικές γιατί και εκεί έχουμε ένα άλλο θέμα, ο θερμοστάτης χώρου μπορώ να πω πως είναι σε καλό σημείο τοποθετημένος δυστυχώς όμως σύμφωνα με το δίκτυο είναι στα πιο κοντινά σώματα προς το κυκλοφορητή με αποτέλεσμα τα δυο πιο μακρινά σώματα που καλύπτουν από ένα δωμάτιο να μην προλαβαίνουν να αποδώσουν στον χρόνο που είναι ο θερμοστάτης "ON". Κάπου έχω δει θερμοστατικές κεφαλές οι οποίες ασύρματα επικοινωνούν με δέκτη-ελεγκτή-θερμοστάτη ο οποίος ανάλογα πράττει. Εκτός θέματος βέβαια, αν κάποιος έχει ασχοληθεί με αυτές τις θερμοστατικές ασ ανοίξει το σχετικό θέμα.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ